Afsløring: Henrik Meister tæt på utroligt skifte

Den franske storklub Rennes er tæt på at hente den danske angriber Henrik Meister i en totalpakke til en værdi af over 100 millioner kroner.



Henrik Meister er involveret i en af de største danske handler denne sommer.

Tipsbladet kan afsløre, at den franske storklub Rennes er tæt på at hente ham i en totalpakke, som rammer i nærheden af vanvittige 14 millioner euro for danskeren. Det er 105 millioner kroner.

Nettavisen har sent tirsdag aften skrevet, at der er et bud fra Rennes. Den franske klub kæmper en kamp mod en række andre store klubber på allerhøjeste klinge, og det kom således frem i TV2 Norge søndag, at de italienske storklubber AC Milan og Napoli samt RB Salzburg, Nice og Borrusia Mönchengladbach alle var på stadion for at syne ham mod Odd.

Tirsdag kunne mediet SA.no så melde, at der lå bud på Henrik Meister, som var i en størrelse, så Sarpsborg 08 måtte sælge ham, og hvis handlen med Rennes går igennem, vil det blive den største i historien for Eliteserien-klubben.

Mange klubber er tydeligvis ude efter den danske skarpretter, og Rennes har altså lagt sig i front og forventes at lande ham.

20-årige Henrik Meister har haft en meget uortodoks vej hertil, hvor de største klubber i Europa vil have ham.

Bomberen har kun været et år i Sarpsborg 08, som han skiftede til sidste sommer fra Fremad Amager. Og før det skifte var han i FA 2000.

Målformen i de seneste uger i Eliteserien har imidlertid været helt vild, og for en måned siden scorede han således fire gange mod Rosenborg. Ugen efter lavede han ét mål mod Brann, og i runden efter dén kamp nettede han to gange mod Lillestrøm.

I de seneste syv runder er det i alt blevet til otte sæsonscoringer, hvilket nu har fået Rennes til at ville strække sig langt for at hente ham.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Henrik Meisters agent, Jim Solbakken.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Argentina – Egypten

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

AGF-spiller idømt karantæne

USA – Belgien

Portugal – Spanien

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil