Mohammed Kudus var et af de navne, der på rygtebasis var i spil til at erstatte Neymar og Lionel Messi i Paris Saint-Germain i sommer.
Sådan gik det dog ikke, selvom flere af klubbens fans ønskede det. Over for RMC Sport forklarer den tidligere FC Nordsjælland-spillers agent, Jennifer Mendelewitsch, nu, hvorfor det ikke kom i stand, selvom Kudus faktisk blev tilbudt til Ligue 1-giganterne.
– Under hele transfervinduet blev jeg chikaneret af tweets, der lød: "Vi er nødt til at tilbyde ham til Paris," eller "hvorfor tilbyder denne tæve ham ikke til Paris?" "Hvad venter vi på," og "han kommer til Paris." Faktisk ignorerede jeg det bare, og da vi først havde skrevet under, kunne jeg sige tingene, som de var.
– Han ønskede at skifte. Der var ikke 50.000 klubber, der havde brug for en midtbanespiller og havde råd til ham. Det er klart, at vi tilbød ham til Paris. Så var det klubbens valg ikke at gå videre med det. Alle klubber har ret til at beslutte, at de går efter en anden profil, eller at det ikke er deres prioritet.
I interviewet med RMC Sport langer Jennifer Mendelewitsch desuden ud efter den portugsiske superagent Jorge Mendes, der ifølge hende har for stor indflydelse i PSG.
– Du kan bare se det på de spillere, de har hentet. Svaret ligger allerede i spørgsmålet. Men det er en skam, for jeg tror, at Mohammed Kudus ville have passet godt til dem.
Jorge Mendes er blandt andre agent for Manuel Ugarte, Gonçalo Ramos, Marco Asensio og Bradley Barcola, der alle er skiftet til PSG denne sommer.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
DAGENS SPILFORSLAG
Nerver kan betyde gult til ung Gunners-spanier
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Så er det officielt
OPTAKT
Arsenal – Burnley
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE