Drama i PSG: Mbappé fik ikke udbetalt hele sin løn

Ifølge L'Equipe fik Kylian Mbappé ikke udbetalt hele sin løn til tiden i september, hvilket irriterede PSG-stjernen ganske betragteligt.



Han er en af verdens bedst betalte atleter, men i begyndelsen af oktober var humøret ikke specielt højt hos Kylian Mbappé, da franskmanden tjekkede bankkontoen. 

Ifølge den franske avis L'Equipe havde Paris Saint-Germain således ikke udbetalt Mbappés fulde løn for september. En situation, der efterlod superstjernen 'irriteret'. 

L'Equipe peger på, at det var i netop de dage i begyndelsen af oktober, at en række fremtrædende medier skrev, at Kylian Mbappé pludselig ønskede at forlade Paris Saint-Germain. 

L'Equipe skriver endvidere, at man internt i Paris Saint-Germain er kommet med forskellige forklaringer på, hvorfor en stor del af Kylian Mbappés løn ikke blev udbetalt til tiden. Visse kilder peger på økonomiske problemer som årsagen, mens andre kilder peger på, at forsinkelsen var nødvendig for at overholde Financial Fair Play-reglerne. 

Kylian Mbappé landede i maj en monsterkontrakt, da han valgte at underskrive en ny aftale med Paris Saint-Germain. Ifølge L'Equipe tilbød Paris Saint-Germain således Mbappé en årsløn på 520 millioner kroner, samt en bonus på 1,3 milliarder kroner for at skrive under. Dertil kommer en loyalitetsbonus på 1,1 milliard kroner, såfremt Mbappé fuldfører kontrakten. 

Ifølge L'Equipe er situationen i Paris Saint-Germain i øjeblikket den, at hovedstadsklubben befinder sig i økonomiske problemer. Sidste år lød parisernes underskud således på hele 2,7 milliarder kroner, skriver L'Equipe. 





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Norge – Frankrig

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Senegal – Irak

Kap Verde – Saudi-Arabien

Uruguay – Spanien

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

I dialog om dansk bomber