Bidsk duel i Nice: Det er normalt man ikke er glad

Kasper Schmeichel har fået en svingede start på opholdet i OGC Nice, hvor kritikken har været hård. Nu sætter hans træner så ord på målmandssituationen.



Kasper Schmeichel blev hentet ind som sikker starter i OGC Nice.

Men helt så sikker har danskeren ikke været i sin første tid i klubben, hvor han flere gange er blevet kritiseret for sine præstationer på banen.

På det seneste er han også blevet henvist til bænken til fordel for polske Marcin Bulka, som man hentede i PSG denne sommer. Polakken ankom før Kasper Schmeichel, og det fik Bulkas agent til at løfte sløret for sine frustrationer.

– De ser Marcin som nummer et i det lange løb, fordi han er talentfuld. Men han vil spille i år, og vi havde de her samtaler for et par uger siden. Han ender med at blive nummer to i Nice, når han kunne have haft samme rolle på en større scene i PSG, hvis ikke Nice havde købt ham. Schmeichel har ikke udført mirakler siden starten af sæsonen, sagde agenten Yvan Le Mée til L’Equipe.

Marcin Bulka stod dog den seneste ligakamp i kølvandet på skriverier om, at danskeren ikke overholdt retningslinjerne i klubben. Selv har Schmeichel overfor BT fortalt, at bænkpladsen skyldes problemer med en brækket tå.

Ikke desto mindre så er der en bidsk duel igang mellem Kasper Schmeichel og Marcin Bulka om pladsen som klubbens førstemålmand, hvor særligt danskeren får hårdhændet behandling i de franske medier. Før weekendens møde med PSG sætter cheftræner Lucien Favre også ord på situationen.

– Det er selvfølgelig ikke nogen let situation at håndtere. Men i sidste ende skal vi beslutte os. Vi er heldige at have to rigtig gode målmænd. Det er normalt, at en spiller, der ikke er på benen, ikke er glad, siger Favre ved pressemødet ifølge et Twitter-opslag fra mediet France Bleu Azur.

Lørdag klokken 21.00 giver OGC Nice svar på, om det i denne weekend er enten Marcin Bulka eller Kasper Schmeichel, der er henholdsvis vinder og taber, når kampen mod PSG fløjtes igang tre timer før midnat.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

FC København – Lyngby BK

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe