Han er en af verdens bedst betalte atleter, men i begyndelsen af oktober var humøret ikke specielt højt hos Kylian Mbappé, da franskmanden tjekkede bankkontoen.
Ifølge den franske avis L'Equipe havde Paris Saint-Germain således ikke udbetalt Mbappés fulde løn for september. En situation, der efterlod superstjernen 'irriteret'.
L'Equipe peger på, at det var i netop de dage i begyndelsen af oktober, at en række fremtrædende medier skrev, at Kylian Mbappé pludselig ønskede at forlade Paris Saint-Germain.
L'Equipe skriver endvidere, at man internt i Paris Saint-Germain er kommet med forskellige forklaringer på, hvorfor en stor del af Kylian Mbappés løn ikke blev udbetalt til tiden. Visse kilder peger på økonomiske problemer som årsagen, mens andre kilder peger på, at forsinkelsen var nødvendig for at overholde Financial Fair Play-reglerne.
Kylian Mbappé landede i maj en monsterkontrakt, da han valgte at underskrive en ny aftale med Paris Saint-Germain. Ifølge L'Equipe tilbød Paris Saint-Germain således Mbappé en årsløn på 520 millioner kroner, samt en bonus på 1,3 milliarder kroner for at skrive under. Dertil kommer en loyalitetsbonus på 1,1 milliard kroner, såfremt Mbappé fuldfører kontrakten.
Ifølge L'Equipe er situationen i Paris Saint-Germain i øjeblikket den, at hovedstadsklubben befinder sig i økonomiske problemer. Sidste år lød parisernes underskud således på hele 2,7 milliarder kroner, skriver L'Equipe.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
Skifter til Rangers
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED