Agent: Derfor skiftede Kudus ikke til PSG

Mohammed Kudus blev ellers forsøgt tilbudt til den franske storklub.



Mohammed Kudus var et af de navne, der på rygtebasis var i spil til at erstatte Neymar og Lionel Messi i Paris Saint-Germain i sommer.

Sådan gik det dog ikke, selvom flere af klubbens fans ønskede det. Over for RMC Sport forklarer den tidligere FC Nordsjælland-spillers agent, Jennifer Mendelewitsch, nu, hvorfor det ikke kom i stand, selvom Kudus faktisk blev tilbudt til Ligue 1-giganterne.

– Under hele transfervinduet blev jeg chikaneret af tweets, der lød: "Vi er nødt til at tilbyde ham til Paris," eller "hvorfor tilbyder denne tæve ham ikke til Paris?" "Hvad venter vi på," og "han kommer til Paris." Faktisk ignorerede jeg det bare, og da vi først havde skrevet under, kunne jeg sige tingene, som de var.

– Han ønskede at skifte. Der var ikke 50.000 klubber, der havde brug for en midtbanespiller og havde råd til ham. Det er klart, at vi tilbød ham til Paris. Så var det klubbens valg ikke at gå videre med det. Alle klubber har ret til at beslutte, at de går efter en anden profil, eller at det ikke er deres prioritet.

I interviewet med RMC Sport langer Jennifer Mendelewitsch desuden ud efter den portugsiske superagent Jorge Mendes, der ifølge hende har for stor indflydelse i PSG.

– Du kan bare se det på de spillere, de har hentet. Svaret ligger allerede i spørgsmålet. Men det er en skam, for jeg tror, at Mohammed Kudus ville have passet godt til dem.

Jorge Mendes er blandt andre agent for Manuel Ugarte, Gonçalo Ramos, Marco Asensio og Bradley Barcola, der alle er skiftet til PSG denne sommer.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

AaB spiller sig på førstepladsen

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

‘En trøstepræmie af en turnering’

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Tottenham-flop i stor transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Brøndby-boss teaser for transfer

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag