Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Ligue 1

Er i chok over vilde Schmeichel-rygter

Leicester-journalisten Rob Tanner kan slet ikke genkende det billede, der bliver tegnet af Kasper Schmeichel i de franske medier.

Kasper Schmeichel har fået en del røg efter sit skifte fra Leicester til Nice i sommer. 

Tilbage i september kom det så ud i franske medier, at klubben er frustreret over den danske landsholdskeeper. 

Han ankom angiveligt til klubben med for meget fedt på kroppen, og så skulle han også frustrere flere af klubbens spllere med sin opførsel i klubben. 

- Mere generelt så overtræder målmanden, som kom fra Leicester, klubbens retningslinjer ved blandt andet at komme for sent. Det irriterer visse dele af omklædningsrummet, skrev det franske medie RMC Sport. 

Særligt førstnævnte beskyldning omkring Kasper Schmeichels vægt kan Rob Tanner, der i mange år har dækket Leicester tæt, og som i dag skriver om klubben for The Athletic, slet ikke genkende. 

- Jeg læste, at de sagde, at han er overvægtig. Jeg husker, at Jamie Vardy engang fortalte mig, at Kasper plejede at blive rigtig gal, fordi Jamie spiste chips og burgere og tog 1 pound (0,453 kg) på, mens Kasper konstant holdt øje med sin vægt. Han var altid opmærksom på, hvad han spiste, og hvordan han trænede for at sørge for at være i god form.

- Jeg hørte aldrig om nogen problemer i Leicester om hans krop eller form. Målmændene træner hårdere end alle, og de er de første ude på banen i Leicester. Så jeg var virkelig overrasket over at læse det, lyder hans analyse af rygterne til Tipsbladet.

Han kan godt tro på, at Kasper Schmeichel ikke er blevet venner med alle i Nice, for danskeren er enormt krævende over for sine omgivelser. Dette er også afgørende for, at han i mange år har stået på et højt og stabilt niveau. 

- Det lyder som en undskyldning for mig, som om der er et clash i personligheder og egoer. Der er nok nogle personer i Nice, som har tænkt; Hvem er den fyr her, som fortæller os, hvad vi skal gøre under træning og til morgenmad?

- Jeg har fået fortalt, at Kasper kan være en udfordrende karakter. Han kræver meget af folkene omkring ham. Det er ikke en dårlig ting at forvente høje standarder. Jeg kan forestille mig, at Kasper er kommet ind, og hvis han har været utilfreds med nogle ting i klubben, så vil han ikke være bange for at fortælle sin mening.

- Spørgsmålet er også, om manageren tager imod det eller ej. Du kan gøre det som anfører, og hvis du har været der i længst tid. De er nok lidt mere sensitive i Nice, fordi han først lige er kommet, siger Tanner, der også påpeger, at Schmeichel skal tilpasse sig livet i Nice, og hvordan de gør tingene. Han tror dog ikke, at danskeren bare er en type, som kan tie stille, da det ikke ligger til hans natur. 

Forventer ikke Leicester-retur
Kasper Schmeichels nedtur i Nice har også fået internationale medier til at spekulere i, om klubben kunne finde på at sende ham videre allerede til januar. 

Her er Leicester blevet nævnt som en mulig kandidat. Klubben har underpræsteret markant i denne sæson, hvor man efter ti kampe er næstsidst i Premier League med kun fem point. 

Danny Ward er den nye førstekeeper i klubben efter Schmeichels exit, og han har bestemt ikke imponeret, hvorfor en retur til Leicester kunne give mening for alle parter. 

Rob Tanner forventer dog ikke, at rygtet har noget på sig. 

- Jeg tror bare, at det er et rygte. Da han smuttede videre, tænkte jeg, at det var det – et lukket kapitel for nu. Jeg er ikke i tvivl om, at han vil have en forbindelse til klubben i fremtiden. Han er en legende i Leicester. Du kan se, at hans tilstedeværelse og lederskab er savnet voldsomt i denne sæson.

- Om der vil være en mulighed for at hente ham tilbage i januar, ved jeg ikke. Jeg tror bare, det er et rygte. Men han er helt klart en karakter, som de virkelig kan bruge i øjeblikket, lyder dommen fra Rob Tanner. 

Kasper Schmeichel stod hele kampen i weekenden for Nice, der spillede 1-1 mod Auxerre. I alt har han vogtet buret 13 gange for Nice i sæsonen.