Kasper Schmeichel har fået en del røg efter sit skifte fra Leicester til Nice i sommer.
Tilbage i september kom det så ud i franske medier, at klubben er frustreret over den danske landsholdskeeper.
Han ankom angiveligt til klubben med for meget fedt på kroppen, og så skulle han også frustrere flere af klubbens spllere med sin opførsel i klubben.
– Mere generelt så overtræder målmanden, som kom fra Leicester, klubbens retningslinjer ved blandt andet at komme for sent. Det irriterer visse dele af omklædningsrummet, skrev det franske medie RMC Sport.
Særligt førstnævnte beskyldning omkring Kasper Schmeichels vægt kan Rob Tanner, der i mange år har dækket Leicester tæt, og som i dag skriver om klubben for The Athletic, slet ikke genkende.
– Jeg læste, at de sagde, at han er overvægtig. Jeg husker, at Jamie Vardy engang fortalte mig, at Kasper plejede at blive rigtig gal, fordi Jamie spiste chips og burgere og tog 1 pound (0,453 kg) på, mens Kasper konstant holdt øje med sin vægt. Han var altid opmærksom på, hvad han spiste, og hvordan han trænede for at sørge for at være i god form.
– Jeg hørte aldrig om nogen problemer i Leicester om hans krop eller form. Målmændene træner hårdere end alle, og de er de første ude på banen i Leicester. Så jeg var virkelig overrasket over at læse det, lyder hans analyse af rygterne til Tipsbladet.
Han kan godt tro på, at Kasper Schmeichel ikke er blevet venner med alle i Nice, for danskeren er enormt krævende over for sine omgivelser. Dette er også afgørende for, at han i mange år har stået på et højt og stabilt niveau.
– Det lyder som en undskyldning for mig, som om der er et clash i personligheder og egoer. Der er nok nogle personer i Nice, som har tænkt; Hvem er den fyr her, som fortæller os, hvad vi skal gøre under træning og til morgenmad?
– Jeg har fået fortalt, at Kasper kan være en udfordrende karakter. Han kræver meget af folkene omkring ham. Det er ikke en dårlig ting at forvente høje standarder. Jeg kan forestille mig, at Kasper er kommet ind, og hvis han har været utilfreds med nogle ting i klubben, så vil han ikke være bange for at fortælle sin mening.
– Spørgsmålet er også, om manageren tager imod det eller ej. Du kan gøre det som anfører, og hvis du har været der i længst tid. De er nok lidt mere sensitive i Nice, fordi han først lige er kommet, siger Tanner, der også påpeger, at Schmeichel skal tilpasse sig livet i Nice, og hvordan de gør tingene. Han tror dog ikke, at danskeren bare er en type, som kan tie stille, da det ikke ligger til hans natur.
Forventer ikke Leicester-retur
Kasper Schmeichels nedtur i Nice har også fået internationale medier til at spekulere i, om klubben kunne finde på at sende ham videre allerede til januar.
Her er Leicester blevet nævnt som en mulig kandidat. Klubben har underpræsteret markant i denne sæson, hvor man efter ti kampe er næstsidst i Premier League med kun fem point.
Danny Ward er den nye førstekeeper i klubben efter Schmeichels exit, og han har bestemt ikke imponeret, hvorfor en retur til Leicester kunne give mening for alle parter.
Rob Tanner forventer dog ikke, at rygtet har noget på sig.
– Jeg tror bare, at det er et rygte. Da han smuttede videre, tænkte jeg, at det var det – et lukket kapitel for nu. Jeg er ikke i tvivl om, at han vil have en forbindelse til klubben i fremtiden. Han er en legende i Leicester. Du kan se, at hans tilstedeværelse og lederskab er savnet voldsomt i denne sæson.
– Om der vil være en mulighed for at hente ham tilbage i januar, ved jeg ikke. Jeg tror bare, det er et rygte. Men han er helt klart en karakter, som de virkelig kan bruge i øjeblikket, lyder dommen fra Rob Tanner.
Kasper Schmeichel stod hele kampen i weekenden for Nice, der spillede 1-1 mod Auxerre. I alt har han vogtet buret 13 gange for Nice i sæsonen.
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
– Du har udstråling som tagpap
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Han peger på Simon Kjær
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Henter dansker – får god pakke
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Knæopereret Neymar håber på VM
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Alle taler om dem!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE