Kasper Schmeichel blev sidste sommer hentet til OGC Nice som en stor stjerne.
Den danske landsholdsmålmand erobrede dog ikke hjerter på den sydfranske kyststrækning til at starte med, da han slet ikke levede op til sit niveau fra tiden i Leicester i sine første måender i klubben.
Kritikken regnede ned over danskeren, der også blev beskyldt for at overtræde klubbens interne regler og have udfordringer med sin vægt. Ultimativt ledte det til, at reservekepper Marcin Bulka blev foretrukket.
Det var dog kun for en kort periode, da Kasper Schmeichel særligt siden OGC Nice fik ny træner i Didier Digard, har fundet sit topniveau igen. Alligevel ulmer uroen omkring danskeren.
Den franske sportsavis L'Équipe skriver således, at flere holdkammerater er gået til ledelsen, fordi de er utilfredse med Kasper Schmeichel. Det skete på baggrund af danskerens fravær ved fredagens træning to dage før klubbens kamp mod Toulouse.
Holdkammeraterne er ifølge L'Équipe irriteret over den frihed, som Kasper Schmeichel får. Han blev blandt andet hentet ind som et forbillede for de unge, men den status har han ikke lige nu, lyder det.
Desuden beretter den franske avis, at Kasper Schmeichel har et anstrengt forhold til reservekeeper Marcin Bulka, som Nice hentede på en lang kontrakt samme sommer, som danskeren kom til.
I det lange løb satser OGC Nice på Marcin Bulka, og derfor vil den sydfranske klub ikke stå i vejen for at skippe Kasper Schmeichel afsted, hvis en mulighed i England byder sig, skriver L'Équipe.
Et klubskifte er dog langt fra sikkert, selvom de seneste rygter går på, at OGC Nice skulle være på udkig efter en ny førstemålmand. Chelseas Edouard Mendy er blevet meldt i søgelyset hos både Nice og Monaco.
Kasper Schmeichel, 36 år, har været stort set fast mand under hele sit ophold i OGC Nice, hvor han under Didier Digard er blomstret noget mere end under Lucien Favre, som offentligt udtrykte, at danskeren ikke var hans foretrukne keeper.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER