Hård kritik af Schmeichel efter nederlag til PSG

Efter 2-1-nederlaget til Paris Saint-Germain er den franske avis L'Equipe igen kritisk overfor Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel fik masser af ros efter Danmarks sejr over Frankrig, men i den franske presse er man stadig ikke stor fan af Nice-målmanden. 

Efter lørdagens 2-1-nederlag til Paris Saint-Germain er der således igen kritik af Kasper Schmeichel, der i opgøret måtte indkassere mål fra Lionel Messi og Kylian Mbappé. Avisen L'Equipe giver således blot Schmeichel karakteren fire og udpeger dermed danskeren til den næstdårligste af de 22 spillere, der startede på banen. 

– Han står fastfrosset ved Messis frispark, men det var også vanskeligt at gøre noget. Han parerede senere argentinerens forsøg og stoppede også Nuno Mendes, men han formåede ikke at stoppe Mbappé i en situation, hvor der var mulighed for at gøre det bedre, skriver L'Equipe således i avisens karaktergivning. 

I L'Equipes generelle gennemgang af opgøret er der også kritik af Kasper Schmeichel. Efter et citat fra Nice-cheftræner Lucien Favre, der pegede på, at der var mange positive ting at tage med fra kampen, sendte L'Equipe således endnu en stikpille til den danske landsholdsmålmand.

– De negative ting forsvandt dog heller ikke på magisk vis, idet Kasper Schmeichel var tilbage på sit Nice-niveau efter at have gjort det forrygende imod Frankrig for Danmark. Målmanden var magtesløs ved Messis frispark og var ikke hurtig nok til at stoppe Mbappés sejrsmål. Kort forinden havde hans aflevering bragt Bard i problemer, og Bards aflevering blev opsnappet af Mukiele, der satte gang i 2-1-målet. Favre ville have foretrukket, at Schmeichel havde sparket langt, skriver L'Equipe således.

L'Equipe citerer endvidere Lucien Favre for, at det kostede Nice dyrt, at gæsterne forsøgte at spille sig ud bagfra.



Klubboss i angreb på FCK

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Viktor Claesson bliver i FC København

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– De skal skille sig af med ham!

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe triumf for Frank

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Voldsom Franculino-spådom

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Spanske medier i ekstase

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Nu drømmer de stort i AGF

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Trækker overskrifter i Sydkorea

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg