Bidsk duel i Nice: Det er normalt man ikke er glad

Kasper Schmeichel har fået en svingede start på opholdet i OGC Nice, hvor kritikken har været hård. Nu sætter hans træner så ord på målmandssituationen.



Kasper Schmeichel blev hentet ind som sikker starter i OGC Nice.

Men helt så sikker har danskeren ikke været i sin første tid i klubben, hvor han flere gange er blevet kritiseret for sine præstationer på banen.

På det seneste er han også blevet henvist til bænken til fordel for polske Marcin Bulka, som man hentede i PSG denne sommer. Polakken ankom før Kasper Schmeichel, og det fik Bulkas agent til at løfte sløret for sine frustrationer.

– De ser Marcin som nummer et i det lange løb, fordi han er talentfuld. Men han vil spille i år, og vi havde de her samtaler for et par uger siden. Han ender med at blive nummer to i Nice, når han kunne have haft samme rolle på en større scene i PSG, hvis ikke Nice havde købt ham. Schmeichel har ikke udført mirakler siden starten af sæsonen, sagde agenten Yvan Le Mée til L’Equipe.

Marcin Bulka stod dog den seneste ligakamp i kølvandet på skriverier om, at danskeren ikke overholdt retningslinjerne i klubben. Selv har Schmeichel overfor BT fortalt, at bænkpladsen skyldes problemer med en brækket tå.

Ikke desto mindre så er der en bidsk duel igang mellem Kasper Schmeichel og Marcin Bulka om pladsen som klubbens førstemålmand, hvor særligt danskeren får hårdhændet behandling i de franske medier. Før weekendens møde med PSG sætter cheftræner Lucien Favre også ord på situationen.

– Det er selvfølgelig ikke nogen let situation at håndtere. Men i sidste ende skal vi beslutte os. Vi er heldige at have to rigtig gode målmænd. Det er normalt, at en spiller, der ikke er på benen, ikke er glad, siger Favre ved pressemødet ifølge et Twitter-opslag fra mediet France Bleu Azur.

Lørdag klokken 21.00 giver OGC Nice svar på, om det i denne weekend er enten Marcin Bulka eller Kasper Schmeichel, der er henholdsvis vinder og taber, når kampen mod PSG fløjtes igang tre timer før midnat.





LIVE

TransferLIVE: OB køber tidligere FCN-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se de danske hold i Europa

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Osula får stor rolle i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

AGF – Brøndby IF

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’