• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Ligue 1 Mikkel Fuhr Nielsen

De er topfrustrerede over Schmeichels ankomst

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Kasper Schmeichels ankomst til OGC Nice har bragt klubbens øvrige målmænd længere væk fra spilletid. Det frustrerer Marcin Bulkas bagland.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

OGC Nice har oprustet på målmandsposten i dette transfervindue.

Først hentede man Marcin Bulka i Paris Saint-Germain efter et lejeophold på den franske sydkyst i sidste sæson. I denne sæson stod polakken i første spillerunde, men siden Kasper Schmeichels ankomst er polakken blevet henvist til bænken.

Det frustrerer Marcin Bulkas bagland, som lige så godt kunne have ladet sin klient være reserve i PSG istedet for, at lade OGC Nice benytte købsoptionen i lejeaftalen..

- Det var selvfølgelig en overraskelse [at Schmeichel kom, red.], men sådan er det i fodbold. Alt kan ændre sig på en uge, siger Bulkas agent Yvan Le Mée til L'Equipe ifølge foot national.

- Vi har tidligere snakket med Christophe Galtier [forhenværende cheftræner, red.] og Julien Fournier [forhenværende sportsdirektør, red.] om, at Marcin skulle angribe rollen som førstemålmand eller dele spilletiden med en erfaren målmand. Med tilgangen af Schmeichel bliver den mission kompliceret.

Kasper Schmeichel har siden sin ankomst stået klubbens seneste to kampe. Landsholdsmålmanden har efterfølgende fået hård kritik for sine præstationer, som har givet Nice et enkelt point.

- De ser Marcin som nummer et i det lange løb, fordi han er talentfuld. Men han vil spille i år, og vi havde de her samtaler for et par uger siden. Han ender med at blive nummer to i Nice, når han kunne have haft samme rolle på en større scene i PSG, hvis ikke Nice havde købt ham. Schmeichel har ikke udført mirakler siden starten af sæsonen, siger agenten.

Det er tydeligt, at ankomsten af Kasper Schmeichel frustrerer Marcin Bulkas bagland, som tilsyneladende havde fået stille noget andet i udsigt, end den spilletid han kan se frem til, som det ser ud lige nu.

I sidste sæson var Marcin Bulka reserve bag Walter Benitez, hvor han primært fik spilletid i den franske pokalturnering. Det kan meget vel vise sig at blive tilfældet igen i denne sæson.

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.