Sjældent har et skifte fra en Superligaklub til det store udland vakt så meget opsigt som Ernest Nuamahs skifte til Lyon – via Molenbeek – i slutningen af sommerens transfervindue.
Tipsbladet har tidligere beskrevet skiftet som en potentiel eller en klar 'bridge transfer', som er en form for transfer, hvor en tredje klub pro forma er involveret i et spillerskifte for at opnå en form for fordel eller omgåelse af regler, uden at spilleren på noget tidspunkt skal spille for denne tredje klub, altså Molenbeek i dette tilfælde. En bridge transfer er ifølge FIFA's regler forbudt.
Og skiftet vækker da også opsigt i Frankrig, hvor flere klubbosser fra landets topklubber har bedt FIFA om at undersøge skiftet nærmere. Det melder det store franske medie L'Équipe.
Her lyder det, at FIFA snart bør igangsætte en undersøgelse, som kan afklare situationen i Frankrig, og ifølge L'Equipe skal FIFA være indstillet på at indhente yderligere oplysninger om klubskiftet.
Tipsbladet har fulgt sagen om Ernest Nuamahs tilsyneladende bridge transfer tæt, og flere kilder har overfor Tipsbladet beskrevet, hvordan denne type undersøgelser og afklaringer af potentielle brud på nationale og internationale transferregler ofte kan tage adskillige måneder.
Adskillige Ligue 1-klubber har ifølge Tipsbladets oplysninger været hvidglødende af raseri over Lyon-ejer John Textors fremgangsmåde i Nuamah-transferen, hvilket altså ser ud til at have udløst en koordineret henvendelse fra Lyons rivaler omkring transferen.
Transferen bliver ekstra kontroversiel på grund af det faktum, at den franske licensmyndighed DNCG i sommer havde underlagt Lyon kraftige begrænsninger på transfermarkedet, blandt andet at Lyon ikke bruge mere på transfers, end man havde fået ind.
Mistanken, der ifølge Tipsblades oplysninger lever i såvel fransk fodbold som hos klubber og aktører i andre lande, er at John Textor har omgået DNCG's restriktioner såvel som FIFA's forbud mod bridge transfers ved at flytte Nuamah gennem Molenbeek, der også er ejet af John Textor, så Lyons budget pro forma kun bliver belastet af lejeomkostninger og løn for Nuamah her i 2023/24-sæsonen.
Dette kan defineres som en bridge transfer set ud fra FIFA's definitioner af, hvad en bridge transfer her, hvor netop omgåelse af fodbolds love og regler er nævnt som en faktor, der placerer en transfer i kategori som en ulovlig bridge transfer.
Ernest Nuamah har indtil videre ikke fået nogen prangende start hos den kriseramte storklub, der er sidst i Ligue 1. Denne søndag startede han på bænken i 2-0-nederlaget til Reims. Ellers er han startet inde, omend han ikke har prøvet at vinde med Lyon endnu.
Ernest Nuamah er officielt ejet af den belgiske klub Molenbeek, men Lyon, der har samme ejer, har lejet ham for sæsonen, og har en obligatorisk købsoption på ham.
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG