36-årige Kasper Schmeichel har måttet skulle høre på lidt af hvert under sit første år som Nice-spiller.
Først blev der sat spørgsmålstegn ved hans form, hvilket kun blev blusset yderligere op på grund af den vanskelige start i Nice, hvor han for en kort stund mistede pladsen som førstemålmand. Den har han siden taget igen, og han har overordnet set levereret en rigtig fin sæson, hvor han af flere fremhæves som en af de bedste målmænd i Ligue 1.
For et par uger siden lød det dog fra det franske, at flere Nice-spillere var utilfredse med den danske målmands fravær fra en træning to dage før en kamp mod Toulouse. Noget der igen blusser op for diskussion om den danske målmand i Frankrig. Det er dog noget, man skal tage fuldstændig med ro, lyder det fra Patrick Juillard, der dækker Nice som journalist hos Sport365.
– Det er sandt, men det burde ikke komme som den store overraskelse. Dengang han valgte at skifte hertil, kunne han vælge at få noget frihed, som de andre spillere ikke kan have. Det udnyttede han så, forklarer Juillard til Tipsbladet.
Den franske journalist påpeger, at det intet har at gøre med dovenskab fra danskerens side. Han er ikke hentet til klubben for at præstere til træning.
– De ved, at han er i slutningen af sin karriere, og at han også skiftede til Nice på grund af livsstilen. Så det betyder ikke, at han er doven, eller at han ikke arbejder for det. Det betyder bare, at han ikke er en ung spiller på 19, og at der ikke er de samme forventninger til ham.
– Jeg tror, at han har et lidt andet forhold til staben. Han skal være god i kampene. Det er noget andet til træning. Han har så meget erfaring, og derfor er det anderledes end en ung spiller, som stadig skal lære. Schmeichel kender allerede sin opgave, forklarer Juillard.
Forventer han bliver
Transfermarkedet nærmer sig, og der sker altid masser af handler i de største ligaer i Europa. Nice er ingen undtagelse, og inden for den seneste tid har klubben blandt andet være rygtet til Hugo Lloris, som har stået for Tottenham i særdeles mange år.
Alt det har dog kun været på rygtebasis, og det er ikke sikkert, at der sker noget. Schmeichel har da også vist i sin første sæson i det franske, at han har niveauet til at stå mellem stolperne, hvis Nice igen skal høre med til topfeltet i fransk fodbold.
Patrick Juillard tror da også, at den kommende sæson bliver med danskeren i kassen. Ellers skal der ske noget drastisk.
– Jeg tror ikke, at hans plads vil være til debat. Hvis han bliver der, og han forbliver nummer et, så vil det være helt fint. Så jeg kan ikke se for mig, at han forlader klubben, medmindre han får et rigtig stort tilbud fra eksempelvis Saudi-Arabien. Vi ved jo ikke, hvad der kan ske, påpeger Juillard.
Kasper Schmeichels Nice sluttede på niendepladsen i Ligue 1. Dermed skal klubben ikke spille europæisk fodbold til næste sæson.
LIVE
TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG