PSG-stjernen Kylian Mbappe meldte fredag aften ud, at han forlader den franske storklub efter denne sæson, når hans kontrakt med dem udløber. Lørdag udtalte cheftræner Luis Enrique sig for første gang efter udmeldingen.
Det skete ved et pressemøde forud for deres kamp mod Toulouse. Her slog han fast, hvordan han forestiller sig, at fremtiden bliver i Paris-klubben.
– Vi vidste det længe, alle vidste det, det blev bare offentligt i går. Det ændrer ikke noget i billedet, siger han og fortsætter:
– Næste år vil vi være stærkere, lyder det fra Luis Enrique.
Derudover påpeger han, at han synes, at det har været en 'vidunderlig' oplevelse i denne sæson at have trænet Mbappé, ligesom han ikke kan dy sig for at nævne de historier, som den franske presse har haft om, at der har været et skidt forhold mellem de to.
– Jeg forstår og kan forstå hans beslutning. Han har tilbragt syv år her, han er en klublegende, han har givet alt for klubben, og det er en klub, der også har givet alt til ham. Jeg ønsker ham alt det bedste, han har endnu ikke sagt, hvor han går hen, men vi tror, det er klart, fortæller PSG-træneren.
I tirsdag røg PSG ud af Champions League efter et samlet 0-2-nederlag til Dortmund, og det er noget, som stadig sidder i dem forud for den kommende liga-kamp.
– Det har været et hårdt slag for alle. Til sidst sidder du tilbage med følelsen af, at du gav alt, 100 procent, selvom resultatet ikke var det, vi forventede, siger den spanske cheftræner.
Det står endnu ikke klart, hvor Mbappe skal spille i næste sæson, men meget peger mod, at det bliver i Real Madrid.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her kan du se Argentina mod Østrig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT