Mohamed Daramy var i sidste weekend for første gang siden den 17. marts en del af Stade Reims kamptrup, da man spillede uafgjort med PSG.
Kantspilleren kom dog ikke i aktion.
Det er der tilgengæld udsigt til senere søndag, hvor Stade Reims med Mohamed Daramy i truppen møder Angers. Sker det, vil det være Mohamed Daramys første officielle minutter i fem måneder.
Klubbens cheftræner, Luka Elsner, deler i hvert fald gode nyheder om danskeren.
– Han er nu nået et sted, hvor han virkelig kan hjælpe os. Over tid med mere spilletid og selvfølgelig med alle hans kvaliteter, som han også viste før sin skade. Han har gjort store fremskridt, og nu er vi nået til et sted, hvor han kan bliver meget afgørende for vores præstationer, siger han ifølge L'union.
Mohamed Daramy missede halvanden månedaf sidste sæson og altså også starten på indeværende sæson, da han pådrog sig en knæskade i en landskamp mod Færøerne.
Danskeren kom på banen og scorede sit første landskampsmål, men måtte senere udgå med en skade.
– Det er ikke sjovt at se. Det er en af mine gode venner, og jeg håber det bedste for ham, sagde Elias Jelert efter kampen mod Færøerne.
Skaden har altså holdt Mohamed Daramy ude indtil nu, men det tyder altså på, at han kan se frem til spilleminutter i søndagens møde med Angers i Ligue 1.
Mohamed Daramy, 22 år, skiftede til Stade Reims sidste sommer, hvor han hurtigt spillede sig til en stor rolle på holdet.
Tilbage i marts var han således sammen med Alexandre Lacazette og Kylian Mbappé en del af de spillere, hvis scoringer og assister førte til flest point. Det vil sige, at Mohamed Daramy før sin skade var meget kampafgørende for Stade Reims.
Stade Reims er på ottendepladsen placeret i den øvre halvdel af Ligue 1. I sidste sæson noterede Mohamed Daramy sig for fem scoringer og seks assister i sin franske klub.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER