Avis: Nicolaisen lånte 750.000 af holdkammerater

Den franske avis L'Equipe kan afsløre flere detaljer om Rasmus Nicolaisen, der lånte penge af flere af sine holdkammerater uden i første omgang at betale dem tilbage som aftalt.



Onsdag kunne mediet Les Violets fortælle, at den danske Toulouse-spiller Rasmus Nicolaisen tidligere på sæsonen blev udelukket fra en ligakamp mod Lyon, fordi danskeren havde lånt penge af flere af sine holdkammerater uden at betale dem tilbage i tide. Det gjorde 26-årige Nicolaisen til en upopulær skikkelse i omklædningsrummet og fik altså den konsekvens, at han blev midlertidigt udelukket.

Torsdag kan den store sportsavis L'Equipe løfte sløret for flere detaljer.

Ifølge avisen lånte Rasmus Nicolaisen samlet 100.000 euro – cirka 750.000 kroner – af minimum seks af sine holdkammerater og medlemmer af staben for at dække over en spillegæld. Penge, han altså ikke betalte tilbage som aftalt. 

L'Equipe skriver, at utilfredsheden med Rasmus Nicolaisen nåede sit klimaks inden Lyon-kampen den 14. april, hvor Toulouses anfører Brecht Dejagere og midtbanespilleren Branco Van den Boomen gjorde klubbens præsident Damien Comolli opmærksom på spillertruppens frustrationer. Angiveligt var flere spillere parate til at nægte at gå på banen, indtil situationen var løst.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Damien Comolli, og Toulouse-præsidenten har læst beskeden fra Tipsbladets journalist på WhatsApp, men han er ikke vendt tilbage.

Ifølge L'Equipe var det netop Damien Comolli, der tog hånd om situationen ved at forudbetale noget af Rasmus Nicolaisens løn, så han kunne afregne med sine holdkammerater. Avisen skriver, at situationen nu er løst, og Rasmus Nicolaisen har da også fået masser af spilletid siden den nævnte kamp mod Lyon for en måned siden. Den 29. april spillede danskeren alle 90 minutter, da Toulouse vandt den franske pokalturnering med en 5-1-sejr over Nantes i finalen.

Da Rasmus Nicolaisen tørnede ud for engelske Portsmouth i 2020/2021-sæsonen, endte danskeren også i en træls situation, da han brød de engelske bettingregler – læs mere her.

Tipsbladet har gentagende gange henvendt sig til Rasmus Nicolaisen og forsvarsspillerens bagland for en kommentar til den verserende historie, men ingen af dem er vendt retur. 





LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det er en gave for Danmark’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘FC København var en mulighed’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny VM-melding fra Iran

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Philip Billing tabte kæben

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Helt på røven over Victor Froholdt

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom