Onsdag kunne mediet Les Violets fortælle, at den danske Toulouse-spiller Rasmus Nicolaisen tidligere på sæsonen blev udelukket fra en ligakamp mod Lyon, fordi danskeren havde lånt penge af flere af sine holdkammerater uden at betale dem tilbage i tide. Det gjorde 26-årige Nicolaisen til en upopulær skikkelse i omklædningsrummet og fik altså den konsekvens, at han blev midlertidigt udelukket.
Torsdag kan den store sportsavis L'Equipe løfte sløret for flere detaljer.
Ifølge avisen lånte Rasmus Nicolaisen samlet 100.000 euro – cirka 750.000 kroner – af minimum seks af sine holdkammerater og medlemmer af staben for at dække over en spillegæld. Penge, han altså ikke betalte tilbage som aftalt.
L'Equipe skriver, at utilfredsheden med Rasmus Nicolaisen nåede sit klimaks inden Lyon-kampen den 14. april, hvor Toulouses anfører Brecht Dejagere og midtbanespilleren Branco Van den Boomen gjorde klubbens præsident Damien Comolli opmærksom på spillertruppens frustrationer. Angiveligt var flere spillere parate til at nægte at gå på banen, indtil situationen var løst.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Damien Comolli, og Toulouse-præsidenten har læst beskeden fra Tipsbladets journalist på WhatsApp, men han er ikke vendt tilbage.
Ifølge L'Equipe var det netop Damien Comolli, der tog hånd om situationen ved at forudbetale noget af Rasmus Nicolaisens løn, så han kunne afregne med sine holdkammerater. Avisen skriver, at situationen nu er løst, og Rasmus Nicolaisen har da også fået masser af spilletid siden den nævnte kamp mod Lyon for en måned siden. Den 29. april spillede danskeren alle 90 minutter, da Toulouse vandt den franske pokalturnering med en 5-1-sejr over Nantes i finalen.
Da Rasmus Nicolaisen tørnede ud for engelske Portsmouth i 2020/2021-sæsonen, endte danskeren også i en træls situation, da han brød de engelske bettingregler – læs mere her.
Tipsbladet har gentagende gange henvendt sig til Rasmus Nicolaisen og forsvarsspillerens bagland for en kommentar til den verserende historie, men ingen af dem er vendt retur.

TransferLIVE: Roony Bardghji siger farvel

Kan ikke udelukke Morten Frendrup-handel

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Christian Nørgaard afviste storklub

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

FCK vinder over HSV i vild fest

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Theo Sander søger væk fra FC København

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Har FC København skudt papegøjen?

Vejle teaser for kæmpetransfer

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Afviser Viborg

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Det er Peter Christiansens idé’

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub