Sjældent har et skifte fra en Superligaklub til det store udland vakt så meget opsigt som Ernest Nuamahs skifte til Lyon – via Molenbeek – i slutningen af sommerens transfervindue.
Tipsbladet har tidligere beskrevet skiftet som en potentiel eller en klar 'bridge transfer', som er en form for transfer, hvor en tredje klub pro forma er involveret i et spillerskifte for at opnå en form for fordel eller omgåelse af regler, uden at spilleren på noget tidspunkt skal spille for denne tredje klub, altså Molenbeek i dette tilfælde. En bridge transfer er ifølge FIFA's regler forbudt.
Og skiftet vækker da også opsigt i Frankrig, hvor flere klubbosser fra landets topklubber har bedt FIFA om at undersøge skiftet nærmere. Det melder det store franske medie L'Équipe.
Her lyder det, at FIFA snart bør igangsætte en undersøgelse, som kan afklare situationen i Frankrig, og ifølge L'Equipe skal FIFA være indstillet på at indhente yderligere oplysninger om klubskiftet.
Tipsbladet har fulgt sagen om Ernest Nuamahs tilsyneladende bridge transfer tæt, og flere kilder har overfor Tipsbladet beskrevet, hvordan denne type undersøgelser og afklaringer af potentielle brud på nationale og internationale transferregler ofte kan tage adskillige måneder.
Adskillige Ligue 1-klubber har ifølge Tipsbladets oplysninger været hvidglødende af raseri over Lyon-ejer John Textors fremgangsmåde i Nuamah-transferen, hvilket altså ser ud til at have udløst en koordineret henvendelse fra Lyons rivaler omkring transferen.
Transferen bliver ekstra kontroversiel på grund af det faktum, at den franske licensmyndighed DNCG i sommer havde underlagt Lyon kraftige begrænsninger på transfermarkedet, blandt andet at Lyon ikke bruge mere på transfers, end man havde fået ind.
Mistanken, der ifølge Tipsblades oplysninger lever i såvel fransk fodbold som hos klubber og aktører i andre lande, er at John Textor har omgået DNCG's restriktioner såvel som FIFA's forbud mod bridge transfers ved at flytte Nuamah gennem Molenbeek, der også er ejet af John Textor, så Lyons budget pro forma kun bliver belastet af lejeomkostninger og løn for Nuamah her i 2023/24-sæsonen.
Dette kan defineres som en bridge transfer set ud fra FIFA's definitioner af, hvad en bridge transfer her, hvor netop omgåelse af fodbolds love og regler er nævnt som en faktor, der placerer en transfer i kategori som en ulovlig bridge transfer.
Ernest Nuamah har indtil videre ikke fået nogen prangende start hos den kriseramte storklub, der er sidst i Ligue 1. Denne søndag startede han på bænken i 2-0-nederlaget til Reims. Ellers er han startet inde, omend han ikke har prøvet at vinde med Lyon endnu.
Ernest Nuamah er officielt ejet af den belgiske klub Molenbeek, men Lyon, der har samme ejer, har lejet ham for sæsonen, og har en obligatorisk købsoption på ham.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
Køb billet til FC København i Champions League
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
Indkalder Salah til afgørende samtale
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER