Kasper Schmeichel har fået en del røg efter sit skifte fra Leicester til Nice i sommer.
Tilbage i september kom det så ud i franske medier, at klubben er frustreret over den danske landsholdskeeper.
Han ankom angiveligt til klubben med for meget fedt på kroppen, og så skulle han også frustrere flere af klubbens spllere med sin opførsel i klubben.
– Mere generelt så overtræder målmanden, som kom fra Leicester, klubbens retningslinjer ved blandt andet at komme for sent. Det irriterer visse dele af omklædningsrummet, skrev det franske medie RMC Sport.
Særligt førstnævnte beskyldning omkring Kasper Schmeichels vægt kan Rob Tanner, der i mange år har dækket Leicester tæt, og som i dag skriver om klubben for The Athletic, slet ikke genkende.
– Jeg læste, at de sagde, at han er overvægtig. Jeg husker, at Jamie Vardy engang fortalte mig, at Kasper plejede at blive rigtig gal, fordi Jamie spiste chips og burgere og tog 1 pound (0,453 kg) på, mens Kasper konstant holdt øje med sin vægt. Han var altid opmærksom på, hvad han spiste, og hvordan han trænede for at sørge for at være i god form.
– Jeg hørte aldrig om nogen problemer i Leicester om hans krop eller form. Målmændene træner hårdere end alle, og de er de første ude på banen i Leicester. Så jeg var virkelig overrasket over at læse det, lyder hans analyse af rygterne til Tipsbladet.
Han kan godt tro på, at Kasper Schmeichel ikke er blevet venner med alle i Nice, for danskeren er enormt krævende over for sine omgivelser. Dette er også afgørende for, at han i mange år har stået på et højt og stabilt niveau.
– Det lyder som en undskyldning for mig, som om der er et clash i personligheder og egoer. Der er nok nogle personer i Nice, som har tænkt; Hvem er den fyr her, som fortæller os, hvad vi skal gøre under træning og til morgenmad?
– Jeg har fået fortalt, at Kasper kan være en udfordrende karakter. Han kræver meget af folkene omkring ham. Det er ikke en dårlig ting at forvente høje standarder. Jeg kan forestille mig, at Kasper er kommet ind, og hvis han har været utilfreds med nogle ting i klubben, så vil han ikke være bange for at fortælle sin mening.
– Spørgsmålet er også, om manageren tager imod det eller ej. Du kan gøre det som anfører, og hvis du har været der i længst tid. De er nok lidt mere sensitive i Nice, fordi han først lige er kommet, siger Tanner, der også påpeger, at Schmeichel skal tilpasse sig livet i Nice, og hvordan de gør tingene. Han tror dog ikke, at danskeren bare er en type, som kan tie stille, da det ikke ligger til hans natur.
Forventer ikke Leicester-retur
Kasper Schmeichels nedtur i Nice har også fået internationale medier til at spekulere i, om klubben kunne finde på at sende ham videre allerede til januar.
Her er Leicester blevet nævnt som en mulig kandidat. Klubben har underpræsteret markant i denne sæson, hvor man efter ti kampe er næstsidst i Premier League med kun fem point.
Danny Ward er den nye førstekeeper i klubben efter Schmeichels exit, og han har bestemt ikke imponeret, hvorfor en retur til Leicester kunne give mening for alle parter.
Rob Tanner forventer dog ikke, at rygtet har noget på sig.
– Jeg tror bare, at det er et rygte. Da han smuttede videre, tænkte jeg, at det var det – et lukket kapitel for nu. Jeg er ikke i tvivl om, at han vil have en forbindelse til klubben i fremtiden. Han er en legende i Leicester. Du kan se, at hans tilstedeværelse og lederskab er savnet voldsomt i denne sæson.
– Om der vil være en mulighed for at hente ham tilbage i januar, ved jeg ikke. Jeg tror bare, det er et rygte. Men han er helt klart en karakter, som de virkelig kan bruge i øjeblikket, lyder dommen fra Rob Tanner.
Kasper Schmeichel stod hele kampen i weekenden for Nice, der spillede 1-1 mod Auxerre. I alt har han vogtet buret 13 gange for Nice i sæsonen.
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT