Avis: Nicolaisen lånte 750.000 af holdkammerater

Den franske avis L'Equipe kan afsløre flere detaljer om Rasmus Nicolaisen, der lånte penge af flere af sine holdkammerater uden i første omgang at betale dem tilbage som aftalt.



Onsdag kunne mediet Les Violets fortælle, at den danske Toulouse-spiller Rasmus Nicolaisen tidligere på sæsonen blev udelukket fra en ligakamp mod Lyon, fordi danskeren havde lånt penge af flere af sine holdkammerater uden at betale dem tilbage i tide. Det gjorde 26-årige Nicolaisen til en upopulær skikkelse i omklædningsrummet og fik altså den konsekvens, at han blev midlertidigt udelukket.

Torsdag kan den store sportsavis L'Equipe løfte sløret for flere detaljer.

Ifølge avisen lånte Rasmus Nicolaisen samlet 100.000 euro – cirka 750.000 kroner – af minimum seks af sine holdkammerater og medlemmer af staben for at dække over en spillegæld. Penge, han altså ikke betalte tilbage som aftalt. 

L'Equipe skriver, at utilfredsheden med Rasmus Nicolaisen nåede sit klimaks inden Lyon-kampen den 14. april, hvor Toulouses anfører Brecht Dejagere og midtbanespilleren Branco Van den Boomen gjorde klubbens præsident Damien Comolli opmærksom på spillertruppens frustrationer. Angiveligt var flere spillere parate til at nægte at gå på banen, indtil situationen var løst.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Damien Comolli, og Toulouse-præsidenten har læst beskeden fra Tipsbladets journalist på WhatsApp, men han er ikke vendt tilbage.

Ifølge L'Equipe var det netop Damien Comolli, der tog hånd om situationen ved at forudbetale noget af Rasmus Nicolaisens løn, så han kunne afregne med sine holdkammerater. Avisen skriver, at situationen nu er løst, og Rasmus Nicolaisen har da også fået masser af spilletid siden den nævnte kamp mod Lyon for en måned siden. Den 29. april spillede danskeren alle 90 minutter, da Toulouse vandt den franske pokalturnering med en 5-1-sejr over Nantes i finalen.

Da Rasmus Nicolaisen tørnede ud for engelske Portsmouth i 2020/2021-sæsonen, endte danskeren også i en træls situation, da han brød de engelske bettingregler – læs mere her.

Tipsbladet har gentagende gange henvendt sig til Rasmus Nicolaisen og forsvarsspillerens bagland for en kommentar til den verserende historie, men ingen af dem er vendt retur. 





Frimann uenig – Det er en tendens




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Ekspert i svime over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Manchester United – Aston Villa

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Brøndby i transfer-kovending?

Supercomputer spår FCM-nedtur



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fem bud på David Nielsens afløser

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

FC Fredericia – Randers FC

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Real Madrid – Elche

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League