Sjældent har et skifte fra en Superligaklub til det store udland vakt så meget opsigt som Ernest Nuamahs skifte til Lyon – via Molenbeek – i slutningen af sommerens transfervindue.
Tipsbladet har tidligere beskrevet skiftet som en potentiel eller en klar 'bridge transfer', som er en form for transfer, hvor en tredje klub pro forma er involveret i et spillerskifte for at opnå en form for fordel eller omgåelse af regler, uden at spilleren på noget tidspunkt skal spille for denne tredje klub, altså Molenbeek i dette tilfælde. En bridge transfer er ifølge FIFA's regler forbudt.
Og skiftet vækker da også opsigt i Frankrig, hvor flere klubbosser fra landets topklubber har bedt FIFA om at undersøge skiftet nærmere. Det melder det store franske medie L'Équipe.
Her lyder det, at FIFA snart bør igangsætte en undersøgelse, som kan afklare situationen i Frankrig, og ifølge L'Equipe skal FIFA være indstillet på at indhente yderligere oplysninger om klubskiftet.
Tipsbladet har fulgt sagen om Ernest Nuamahs tilsyneladende bridge transfer tæt, og flere kilder har overfor Tipsbladet beskrevet, hvordan denne type undersøgelser og afklaringer af potentielle brud på nationale og internationale transferregler ofte kan tage adskillige måneder.
Adskillige Ligue 1-klubber har ifølge Tipsbladets oplysninger været hvidglødende af raseri over Lyon-ejer John Textors fremgangsmåde i Nuamah-transferen, hvilket altså ser ud til at have udløst en koordineret henvendelse fra Lyons rivaler omkring transferen.
Transferen bliver ekstra kontroversiel på grund af det faktum, at den franske licensmyndighed DNCG i sommer havde underlagt Lyon kraftige begrænsninger på transfermarkedet, blandt andet at Lyon ikke bruge mere på transfers, end man havde fået ind.
Mistanken, der ifølge Tipsblades oplysninger lever i såvel fransk fodbold som hos klubber og aktører i andre lande, er at John Textor har omgået DNCG's restriktioner såvel som FIFA's forbud mod bridge transfers ved at flytte Nuamah gennem Molenbeek, der også er ejet af John Textor, så Lyons budget pro forma kun bliver belastet af lejeomkostninger og løn for Nuamah her i 2023/24-sæsonen.
Dette kan defineres som en bridge transfer set ud fra FIFA's definitioner af, hvad en bridge transfer her, hvor netop omgåelse af fodbolds love og regler er nævnt som en faktor, der placerer en transfer i kategori som en ulovlig bridge transfer.
Ernest Nuamah har indtil videre ikke fået nogen prangende start hos den kriseramte storklub, der er sidst i Ligue 1. Denne søndag startede han på bænken i 2-0-nederlaget til Reims. Ellers er han startet inde, omend han ikke har prøvet at vinde med Lyon endnu.
Ernest Nuamah er officielt ejet af den belgiske klub Molenbeek, men Lyon, der har samme ejer, har lejet ham for sæsonen, og har en obligatorisk købsoption på ham.
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Forlænger med to Superliga-talenter
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
City-ejer sælger klub
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TOPNYHED