Mohamed Daramy var i sidste weekend for første gang siden den 17. marts en del af Stade Reims kamptrup, da man spillede uafgjort med PSG.
Kantspilleren kom dog ikke i aktion.
Det er der tilgengæld udsigt til senere søndag, hvor Stade Reims med Mohamed Daramy i truppen møder Angers. Sker det, vil det være Mohamed Daramys første officielle minutter i fem måneder.
Klubbens cheftræner, Luka Elsner, deler i hvert fald gode nyheder om danskeren.
– Han er nu nået et sted, hvor han virkelig kan hjælpe os. Over tid med mere spilletid og selvfølgelig med alle hans kvaliteter, som han også viste før sin skade. Han har gjort store fremskridt, og nu er vi nået til et sted, hvor han kan bliver meget afgørende for vores præstationer, siger han ifølge L'union.
Mohamed Daramy missede halvanden månedaf sidste sæson og altså også starten på indeværende sæson, da han pådrog sig en knæskade i en landskamp mod Færøerne.
Danskeren kom på banen og scorede sit første landskampsmål, men måtte senere udgå med en skade.
– Det er ikke sjovt at se. Det er en af mine gode venner, og jeg håber det bedste for ham, sagde Elias Jelert efter kampen mod Færøerne.
Skaden har altså holdt Mohamed Daramy ude indtil nu, men det tyder altså på, at han kan se frem til spilleminutter i søndagens møde med Angers i Ligue 1.
Mohamed Daramy, 22 år, skiftede til Stade Reims sidste sommer, hvor han hurtigt spillede sig til en stor rolle på holdet.
Tilbage i marts var han således sammen med Alexandre Lacazette og Kylian Mbappé en del af de spillere, hvis scoringer og assister førte til flest point. Det vil sige, at Mohamed Daramy før sin skade var meget kampafgørende for Stade Reims.
Stade Reims er på ottendepladsen placeret i den øvre halvdel af Ligue 1. I sidste sæson noterede Mohamed Daramy sig for fem scoringer og seks assister i sin franske klub.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
OPTAKT
PSG – Bayern München
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM