Avis: Kasper Schmeichel udeladt

Kasper Schmeichel er ikke en del af OGC Nices træningslejr på trods af det tidlige VM-exit.



OGC Nice skal på en kort træningslejr mandag, inden spillerne og staben kan gå på juleferie.

Turen går til Marbella i Spanien, hvor Nice skal spille to træningskampe. Onsdag mod SK Stum Graz og kort inden turen går hjem igen tester man taktikkerne og evnerne mod Girona FC søndag.

Men det bliver altså uden Kasper Schmeichel, der er udeladt af klubbens træningstur, skriver lokalavisen Nice-Matin på sin hjemmeside. Keeperen kunne ellers godt have været med efter Danmarks tidlige exit ved VM i Qatar.

Det samme kunne Aaron Ramsey, men ingen af de to er altså blevet kaldt ind til træningslejren af cheftræner Lucien Favre. Mediet giver ikke nogen forklaring på, hvorfor Schmeichel og Ramsey er udeladt.

Dog har de to veteraner formentlig fået lov til at sænke tempoet efter nogle hæsblæsende uger i Qatar. Begge er i hvert fald en vigtig del af Lucien Favres planer, så der er næppe tale om et sportsligt fravalg.

Kasper Schmeichel har således efter en sløj start på eventyret i Nice spillet sig tilbage på sit vanlige høje niveau. Aaron Ramsey har i mindre grad været fast mand for Nice, men de skal med al sandsynlighed have ekstra restitution, så de er klar til, når sæsonen genoptages.

Kasper Schmeichel kom til OGC Nice i sommer efter mere end et årti i Leicester. Opholdet startede noget hakkende, hvor han i perioder blev fravalgt til fordel for Marcin Bulka. I november blev danskeren kåret til månedens spiller efter flere kampafgørende præstationer.

OGC Nice indtager niendepladsen i Ligue 1, som genoptages igen for Kasper Schmeichel og resten af holdets vedkommende den 29. december, hvor man får besøg af Lens.





Kommer med frækt bud på dansk mester




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Harry Maguire i chok

AGF kan ende med millionregning, men…

Kæmpe røgslør af Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Dansk toptræner lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Brighton – Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Tiden er ved at rinde ud