Fantastisk nyt om Mohamed Daramy

Mohamed Daramy er for første gang i flere måneder kampdygtig for Stade Reims, og kan formentlig se frem til spilletid søndag for første gang i fem måneder.



Mohamed Daramy var i sidste weekend for første gang siden den 17. marts en del af Stade Reims kamptrup, da man spillede uafgjort med PSG.

Kantspilleren kom dog ikke i aktion.

Det er der tilgengæld udsigt til senere søndag, hvor Stade Reims med Mohamed Daramy i truppen møder Angers. Sker det, vil det være Mohamed Daramys første officielle minutter i fem måneder.

Klubbens cheftræner, Luka Elsner, deler i hvert fald gode nyheder om danskeren.

– Han er nu nået et sted, hvor han virkelig kan hjælpe os. Over tid med mere spilletid og selvfølgelig med alle hans kvaliteter, som han også viste før sin skade. Han har gjort store fremskridt, og nu er vi nået til et sted, hvor han kan bliver meget afgørende for vores præstationer, siger han ifølge L'union.

Mohamed Daramy missede halvanden månedaf sidste sæson og altså også starten på indeværende sæson, da han pådrog sig en knæskade i en landskamp mod Færøerne.

Danskeren kom på banen og scorede sit første landskampsmål, men måtte senere udgå med en skade.

– Det er ikke sjovt at se. Det er en af mine gode venner, og jeg håber det bedste for ham, sagde Elias Jelert efter kampen mod Færøerne.

Skaden har altså holdt Mohamed Daramy ude indtil nu, men det tyder altså på, at han kan se frem til spilleminutter i søndagens møde med Angers i Ligue 1.

Mohamed Daramy, 22 år, skiftede til Stade Reims sidste sommer, hvor han hurtigt spillede sig til en stor rolle på holdet.

Tilbage i marts var han således sammen med Alexandre Lacazette og Kylian Mbappé en del af de spillere, hvis scoringer og assister førte til flest point. Det vil sige, at Mohamed Daramy før sin skade var meget kampafgørende for Stade Reims.

Stade Reims er på ottendepladsen placeret i den øvre halvdel af Ligue 1. I sidste sæson noterede Mohamed Daramy sig for fem scoringer og seks assister i sin franske klub.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gratis adgang til Superliga-brag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Smider Salah-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud