Sjældent har et skifte fra en Superligaklub til det store udland vakt så meget opsigt som Ernest Nuamahs skifte til Lyon – via Molenbeek – i slutningen af sommerens transfervindue.
Tipsbladet har tidligere beskrevet skiftet som en potentiel eller en klar 'bridge transfer', som er en form for transfer, hvor en tredje klub pro forma er involveret i et spillerskifte for at opnå en form for fordel eller omgåelse af regler, uden at spilleren på noget tidspunkt skal spille for denne tredje klub, altså Molenbeek i dette tilfælde. En bridge transfer er ifølge FIFA's regler forbudt.
Og skiftet vækker da også opsigt i Frankrig, hvor flere klubbosser fra landets topklubber har bedt FIFA om at undersøge skiftet nærmere. Det melder det store franske medie L'Équipe.
Her lyder det, at FIFA snart bør igangsætte en undersøgelse, som kan afklare situationen i Frankrig, og ifølge L'Equipe skal FIFA være indstillet på at indhente yderligere oplysninger om klubskiftet.
Tipsbladet har fulgt sagen om Ernest Nuamahs tilsyneladende bridge transfer tæt, og flere kilder har overfor Tipsbladet beskrevet, hvordan denne type undersøgelser og afklaringer af potentielle brud på nationale og internationale transferregler ofte kan tage adskillige måneder.
Adskillige Ligue 1-klubber har ifølge Tipsbladets oplysninger været hvidglødende af raseri over Lyon-ejer John Textors fremgangsmåde i Nuamah-transferen, hvilket altså ser ud til at have udløst en koordineret henvendelse fra Lyons rivaler omkring transferen.
Transferen bliver ekstra kontroversiel på grund af det faktum, at den franske licensmyndighed DNCG i sommer havde underlagt Lyon kraftige begrænsninger på transfermarkedet, blandt andet at Lyon ikke bruge mere på transfers, end man havde fået ind.
Mistanken, der ifølge Tipsblades oplysninger lever i såvel fransk fodbold som hos klubber og aktører i andre lande, er at John Textor har omgået DNCG's restriktioner såvel som FIFA's forbud mod bridge transfers ved at flytte Nuamah gennem Molenbeek, der også er ejet af John Textor, så Lyons budget pro forma kun bliver belastet af lejeomkostninger og løn for Nuamah her i 2023/24-sæsonen.
Dette kan defineres som en bridge transfer set ud fra FIFA's definitioner af, hvad en bridge transfer her, hvor netop omgåelse af fodbolds love og regler er nævnt som en faktor, der placerer en transfer i kategori som en ulovlig bridge transfer.
Ernest Nuamah har indtil videre ikke fået nogen prangende start hos den kriseramte storklub, der er sidst i Ligue 1. Denne søndag startede han på bænken i 2-0-nederlaget til Reims. Ellers er han startet inde, omend han ikke har prøvet at vinde med Lyon endnu.
Ernest Nuamah er officielt ejet af den belgiske klub Molenbeek, men Lyon, der har samme ejer, har lejet ham for sæsonen, og har en obligatorisk købsoption på ham.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser