Kasper Schmeichel har i denne sæson indledt et nyt kapitel i karrieren, og starten i Nice har ikke været helt uden udfordringer for den danske landsholdsmålmand.
Efter 1-1-kampen mod Strasbourg og 1-0-nederlaget til Maccabi Tel Aviv har Kasper Schmeichel således fået kritik i flere franske medier. L'Equipe har eksempelvis klandret Schmeichel for at have begået 'en klodset aktion' i nederlaget i Israel, hvor danskeren blev fanget på mellemhånd, mens Get French Football News har skrevet, at Schmeichel har fået 'en rimelig katastrofal start' i Nice.
Ifølge den franske journalist Patrick Juillard fra mediet Foot365 har kritikken af Kasper Schmeichel dog taget overhånd.
– I mine øjne er det ret unfair at udpege Kasper Schmeichel som synderen på den her måde. Han er ikke den eneste, der er ansvarlig for det mål [mod Maccabi Tel Aviv, red.], siger Juillard således til Tipsbladet.
– Medierne langer ud efter ham. Som du ved, så foretrækker Lucien Favre [Nices cheftræner, red.] at spille med bagkæden langt fremme, hvilket betyder, at man efterlader et stort rum bag forsvarsspillerne. Nogle gange tilpasser de sig ikke så godt, og det kan medføre fejl, som angriberne kan udnytte. Hvilket skete mod Strasbourg, hvor Kevin Gameiro scorede, og hvilket så skete igen mod Tel Aviv.
Ifølge Patrick Juillard er situationen den, at Kasper Schmeichel og Nice-forsvaret har brug for lidt mere tid til at lære hinanden at kende på banen.
– Først og fremmest vil jeg sige, at Schmeichel ikke er den eneste, der skal bebrejdes for de to mål. Og vi må heller ikke glemme, at han havde en masse redninger i hans første kamp i Ligue 1. Han havde mange redninger, så det vil være uretfærdigt, hvis vi glemmer det. Jeg vil sige, at det er et kollektivt problem. De passer ikke så godt sammen i øjeblikket.
– Man har Dante, som er meget rutineret, men også meget langsom. Og så har man Schmeichel, der har været vant til at spille bag meget hurtige forsvarsspillere i Leicester som fx Soyuncu, der er meget, meget hurtigere end Dante. Så de er nødt til at tilpasse sig. Det kommer til at tage et par kampe, tror jeg.
Trods den udfordrende start i Nice er Patrick Juillard slet ikke i tvivl om, at Kasper Schmeichel kommer til at blive en stor gevinst for den sydfranske klub.
– I sidste ende er jeg sikker på, at han bliver en af de bedste målmænd, som Nice nogensinde har haft. Schmeichel gjorde det muligvis ikke perfekt ved de her to mål, han har indkasseret, men det var ikke kun hans fejl, det var også forsvarsspillernes. Vi må heller ikke glemme, at da han blev præsenteret for klubbens fans, så blev han mødt med virkelig store klapsalver.
– Folk er virkelig glade for at have ham, og de håber, at han kan hjælpe Dolberg med at præstere mere stabilt, så Dolberg kan blive en større gevinst for holdet end han har været i de seneste måneder, hvor han har virket lidt deprimeret.
Tipsbladet har også talt med Patrick Juillard om Kasper Dolbergs situation, hvilket du kan læse om i nærværende medie lørdag.
– Vi tror på et godt resultat
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
Bayern München sejrer over Sporting CP
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG