Afsløring: Henrik Meister tæt på utroligt skifte

Den franske storklub Rennes er tæt på at hente den danske angriber Henrik Meister i en totalpakke til en værdi af over 100 millioner kroner.



Henrik Meister er involveret i en af de største danske handler denne sommer.

Tipsbladet kan afsløre, at den franske storklub Rennes er tæt på at hente ham i en totalpakke, som rammer i nærheden af vanvittige 14 millioner euro for danskeren. Det er 105 millioner kroner.

Nettavisen har sent tirsdag aften skrevet, at der er et bud fra Rennes. Den franske klub kæmper en kamp mod en række andre store klubber på allerhøjeste klinge, og det kom således frem i TV2 Norge søndag, at de italienske storklubber AC Milan og Napoli samt RB Salzburg, Nice og Borrusia Mönchengladbach alle var på stadion for at syne ham mod Odd.

Tirsdag kunne mediet SA.no så melde, at der lå bud på Henrik Meister, som var i en størrelse, så Sarpsborg 08 måtte sælge ham, og hvis handlen med Rennes går igennem, vil det blive den største i historien for Eliteserien-klubben.

Mange klubber er tydeligvis ude efter den danske skarpretter, og Rennes har altså lagt sig i front og forventes at lande ham.

20-årige Henrik Meister har haft en meget uortodoks vej hertil, hvor de største klubber i Europa vil have ham.

Bomberen har kun været et år i Sarpsborg 08, som han skiftede til sidste sommer fra Fremad Amager. Og før det skifte var han i FA 2000.

Målformen i de seneste uger i Eliteserien har imidlertid været helt vild, og for en måned siden scorede han således fire gange mod Rosenborg. Ugen efter lavede han ét mål mod Brann, og i runden efter dén kamp nettede han to gange mod Lillestrøm.

I de seneste syv runder er det i alt blevet til otte sæsonscoringer, hvilket nu har fået Rennes til at ville strække sig langt for at hente ham.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Henrik Meisters agent, Jim Solbakken.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Køber Mads Bidstrup til spotpris

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Lurer på varm VM-profil

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Får afvist bud på dansk profil

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

De lurer på Kjærgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent