36-årige Kasper Schmeichel har måttet skulle høre på lidt af hvert under sit første år som Nice-spiller.
Først blev der sat spørgsmålstegn ved hans form, hvilket kun blev blusset yderligere op på grund af den vanskelige start i Nice, hvor han for en kort stund mistede pladsen som førstemålmand. Den har han siden taget igen, og han har overordnet set levereret en rigtig fin sæson, hvor han af flere fremhæves som en af de bedste målmænd i Ligue 1.
For et par uger siden lød det dog fra det franske, at flere Nice-spillere var utilfredse med den danske målmands fravær fra en træning to dage før en kamp mod Toulouse. Noget der igen blusser op for diskussion om den danske målmand i Frankrig. Det er dog noget, man skal tage fuldstændig med ro, lyder det fra Patrick Juillard, der dækker Nice som journalist hos Sport365.
– Det er sandt, men det burde ikke komme som den store overraskelse. Dengang han valgte at skifte hertil, kunne han vælge at få noget frihed, som de andre spillere ikke kan have. Det udnyttede han så, forklarer Juillard til Tipsbladet.
Den franske journalist påpeger, at det intet har at gøre med dovenskab fra danskerens side. Han er ikke hentet til klubben for at præstere til træning.
– De ved, at han er i slutningen af sin karriere, og at han også skiftede til Nice på grund af livsstilen. Så det betyder ikke, at han er doven, eller at han ikke arbejder for det. Det betyder bare, at han ikke er en ung spiller på 19, og at der ikke er de samme forventninger til ham.
– Jeg tror, at han har et lidt andet forhold til staben. Han skal være god i kampene. Det er noget andet til træning. Han har så meget erfaring, og derfor er det anderledes end en ung spiller, som stadig skal lære. Schmeichel kender allerede sin opgave, forklarer Juillard.
Forventer han bliver
Transfermarkedet nærmer sig, og der sker altid masser af handler i de største ligaer i Europa. Nice er ingen undtagelse, og inden for den seneste tid har klubben blandt andet være rygtet til Hugo Lloris, som har stået for Tottenham i særdeles mange år.
Alt det har dog kun været på rygtebasis, og det er ikke sikkert, at der sker noget. Schmeichel har da også vist i sin første sæson i det franske, at han har niveauet til at stå mellem stolperne, hvis Nice igen skal høre med til topfeltet i fransk fodbold.
Patrick Juillard tror da også, at den kommende sæson bliver med danskeren i kassen. Ellers skal der ske noget drastisk.
– Jeg tror ikke, at hans plads vil være til debat. Hvis han bliver der, og han forbliver nummer et, så vil det være helt fint. Så jeg kan ikke se for mig, at han forlader klubben, medmindre han får et rigtig stort tilbud fra eksempelvis Saudi-Arabien. Vi ved jo ikke, hvad der kan ske, påpeger Juillard.
Kasper Schmeichels Nice sluttede på niendepladsen i Ligue 1. Dermed skal klubben ikke spille europæisk fodbold til næste sæson.
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
Forventer friske danskere efter fiasko
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’