Mohamed Daramy var i sidste weekend for første gang siden den 17. marts en del af Stade Reims kamptrup, da man spillede uafgjort med PSG.
Kantspilleren kom dog ikke i aktion.
Det er der tilgengæld udsigt til senere søndag, hvor Stade Reims med Mohamed Daramy i truppen møder Angers. Sker det, vil det være Mohamed Daramys første officielle minutter i fem måneder.
Klubbens cheftræner, Luka Elsner, deler i hvert fald gode nyheder om danskeren.
– Han er nu nået et sted, hvor han virkelig kan hjælpe os. Over tid med mere spilletid og selvfølgelig med alle hans kvaliteter, som han også viste før sin skade. Han har gjort store fremskridt, og nu er vi nået til et sted, hvor han kan bliver meget afgørende for vores præstationer, siger han ifølge L'union.
Mohamed Daramy missede halvanden månedaf sidste sæson og altså også starten på indeværende sæson, da han pådrog sig en knæskade i en landskamp mod Færøerne.
Danskeren kom på banen og scorede sit første landskampsmål, men måtte senere udgå med en skade.
– Det er ikke sjovt at se. Det er en af mine gode venner, og jeg håber det bedste for ham, sagde Elias Jelert efter kampen mod Færøerne.
Skaden har altså holdt Mohamed Daramy ude indtil nu, men det tyder altså på, at han kan se frem til spilleminutter i søndagens møde med Angers i Ligue 1.
Mohamed Daramy, 22 år, skiftede til Stade Reims sidste sommer, hvor han hurtigt spillede sig til en stor rolle på holdet.
Tilbage i marts var han således sammen med Alexandre Lacazette og Kylian Mbappé en del af de spillere, hvis scoringer og assister førte til flest point. Det vil sige, at Mohamed Daramy før sin skade var meget kampafgørende for Stade Reims.
Stade Reims er på ottendepladsen placeret i den øvre halvdel af Ligue 1. I sidste sæson noterede Mohamed Daramy sig for fem scoringer og seks assister i sin franske klub.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
HELT VILDT
En voldsom ulighed
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE