Rivaler presser FIFA til at tjekke Nuamah-skifte

FIFA går nu Ernest Nuamahs sommerskifte i sømmene, efter at flere franske klubledere har ønsket det.



Sjældent har et skifte fra en Superligaklub til det store udland vakt så meget opsigt som Ernest Nuamahs skifte til Lyon – via Molenbeek – i slutningen af sommerens transfervindue.

Tipsbladet har tidligere beskrevet skiftet som en potentiel eller en klar 'bridge transfer', som er en form for transfer, hvor en tredje klub pro forma er involveret i et spillerskifte for at opnå en form for fordel eller omgåelse af regler, uden at spilleren på noget tidspunkt skal spille for denne tredje klub, altså Molenbeek i dette tilfælde. En bridge transfer er ifølge FIFA's regler forbudt.

Og skiftet vækker da også opsigt i Frankrig, hvor flere klubbosser fra landets topklubber har bedt FIFA om at undersøge skiftet nærmere. Det melder det store franske medie L'Équipe.

Her lyder det, at FIFA snart bør igangsætte en undersøgelse, som kan afklare situationen i Frankrig, og ifølge L'Equipe skal FIFA være indstillet på at indhente yderligere oplysninger om klubskiftet.

Tipsbladet har fulgt sagen om Ernest Nuamahs tilsyneladende bridge transfer tæt, og flere kilder har overfor Tipsbladet beskrevet, hvordan denne type undersøgelser og afklaringer af potentielle brud på nationale og internationale transferregler ofte kan tage adskillige måneder.

Adskillige Ligue 1-klubber har ifølge Tipsbladets oplysninger været hvidglødende af raseri over Lyon-ejer John Textors fremgangsmåde i Nuamah-transferen, hvilket altså ser ud til at have udløst en koordineret henvendelse fra Lyons rivaler omkring transferen.

Transferen bliver ekstra kontroversiel på grund af det faktum, at den franske licensmyndighed DNCG i sommer havde underlagt Lyon kraftige begrænsninger på transfermarkedet, blandt andet at Lyon ikke bruge mere på transfers, end man havde fået ind.

Mistanken, der ifølge Tipsblades oplysninger lever i såvel fransk fodbold som hos klubber og aktører i andre lande, er at John Textor har omgået DNCG's restriktioner såvel som FIFA's forbud mod bridge transfers ved at flytte Nuamah gennem Molenbeek, der også er ejet af John Textor, så Lyons budget pro forma kun bliver belastet af lejeomkostninger og løn for Nuamah her i 2023/24-sæsonen.

Dette kan defineres som en bridge transfer set ud fra FIFA's definitioner af, hvad en bridge transfer her, hvor netop omgåelse af fodbolds love og regler er nævnt som en faktor, der placerer en transfer i kategori som en ulovlig bridge transfer.

Ernest Nuamah har indtil videre ikke fået nogen prangende start hos den kriseramte storklub, der er sidst i Ligue 1. Denne søndag startede han på bænken i 2-0-nederlaget til Reims. Ellers er han startet inde, omend han ikke har prøvet at vinde med Lyon endnu. 

Ernest Nuamah er officielt ejet af den belgiske klub Molenbeek, men Lyon, der har samme ejer, har lejet ham for sæsonen, og har en obligatorisk købsoption på ham.



Vildt skifte i Superligaen?

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Sergio Ramos i chokskifte?

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Køb billet til FC København i Champions League

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Neestrup erkender FCM-misundelse

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Indkalder Salah til afgørende samtale

Lothar Matthaüs storroser dansker

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Storhylder Christian Nørgaard

Køber sig ind i dansk klub

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken