Kasper Schmeichel blev sidste sommer hentet til OGC Nice som en stor stjerne.
Den danske landsholdsmålmand erobrede dog ikke hjerter på den sydfranske kyststrækning til at starte med, da han slet ikke levede op til sit niveau fra tiden i Leicester i sine første måender i klubben.
Kritikken regnede ned over danskeren, der også blev beskyldt for at overtræde klubbens interne regler og have udfordringer med sin vægt. Ultimativt ledte det til, at reservekepper Marcin Bulka blev foretrukket.
Det var dog kun for en kort periode, da Kasper Schmeichel særligt siden OGC Nice fik ny træner i Didier Digard, har fundet sit topniveau igen. Alligevel ulmer uroen omkring danskeren.
Den franske sportsavis L'Équipe skriver således, at flere holdkammerater er gået til ledelsen, fordi de er utilfredse med Kasper Schmeichel. Det skete på baggrund af danskerens fravær ved fredagens træning to dage før klubbens kamp mod Toulouse.
Holdkammeraterne er ifølge L'Équipe irriteret over den frihed, som Kasper Schmeichel får. Han blev blandt andet hentet ind som et forbillede for de unge, men den status har han ikke lige nu, lyder det.
Desuden beretter den franske avis, at Kasper Schmeichel har et anstrengt forhold til reservekeeper Marcin Bulka, som Nice hentede på en lang kontrakt samme sommer, som danskeren kom til.
I det lange løb satser OGC Nice på Marcin Bulka, og derfor vil den sydfranske klub ikke stå i vejen for at skippe Kasper Schmeichel afsted, hvis en mulighed i England byder sig, skriver L'Équipe.
Et klubskifte er dog langt fra sikkert, selvom de seneste rygter går på, at OGC Nice skulle være på udkig efter en ny førstemålmand. Chelseas Edouard Mendy er blevet meldt i søgelyset hos både Nice og Monaco.
Kasper Schmeichel, 36 år, har været stort set fast mand under hele sit ophold i OGC Nice, hvor han under Didier Digard er blomstret noget mere end under Lucien Favre, som offentligt udtrykte, at danskeren ikke var hans foretrukne keeper.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT