Avis: Nicolaisen lånte 750.000 af holdkammerater

Den franske avis L'Equipe kan afsløre flere detaljer om Rasmus Nicolaisen, der lånte penge af flere af sine holdkammerater uden i første omgang at betale dem tilbage som aftalt.



Onsdag kunne mediet Les Violets fortælle, at den danske Toulouse-spiller Rasmus Nicolaisen tidligere på sæsonen blev udelukket fra en ligakamp mod Lyon, fordi danskeren havde lånt penge af flere af sine holdkammerater uden at betale dem tilbage i tide. Det gjorde 26-årige Nicolaisen til en upopulær skikkelse i omklædningsrummet og fik altså den konsekvens, at han blev midlertidigt udelukket.

Torsdag kan den store sportsavis L'Equipe løfte sløret for flere detaljer.

Ifølge avisen lånte Rasmus Nicolaisen samlet 100.000 euro – cirka 750.000 kroner – af minimum seks af sine holdkammerater og medlemmer af staben for at dække over en spillegæld. Penge, han altså ikke betalte tilbage som aftalt. 

L'Equipe skriver, at utilfredsheden med Rasmus Nicolaisen nåede sit klimaks inden Lyon-kampen den 14. april, hvor Toulouses anfører Brecht Dejagere og midtbanespilleren Branco Van den Boomen gjorde klubbens præsident Damien Comolli opmærksom på spillertruppens frustrationer. Angiveligt var flere spillere parate til at nægte at gå på banen, indtil situationen var løst.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Damien Comolli, og Toulouse-præsidenten har læst beskeden fra Tipsbladets journalist på WhatsApp, men han er ikke vendt tilbage.

Ifølge L'Equipe var det netop Damien Comolli, der tog hånd om situationen ved at forudbetale noget af Rasmus Nicolaisens løn, så han kunne afregne med sine holdkammerater. Avisen skriver, at situationen nu er løst, og Rasmus Nicolaisen har da også fået masser af spilletid siden den nævnte kamp mod Lyon for en måned siden. Den 29. april spillede danskeren alle 90 minutter, da Toulouse vandt den franske pokalturnering med en 5-1-sejr over Nantes i finalen.

Da Rasmus Nicolaisen tørnede ud for engelske Portsmouth i 2020/2021-sæsonen, endte danskeren også i en træls situation, da han brød de engelske bettingregler – læs mere her.

Tipsbladet har gentagende gange henvendt sig til Rasmus Nicolaisen og forsvarsspillerens bagland for en kommentar til den verserende historie, men ingen af dem er vendt retur. 







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk viking på vej mod trist afslutning



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

AC Milan kigger på dansker

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Bo Svensson skriver Superliga-historie