Hård kritik af Schmeichel efter nederlag til PSG

Efter 2-1-nederlaget til Paris Saint-Germain er den franske avis L'Equipe igen kritisk overfor Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel fik masser af ros efter Danmarks sejr over Frankrig, men i den franske presse er man stadig ikke stor fan af Nice-målmanden. 

Efter lørdagens 2-1-nederlag til Paris Saint-Germain er der således igen kritik af Kasper Schmeichel, der i opgøret måtte indkassere mål fra Lionel Messi og Kylian Mbappé. Avisen L'Equipe giver således blot Schmeichel karakteren fire og udpeger dermed danskeren til den næstdårligste af de 22 spillere, der startede på banen. 

– Han står fastfrosset ved Messis frispark, men det var også vanskeligt at gøre noget. Han parerede senere argentinerens forsøg og stoppede også Nuno Mendes, men han formåede ikke at stoppe Mbappé i en situation, hvor der var mulighed for at gøre det bedre, skriver L'Equipe således i avisens karaktergivning. 

I L'Equipes generelle gennemgang af opgøret er der også kritik af Kasper Schmeichel. Efter et citat fra Nice-cheftræner Lucien Favre, der pegede på, at der var mange positive ting at tage med fra kampen, sendte L'Equipe således endnu en stikpille til den danske landsholdsmålmand.

– De negative ting forsvandt dog heller ikke på magisk vis, idet Kasper Schmeichel var tilbage på sit Nice-niveau efter at have gjort det forrygende imod Frankrig for Danmark. Målmanden var magtesløs ved Messis frispark og var ikke hurtig nok til at stoppe Mbappés sejrsmål. Kort forinden havde hans aflevering bragt Bard i problemer, og Bards aflevering blev opsnappet af Mukiele, der satte gang i 2-1-målet. Favre ville have foretrukket, at Schmeichel havde sparket langt, skriver L'Equipe således.

L'Equipe citerer endvidere Lucien Favre for, at det kostede Nice dyrt, at gæsterne forsøgte at spille sig ud bagfra.







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Snart sker det

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Freiburg – Aston Villa

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Neymar er tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret