Yussuf Poulsen fik lille opsang: Vi er okay igen

Yussuf Poulsen fik en opsang af Christian Nørgaard i begyndelsen af anden halvleg af Danmarks 2-0-sejr over Serbien, men kritikken forstummede kort efter, da Leipzig-angriberen scorede et helt vildt saksesparksmål.



PARKEN (Tipsbladet): En forrygende dansk landsholdsuge kulminerede midt af anden halvleg af kampen mod Serbien, da Yussuf Poulsen på chokerende vis saksesparkede et indlæg fra Victor Kristiansen i netmaskerne. 

Efter slutfløjtet i 2-0-sejren var Leipzig-angriberen selvsagt også et stort smil, da han mødte pressen og skulle sætte nogle ord på saksesparksscoringen. 

– Der kommer et indlæg, og jeg kan godt se, at forsvarsspilleren ikke kan komme på den. Jeg ved godt, at jeg skal holde min direkte modstander tilbage, og ja, så lægger den til et saksespark, lød det fra Yussuf Poulsen. 

Landsholdsangriberen var dog ikke helt klar til at udråbe målet som karrierens absolut bedste. 

– Det er i hvert fald i top to. Jeg lavede også et rigtigt godt mål mod Augsburg for et par år siden, som teknisk måske var lige så svært, lød det fra Yussuf Poulsen. 

I omklædningsrummet efter kampen fik Yussuf Poulsen selvfølgelig mange kommentarer med på vejen fra holdkammeraterne. 

– Det er ikke så tit, at man får lov til at se et saksesparksmål. Men det er heller ikke så tit, at man får lov til at lave et. Der er mange spillere, der går igennem karrieren uden et saksesparksmål. Så selvfølgelig er det noget spektakulært, ikke kun for mig, men for alle, lød det fra Yussuf Poulsen. 

Inden det vilde mål fik Bundesliga-spilleren faktisk en lille opsang fra Christian Nørgaard, der råbte lidt af Yussuf Poulsen. 

– Haha, det talte vi også om bagefter. Jeg tror, at jeg har tre dårlige aktioner lige op til. Og så kommer der det ud af det. Så er de tre andre aktioner lidt glemte. Så er vi okay igen, lød det fra Yussuf Poulsen med et glimt i øjet. 

Afslutningsvist blev Yussuf Poulsen spurgt til en video på Instagram, hvor han er ude på dansegulvet, og landsholdsangriberen forklarede her, at klippet rigtigt nok var fra i fredags, hvor han havde fået lov til at deltage i FC Nordsjælland-profilen Jeppe Tverskovs bryllup. 

– Jeg havde en rigtig god ven, der blev gift i fredags, dagen efter kampen. Så jeg fik lov til at tage over og være med. Det er nogle af mine gamle gutter. Så jeg spurgte Lars (Knudsen, red.), om jeg kunne få lov til at få fri til aftensmad og tage derhen og være med til vielse og så videre, lød det afslutningsvist fra Yussuf Poulsen.

Dermed var der på mange måder tale om en mindeværdig weekend for den 30-årige angriber.  

Danmark spiller igen den 12. oktober, hvor der venter en udekamp mod Spanien. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Peter Kjær: Her er min bekymring




LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

OB – FC København

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Frimann uenig – Det er en tendens

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Farzam: En gave for FC København

Manchester United – Aston Villa

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Brøndby i transfer-kovending?

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort