Kurt Nielsen, Erik Jensen, Bent Jensen og Kenneth Brylle. Det er de fire danskere, som har spillet for Olympique Marseille, men måske et femte navn kommer på listen i en ikke så fjern fremtid.
For det lader bare til at være et spørgsmål om tid, før den tidligere forsvarsprofil Medhi Benatia bliver præsenteret som sportsrådgiver i klubben, hvor han på daglig basis skal hjælpe Gennaro Gattuso og Pablo Longoria med transfers.
Her kommer Benatia med viden fra sin tid som agent, og han skulle have et rigtig godt øje til en dansk spiller. Det slår hans ven Issiar Dia fast i et interview med La Provence, hvor han ganske specielt hiver Danmark ud af ærmet.
– Han er ikke en skrivebordsmand. Han vil tage sin rygsæk og sin kuglepen og så lave statistikker. Som agent tilbragte han mange timer med sine spillere. Han forkælede dem og så alle deres kampe, og det vil han også gøre i Marseille.
– Han går aldrig nogen steder uden sin Ipad, og han følger alt. Belgien, Portugal, Danmark, Brasilien… Fordelen fortalte han mig om en ung dansker med et stort potentiale. Denne stilling er skabt til ham, særligt fordi han kender Marseille og dets problemer. Det her projekt motiverer ham virkelig, siger vennen til mediet.
Marseille er en stor klub i fransk fodbold, men det kører ikke helt på skinner. I denne sæson er man placeret på 10. pladsen i Ligue 1.
Derfor kommer klubben til at håbe, at Benatias netværk og evne til at spotte talent sidder lige i skabet, så man atter kan tilhøre toppen eller subtoppen. Om det bliver med en dansker ombord i fremtiden, skal man nok ikke helt udelukke.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED