Evian efter Wiland og Simon P

Franske Evian er ikke færdige med at hente ‘dansk’, og de næste to kan blive Johan Wiland og Simon Poulsen.



At Evian har en forkærlighed for danske spillere er ikke nogen hemmelighed. Det har sportsdirektør og træner, Pascal Dupraz, sagt flere gange, mens Daniel Wass, Stephan Andersen, Christian Poulsen og Thomas Kahlenberg har været det synlige belæg for denne påstand.

Nu har den karismatiske chef for det hele i Evian igen kastet blikket mod Danmark, omend der denne gang er tale om en svensker og en udlandsdansker. For ifølge lokalavisen Le Dauphine Libere holder Evian grundigt øje med FCK-målmand Johan Wiland og den danske landsholdsback Simon Poulsen.

Johan Wiland har kontraktudløb med FC København til vinter, og selvom der er snak om en forlængelse, er intet underskrevet endnu. Da Evian samtidig siger farvel til Stephan Andersen, er der plads til at Johan Wiland kan tage kampen op med førstevalget Bertrand Laquait på 36 år.

Simon Poulsen er ligesom sidste år ved samme tid i det franske søgelys. Dengang var kontraktfrie Poulsen dog for dyr for Evian (http://www.tipsbladet.dk/nyhed/ligue-1/evian-dropper-dyr-simon-poulsen), og også nu skulle lønnen være for høj for Evian ifølge Le Dauphine Libere. Kan den knast fjernes, og Simon Poulsen løses fra Sampdoria, er der dog lagt op til danskerkamp på venstrebacken, hvor Daniel Wass oftest har huseret i denne sæson.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links