Jonas Wind har undgået Bendtner-brøler i Wolfsburg

Jonas Wind er overrasket over, hvor hurtigt han er faldet til i Wolfsburg efter skiftet fra FC København.



Landsholdsangriberen Jonas Wind har haft omgående succes på banen efter januarskiftet fra FC København til tyske Wolfsburg, og uden for banen er han også faldet godt til i den tyske klub.

Han ser allerede ud til at være mere vellidt i Wolfsburg, end da den tyske klub senest havde en dansk angriber i skikkelse af Nicklas Bendtner.

Dels havnede Bendtner ofte på bænken, og dels gjorde han sig upopulær efter at have kørt rundt i en Mercedes i stedet for en bil fra klubbens hovedsponsor, Volkswagen.

– Jeg har da spurgt lidt ind til Bendtner dernede, og de har fortalt lidt omkring ham. Da jeg kom til klubben nævnte sportsdirektøren også, at de har haft nogle danske spillere, og at “Lord Bendtner”, som de kalder ham, var den seneste.

– Man kan sige, at jeg er lidt en anden type end ham. Vi kan ikke sammenlignes uden for banen.

– Jeg har heller ikke lavet fejlen med bilen endnu. Jeg kører i en folkevogn, den var klar på andendagen dernede. Så der er styr på det, siger en grinende Jonas Wind tirsdag i landsholdets træningslejr i Spanien.

Københavneren er startet inde i alle Wolfsburgs syv kampe siden skiftet fra FCK. Selv om Wind valgte Wolfsburg med henblik på at spille, havde han ikke regnet med, at han fra starten ville få så meget tillid. Han har kvitteret ved at score to forrygende mål.

– Jeg er lidt overrasket over, hvor hurtigt det er gået. Jeg skiftede selvfølgelig for at komme ned og spille fodbold, men jeg havde ikke lige set det komme, at jeg skulle starte inde i alle kampe.

– Jeg havde forestillet mig at få nogle indhop og så spille mig i startopstillingen på den måde. Det er gået hurtigt og over al forventning, og det kan jeg ikke klage over. Jeg kunne ikke håbe på at få en bedre start.

– Når man bliver ved med at starte inde, så gør man jo et eller andet rigtigt, og holdet har gjort det godt, siger Wind.

Som klub har Wolfsburg dog gang i en skuffende sæson, og med syv kampe tilbage af sæsonen har holdet fem point ned til den forkerte side af nedrykningsstregen. Det er en kontrast til Winds tid i FCK, hvor fokus altid var på at kæmpe med om guldet.

– Det er anderledes at spille for et hold, der ikke er under pres for at vinde hver gang på samme måde.

– Jeg var vant til i FCK, at vi havde bolden og skulle dominere kampene, det skal vi ikke i hver kamp i Tyskland, og det er da en omvæltning, men også udviklende at være med til, siger Jonas Wind.

Til gengæld mærker han, at han spiller på et højere niveau.

– Den største forskel har – uden at forklejne FCK – været kvaliteten i spillertruppen og intensiteten til træning.

– Det er et niveau op, og det skulle det selvfølgelig også gerne være, når man kommer til Bundesligaen. Der er stor kvalitet over hele linjen, siger den 23-årige angriber.

/ritzau/



Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Magisk aften for FC København-stjerne

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Fælder dom over Højlund

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Ny nedtur for Ansu Fati

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Presset Frank: Her er vores store problem

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Henter dansker – får god pakke

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Et frygteligt scenarie

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!