• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Ligue 1 Mads Bye Marboe

Agent: Derfor skiftede Kudus ikke til PSG

Foto: Getty Images

Mohammed Kudus blev ellers forsøgt tilbudt til den franske storklub.

Af Mads Bye Marboe

Mohammed Kudus var et af de navne, der på rygtebasis var i spil til at erstatte Neymar og Lionel Messi i Paris Saint-Germain i sommer.

Sådan gik det dog ikke, selvom flere af klubbens fans ønskede det. Over for RMC Sport forklarer den tidligere FC Nordsjælland-spillers agent, Jennifer Mendelewitsch, nu, hvorfor det ikke kom i stand, selvom Kudus faktisk blev tilbudt til Ligue 1-giganterne.

- Under hele transfervinduet blev jeg chikaneret af tweets, der lød: "Vi er nødt til at tilbyde ham til Paris," eller "hvorfor tilbyder denne tæve ham ikke til Paris?" "Hvad venter vi på," og "han kommer til Paris." Faktisk ignorerede jeg det bare, og da vi først havde skrevet under, kunne jeg sige tingene, som de var.

- Han ønskede at skifte. Der var ikke 50.000 klubber, der havde brug for en midtbanespiller og havde råd til ham. Det er klart, at vi tilbød ham til Paris. Så var det klubbens valg ikke at gå videre med det. Alle klubber har ret til at beslutte, at de går efter en anden profil, eller at det ikke er deres prioritet.

I interviewet med RMC Sport langer Jennifer Mendelewitsch desuden ud efter den portugsiske superagent Jorge Mendes, der ifølge hende har for stor indflydelse i PSG.

- Du kan bare se det på de spillere, de har hentet. Svaret ligger allerede i spørgsmålet. Men det er en skam, for jeg tror, at Mohammed Kudus ville have passet godt til dem.

Jorge Mendes er blandt andre agent for Manuel Ugarte, Gonçalo Ramos, Marco Asensio og Bradley Barcola, der alle er skiftet til PSG denne sommer.