Mohammed Kudus var et af de navne, der på rygtebasis var i spil til at erstatte Neymar og Lionel Messi i Paris Saint-Germain i sommer.
Sådan gik det dog ikke, selvom flere af klubbens fans ønskede det. Over for RMC Sport forklarer den tidligere FC Nordsjælland-spillers agent, Jennifer Mendelewitsch, nu, hvorfor det ikke kom i stand, selvom Kudus faktisk blev tilbudt til Ligue 1-giganterne.
– Under hele transfervinduet blev jeg chikaneret af tweets, der lød: "Vi er nødt til at tilbyde ham til Paris," eller "hvorfor tilbyder denne tæve ham ikke til Paris?" "Hvad venter vi på," og "han kommer til Paris." Faktisk ignorerede jeg det bare, og da vi først havde skrevet under, kunne jeg sige tingene, som de var.
– Han ønskede at skifte. Der var ikke 50.000 klubber, der havde brug for en midtbanespiller og havde råd til ham. Det er klart, at vi tilbød ham til Paris. Så var det klubbens valg ikke at gå videre med det. Alle klubber har ret til at beslutte, at de går efter en anden profil, eller at det ikke er deres prioritet.
I interviewet med RMC Sport langer Jennifer Mendelewitsch desuden ud efter den portugsiske superagent Jorge Mendes, der ifølge hende har for stor indflydelse i PSG.
– Du kan bare se det på de spillere, de har hentet. Svaret ligger allerede i spørgsmålet. Men det er en skam, for jeg tror, at Mohammed Kudus ville have passet godt til dem.
Jorge Mendes er blandt andre agent for Manuel Ugarte, Gonçalo Ramos, Marco Asensio og Bradley Barcola, der alle er skiftet til PSG denne sommer.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
OPTAKT
Brasilien – Norge
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT