Avis: Kasper Schmeichel udeladt

Kasper Schmeichel er ikke en del af OGC Nices træningslejr på trods af det tidlige VM-exit.



OGC Nice skal på en kort træningslejr mandag, inden spillerne og staben kan gå på juleferie.

Turen går til Marbella i Spanien, hvor Nice skal spille to træningskampe. Onsdag mod SK Stum Graz og kort inden turen går hjem igen tester man taktikkerne og evnerne mod Girona FC søndag.

Men det bliver altså uden Kasper Schmeichel, der er udeladt af klubbens træningstur, skriver lokalavisen Nice-Matin på sin hjemmeside. Keeperen kunne ellers godt have været med efter Danmarks tidlige exit ved VM i Qatar.

Det samme kunne Aaron Ramsey, men ingen af de to er altså blevet kaldt ind til træningslejren af cheftræner Lucien Favre. Mediet giver ikke nogen forklaring på, hvorfor Schmeichel og Ramsey er udeladt.

Dog har de to veteraner formentlig fået lov til at sænke tempoet efter nogle hæsblæsende uger i Qatar. Begge er i hvert fald en vigtig del af Lucien Favres planer, så der er næppe tale om et sportsligt fravalg.

Kasper Schmeichel har således efter en sløj start på eventyret i Nice spillet sig tilbage på sit vanlige høje niveau. Aaron Ramsey har i mindre grad været fast mand for Nice, men de skal med al sandsynlighed have ekstra restitution, så de er klar til, når sæsonen genoptages.

Kasper Schmeichel kom til OGC Nice i sommer efter mere end et årti i Leicester. Opholdet startede noget hakkende, hvor han i perioder blev fravalgt til fordel for Marcin Bulka. I november blev danskeren kåret til månedens spiller efter flere kampafgørende præstationer.

OGC Nice indtager niendepladsen i Ligue 1, som genoptages igen for Kasper Schmeichel og resten af holdets vedkommende den 29. december, hvor man får besøg af Lens.





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Hård dom over Kvistgaarden

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer