OGC Nice skal på en kort træningslejr mandag, inden spillerne og staben kan gå på juleferie.
Turen går til Marbella i Spanien, hvor Nice skal spille to træningskampe. Onsdag mod SK Stum Graz og kort inden turen går hjem igen tester man taktikkerne og evnerne mod Girona FC søndag.
Men det bliver altså uden Kasper Schmeichel, der er udeladt af klubbens træningstur, skriver lokalavisen Nice-Matin på sin hjemmeside. Keeperen kunne ellers godt have været med efter Danmarks tidlige exit ved VM i Qatar.
Det samme kunne Aaron Ramsey, men ingen af de to er altså blevet kaldt ind til træningslejren af cheftræner Lucien Favre. Mediet giver ikke nogen forklaring på, hvorfor Schmeichel og Ramsey er udeladt.
Dog har de to veteraner formentlig fået lov til at sænke tempoet efter nogle hæsblæsende uger i Qatar. Begge er i hvert fald en vigtig del af Lucien Favres planer, så der er næppe tale om et sportsligt fravalg.
Kasper Schmeichel har således efter en sløj start på eventyret i Nice spillet sig tilbage på sit vanlige høje niveau. Aaron Ramsey har i mindre grad været fast mand for Nice, men de skal med al sandsynlighed have ekstra restitution, så de er klar til, når sæsonen genoptages.
Kasper Schmeichel kom til OGC Nice i sommer efter mere end et årti i Leicester. Opholdet startede noget hakkende, hvor han i perioder blev fravalgt til fordel for Marcin Bulka. I november blev danskeren kåret til månedens spiller efter flere kampafgørende præstationer.
OGC Nice indtager niendepladsen i Ligue 1, som genoptages igen for Kasper Schmeichel og resten af holdets vedkommende den 29. december, hvor man får besøg af Lens.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
