Han er en af verdens bedst betalte atleter, men i begyndelsen af oktober var humøret ikke specielt højt hos Kylian Mbappé, da franskmanden tjekkede bankkontoen.
Ifølge den franske avis L'Equipe havde Paris Saint-Germain således ikke udbetalt Mbappés fulde løn for september. En situation, der efterlod superstjernen 'irriteret'.
L'Equipe peger på, at det var i netop de dage i begyndelsen af oktober, at en række fremtrædende medier skrev, at Kylian Mbappé pludselig ønskede at forlade Paris Saint-Germain.
L'Equipe skriver endvidere, at man internt i Paris Saint-Germain er kommet med forskellige forklaringer på, hvorfor en stor del af Kylian Mbappés løn ikke blev udbetalt til tiden. Visse kilder peger på økonomiske problemer som årsagen, mens andre kilder peger på, at forsinkelsen var nødvendig for at overholde Financial Fair Play-reglerne.
Kylian Mbappé landede i maj en monsterkontrakt, da han valgte at underskrive en ny aftale med Paris Saint-Germain. Ifølge L'Equipe tilbød Paris Saint-Germain således Mbappé en årsløn på 520 millioner kroner, samt en bonus på 1,3 milliarder kroner for at skrive under. Dertil kommer en loyalitetsbonus på 1,1 milliard kroner, såfremt Mbappé fuldfører kontrakten.
Ifølge L'Equipe er situationen i Paris Saint-Germain i øjeblikket den, at hovedstadsklubben befinder sig i økonomiske problemer. Sidste år lød parisernes underskud således på hele 2,7 milliarder kroner, skriver L'Equipe.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’