Afsløring: Henrik Meister tæt på utroligt skifte

Den franske storklub Rennes er tæt på at hente den danske angriber Henrik Meister i en totalpakke til en værdi af over 100 millioner kroner.



Henrik Meister er involveret i en af de største danske handler denne sommer.

Tipsbladet kan afsløre, at den franske storklub Rennes er tæt på at hente ham i en totalpakke, som rammer i nærheden af vanvittige 14 millioner euro for danskeren. Det er 105 millioner kroner.

Nettavisen har sent tirsdag aften skrevet, at der er et bud fra Rennes. Den franske klub kæmper en kamp mod en række andre store klubber på allerhøjeste klinge, og det kom således frem i TV2 Norge søndag, at de italienske storklubber AC Milan og Napoli samt RB Salzburg, Nice og Borrusia Mönchengladbach alle var på stadion for at syne ham mod Odd.

Tirsdag kunne mediet SA.no så melde, at der lå bud på Henrik Meister, som var i en størrelse, så Sarpsborg 08 måtte sælge ham, og hvis handlen med Rennes går igennem, vil det blive den største i historien for Eliteserien-klubben.

Mange klubber er tydeligvis ude efter den danske skarpretter, og Rennes har altså lagt sig i front og forventes at lande ham.

20-årige Henrik Meister har haft en meget uortodoks vej hertil, hvor de største klubber i Europa vil have ham.

Bomberen har kun været et år i Sarpsborg 08, som han skiftede til sidste sommer fra Fremad Amager. Og før det skifte var han i FA 2000.

Målformen i de seneste uger i Eliteserien har imidlertid været helt vild, og for en måned siden scorede han således fire gange mod Rosenborg. Ugen efter lavede han ét mål mod Brann, og i runden efter dén kamp nettede han to gange mod Lillestrøm.

I de seneste syv runder er det i alt blevet til otte sæsonscoringer, hvilket nu har fået Rennes til at ville strække sig langt for at hente ham.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Henrik Meisters agent, Jim Solbakken.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– Vi har alle fejlet

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arsenal-træner er rasende

Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Raser over Brian Riemer-interview

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

AC Milan kigger på dansker

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby