Drama i PSG: Mbappé fik ikke udbetalt hele sin løn

Ifølge L'Equipe fik Kylian Mbappé ikke udbetalt hele sin løn til tiden i september, hvilket irriterede PSG-stjernen ganske betragteligt.



Han er en af verdens bedst betalte atleter, men i begyndelsen af oktober var humøret ikke specielt højt hos Kylian Mbappé, da franskmanden tjekkede bankkontoen. 

Ifølge den franske avis L'Equipe havde Paris Saint-Germain således ikke udbetalt Mbappés fulde løn for september. En situation, der efterlod superstjernen 'irriteret'. 

L'Equipe peger på, at det var i netop de dage i begyndelsen af oktober, at en række fremtrædende medier skrev, at Kylian Mbappé pludselig ønskede at forlade Paris Saint-Germain. 

L'Equipe skriver endvidere, at man internt i Paris Saint-Germain er kommet med forskellige forklaringer på, hvorfor en stor del af Kylian Mbappés løn ikke blev udbetalt til tiden. Visse kilder peger på økonomiske problemer som årsagen, mens andre kilder peger på, at forsinkelsen var nødvendig for at overholde Financial Fair Play-reglerne. 

Kylian Mbappé landede i maj en monsterkontrakt, da han valgte at underskrive en ny aftale med Paris Saint-Germain. Ifølge L'Equipe tilbød Paris Saint-Germain således Mbappé en årsløn på 520 millioner kroner, samt en bonus på 1,3 milliarder kroner for at skrive under. Dertil kommer en loyalitetsbonus på 1,1 milliard kroner, såfremt Mbappé fuldfører kontrakten. 

Ifølge L'Equipe er situationen i Paris Saint-Germain i øjeblikket den, at hovedstadsklubben befinder sig i økonomiske problemer. Sidste år lød parisernes underskud således på hele 2,7 milliarder kroner, skriver L'Equipe. 





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’