Avis: Nicolaisen lånte 750.000 af holdkammerater

Den franske avis L'Equipe kan afsløre flere detaljer om Rasmus Nicolaisen, der lånte penge af flere af sine holdkammerater uden i første omgang at betale dem tilbage som aftalt.



Onsdag kunne mediet Les Violets fortælle, at den danske Toulouse-spiller Rasmus Nicolaisen tidligere på sæsonen blev udelukket fra en ligakamp mod Lyon, fordi danskeren havde lånt penge af flere af sine holdkammerater uden at betale dem tilbage i tide. Det gjorde 26-årige Nicolaisen til en upopulær skikkelse i omklædningsrummet og fik altså den konsekvens, at han blev midlertidigt udelukket.

Torsdag kan den store sportsavis L'Equipe løfte sløret for flere detaljer.

Ifølge avisen lånte Rasmus Nicolaisen samlet 100.000 euro – cirka 750.000 kroner – af minimum seks af sine holdkammerater og medlemmer af staben for at dække over en spillegæld. Penge, han altså ikke betalte tilbage som aftalt. 

L'Equipe skriver, at utilfredsheden med Rasmus Nicolaisen nåede sit klimaks inden Lyon-kampen den 14. april, hvor Toulouses anfører Brecht Dejagere og midtbanespilleren Branco Van den Boomen gjorde klubbens præsident Damien Comolli opmærksom på spillertruppens frustrationer. Angiveligt var flere spillere parate til at nægte at gå på banen, indtil situationen var løst.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Damien Comolli, og Toulouse-præsidenten har læst beskeden fra Tipsbladets journalist på WhatsApp, men han er ikke vendt tilbage.

Ifølge L'Equipe var det netop Damien Comolli, der tog hånd om situationen ved at forudbetale noget af Rasmus Nicolaisens løn, så han kunne afregne med sine holdkammerater. Avisen skriver, at situationen nu er løst, og Rasmus Nicolaisen har da også fået masser af spilletid siden den nævnte kamp mod Lyon for en måned siden. Den 29. april spillede danskeren alle 90 minutter, da Toulouse vandt den franske pokalturnering med en 5-1-sejr over Nantes i finalen.

Da Rasmus Nicolaisen tørnede ud for engelske Portsmouth i 2020/2021-sæsonen, endte danskeren også i en træls situation, da han brød de engelske bettingregler – læs mere her.

Tipsbladet har gentagende gange henvendt sig til Rasmus Nicolaisen og forsvarsspillerens bagland for en kommentar til den verserende historie, men ingen af dem er vendt retur. 





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Jubler over ny Brøndby-chef

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Benhård Brian Riemer-melding

Vejle Boldklub – OB

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

I svime over Morten Hjulmand

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Håber på FC København-exit

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden