Kasper Schmeichel blev hentet ind som sikker starter i OGC Nice.
Men helt så sikker har danskeren ikke været i sin første tid i klubben, hvor han flere gange er blevet kritiseret for sine præstationer på banen.
På det seneste er han også blevet henvist til bænken til fordel for polske Marcin Bulka, som man hentede i PSG denne sommer. Polakken ankom før Kasper Schmeichel, og det fik Bulkas agent til at løfte sløret for sine frustrationer.
– De ser Marcin som nummer et i det lange løb, fordi han er talentfuld. Men han vil spille i år, og vi havde de her samtaler for et par uger siden. Han ender med at blive nummer to i Nice, når han kunne have haft samme rolle på en større scene i PSG, hvis ikke Nice havde købt ham. Schmeichel har ikke udført mirakler siden starten af sæsonen, sagde agenten Yvan Le Mée til L’Equipe.
Marcin Bulka stod dog den seneste ligakamp i kølvandet på skriverier om, at danskeren ikke overholdt retningslinjerne i klubben. Selv har Schmeichel overfor BT fortalt, at bænkpladsen skyldes problemer med en brækket tå.
Ikke desto mindre så er der en bidsk duel igang mellem Kasper Schmeichel og Marcin Bulka om pladsen som klubbens førstemålmand, hvor særligt danskeren får hårdhændet behandling i de franske medier. Før weekendens møde med PSG sætter cheftræner Lucien Favre også ord på situationen.
– Det er selvfølgelig ikke nogen let situation at håndtere. Men i sidste ende skal vi beslutte os. Vi er heldige at have to rigtig gode målmænd. Det er normalt, at en spiller, der ikke er på benen, ikke er glad, siger Favre ved pressemødet ifølge et Twitter-opslag fra mediet France Bleu Azur.
Lørdag klokken 21.00 giver OGC Nice svar på, om det i denne weekend er enten Marcin Bulka eller Kasper Schmeichel, der er henholdsvis vinder og taber, når kampen mod PSG fløjtes igang tre timer før midnat.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Klar til at gå shopamok
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
