PSG-stjernen Kylian Mbappe meldte fredag aften ud, at han forlader den franske storklub efter denne sæson, når hans kontrakt med dem udløber. Lørdag udtalte cheftræner Luis Enrique sig for første gang efter udmeldingen.
Det skete ved et pressemøde forud for deres kamp mod Toulouse. Her slog han fast, hvordan han forestiller sig, at fremtiden bliver i Paris-klubben.
– Vi vidste det længe, alle vidste det, det blev bare offentligt i går. Det ændrer ikke noget i billedet, siger han og fortsætter:
– Næste år vil vi være stærkere, lyder det fra Luis Enrique.
Derudover påpeger han, at han synes, at det har været en 'vidunderlig' oplevelse i denne sæson at have trænet Mbappé, ligesom han ikke kan dy sig for at nævne de historier, som den franske presse har haft om, at der har været et skidt forhold mellem de to.
– Jeg forstår og kan forstå hans beslutning. Han har tilbragt syv år her, han er en klublegende, han har givet alt for klubben, og det er en klub, der også har givet alt til ham. Jeg ønsker ham alt det bedste, han har endnu ikke sagt, hvor han går hen, men vi tror, det er klart, fortæller PSG-træneren.
I tirsdag røg PSG ud af Champions League efter et samlet 0-2-nederlag til Dortmund, og det er noget, som stadig sidder i dem forud for den kommende liga-kamp.
– Det har været et hårdt slag for alle. Til sidst sidder du tilbage med følelsen af, at du gav alt, 100 procent, selvom resultatet ikke var det, vi forventede, siger den spanske cheftræner.
Det står endnu ikke klart, hvor Mbappe skal spille i næste sæson, men meget peger mod, at det bliver i Real Madrid.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million