Avis: Nicolaisen lånte 750.000 af holdkammerater

Den franske avis L'Equipe kan afsløre flere detaljer om Rasmus Nicolaisen, der lånte penge af flere af sine holdkammerater uden i første omgang at betale dem tilbage som aftalt.



Onsdag kunne mediet Les Violets fortælle, at den danske Toulouse-spiller Rasmus Nicolaisen tidligere på sæsonen blev udelukket fra en ligakamp mod Lyon, fordi danskeren havde lånt penge af flere af sine holdkammerater uden at betale dem tilbage i tide. Det gjorde 26-årige Nicolaisen til en upopulær skikkelse i omklædningsrummet og fik altså den konsekvens, at han blev midlertidigt udelukket.

Torsdag kan den store sportsavis L'Equipe løfte sløret for flere detaljer.

Ifølge avisen lånte Rasmus Nicolaisen samlet 100.000 euro – cirka 750.000 kroner – af minimum seks af sine holdkammerater og medlemmer af staben for at dække over en spillegæld. Penge, han altså ikke betalte tilbage som aftalt. 

L'Equipe skriver, at utilfredsheden med Rasmus Nicolaisen nåede sit klimaks inden Lyon-kampen den 14. april, hvor Toulouses anfører Brecht Dejagere og midtbanespilleren Branco Van den Boomen gjorde klubbens præsident Damien Comolli opmærksom på spillertruppens frustrationer. Angiveligt var flere spillere parate til at nægte at gå på banen, indtil situationen var løst.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Damien Comolli, og Toulouse-præsidenten har læst beskeden fra Tipsbladets journalist på WhatsApp, men han er ikke vendt tilbage.

Ifølge L'Equipe var det netop Damien Comolli, der tog hånd om situationen ved at forudbetale noget af Rasmus Nicolaisens løn, så han kunne afregne med sine holdkammerater. Avisen skriver, at situationen nu er løst, og Rasmus Nicolaisen har da også fået masser af spilletid siden den nævnte kamp mod Lyon for en måned siden. Den 29. april spillede danskeren alle 90 minutter, da Toulouse vandt den franske pokalturnering med en 5-1-sejr over Nantes i finalen.

Da Rasmus Nicolaisen tørnede ud for engelske Portsmouth i 2020/2021-sæsonen, endte danskeren også i en træls situation, da han brød de engelske bettingregler – læs mere her.

Tipsbladet har gentagende gange henvendt sig til Rasmus Nicolaisen og forsvarsspillerens bagland for en kommentar til den verserende historie, men ingen af dem er vendt retur. 



Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Andreas Christensen skriver snart under

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Går langt ned i løn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brentford har gjort det igen

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Wrexham slår Premier League-klub

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

– Lange forhandlinger med FC København

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring