Kasper Schmeichel blev hentet ind som sikker starter i OGC Nice.
Men helt så sikker har danskeren ikke været i sin første tid i klubben, hvor han flere gange er blevet kritiseret for sine præstationer på banen.
På det seneste er han også blevet henvist til bænken til fordel for polske Marcin Bulka, som man hentede i PSG denne sommer. Polakken ankom før Kasper Schmeichel, og det fik Bulkas agent til at løfte sløret for sine frustrationer.
– De ser Marcin som nummer et i det lange løb, fordi han er talentfuld. Men han vil spille i år, og vi havde de her samtaler for et par uger siden. Han ender med at blive nummer to i Nice, når han kunne have haft samme rolle på en større scene i PSG, hvis ikke Nice havde købt ham. Schmeichel har ikke udført mirakler siden starten af sæsonen, sagde agenten Yvan Le Mée til L’Equipe.
Marcin Bulka stod dog den seneste ligakamp i kølvandet på skriverier om, at danskeren ikke overholdt retningslinjerne i klubben. Selv har Schmeichel overfor BT fortalt, at bænkpladsen skyldes problemer med en brækket tå.
Ikke desto mindre så er der en bidsk duel igang mellem Kasper Schmeichel og Marcin Bulka om pladsen som klubbens førstemålmand, hvor særligt danskeren får hårdhændet behandling i de franske medier. Før weekendens møde med PSG sætter cheftræner Lucien Favre også ord på situationen.
– Det er selvfølgelig ikke nogen let situation at håndtere. Men i sidste ende skal vi beslutte os. Vi er heldige at have to rigtig gode målmænd. Det er normalt, at en spiller, der ikke er på benen, ikke er glad, siger Favre ved pressemødet ifølge et Twitter-opslag fra mediet France Bleu Azur.
Lørdag klokken 21.00 giver OGC Nice svar på, om det i denne weekend er enten Marcin Bulka eller Kasper Schmeichel, der er henholdsvis vinder og taber, når kampen mod PSG fløjtes igang tre timer før midnat.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
EKSKLUSIVT
