Alt tyder på, at Kasper Schmeichel må indstille sig på en rolle som andenviolin i Nice, hvis han bliver i den sydfranske klub.
Den store sportsavis L’Equipe skriver søndag, at meget peger i retning af, at Nice-træner Francesco Farioli vil satse på Marcin Bulka mellem stængerne, når Ligue 1 begynder i næste uge, mens Kasper Schmeichel må tage på plads på bænken.
Avisens formodning er kun blevet bakket op af weekendens begivenheder på fodboldbanen.
Nice spillede testkamp mod Villarreal lørdag og mod Fiorentina søndag, og kigger man på startopstillingerne i de to opgør, tyder alt på, at cheftræner Farioli stillede med førsteholdet lørdag og reserverne søndag. Kasper Schmeichel spillede søndag og indkasserede i øvrigt to mål 1-2-nederlaget til Fiorentina.
Marcin Bulka og holdkammeraterne fik 1-1 mod Villarreal.
Svært at hitte rede i
36-årige Kasper Schmeichel har været genstand for en del rygter i dette transfervindue, hvor blandt andre FC København har været sat i forbindelse med den danske landsholdsmålmand. Også Premier League-klubben Nottingham Forest har været nævnt.
Med det in mente giver det god mening, at Kasper Schmeichel er ved at blive kørt ud på et sidespor i Nice, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der dog savner en forklaring fra hovedpersonerne.
– Der er 700 rygter om Kasper Schmeichel lige nu, og det er svært at hitte rede i, hvad der er op og ned, siger han og tilføjer:
– Det kan jo være tilfældigt. Men hvis det er det, burde Nices træner og sportsdirekør med tanke på de mange rygter forklare, hvorfor idealopstillingen spiller kampen mod Villarreal lørdag og Schmeichel med reserverne mod Fiorentina søndag, hvis det ikke er signal om, at Schmeichels konkurrent starter. For det er da det, mange tænker nu, også i Frankrig.
Tipsbladets chefredaktør er ikke fan af den måde, den franske klub synes at håndtere sagen om Kasper Schmeichel på.
– Udefra set er det en lidt mærkelig måde, Nice håndterer det her. Men det kommer da ikke til at sætte en stopper for transferrygterne, hverken dem om et skifte hjem til Premier League eller til Danmark.
– Og så er det da også en spændende måned, der venter landstræner Kasper Hjulmand, der denne weekend har været til Superliga-fodbold. Det er mange spillere på hans landshold, der er transferrygter om, og mon ikke flere af spillerne har skiftet klub, når vinduet er lukket om en måned, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Kasper Schmeichel startede en håndfuld kampe på bænken for Nice i danskerens første sæson i klubben. Han er noteret for 46 optrædener for fransmændene.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
MEDIE
Danske klubber vil have ham
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
