Hård kritik af Schmeichel efter nederlag til PSG

Efter 2-1-nederlaget til Paris Saint-Germain er den franske avis L'Equipe igen kritisk overfor Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel fik masser af ros efter Danmarks sejr over Frankrig, men i den franske presse er man stadig ikke stor fan af Nice-målmanden. 

Efter lørdagens 2-1-nederlag til Paris Saint-Germain er der således igen kritik af Kasper Schmeichel, der i opgøret måtte indkassere mål fra Lionel Messi og Kylian Mbappé. Avisen L'Equipe giver således blot Schmeichel karakteren fire og udpeger dermed danskeren til den næstdårligste af de 22 spillere, der startede på banen. 

– Han står fastfrosset ved Messis frispark, men det var også vanskeligt at gøre noget. Han parerede senere argentinerens forsøg og stoppede også Nuno Mendes, men han formåede ikke at stoppe Mbappé i en situation, hvor der var mulighed for at gøre det bedre, skriver L'Equipe således i avisens karaktergivning. 

I L'Equipes generelle gennemgang af opgøret er der også kritik af Kasper Schmeichel. Efter et citat fra Nice-cheftræner Lucien Favre, der pegede på, at der var mange positive ting at tage med fra kampen, sendte L'Equipe således endnu en stikpille til den danske landsholdsmålmand.

– De negative ting forsvandt dog heller ikke på magisk vis, idet Kasper Schmeichel var tilbage på sit Nice-niveau efter at have gjort det forrygende imod Frankrig for Danmark. Målmanden var magtesløs ved Messis frispark og var ikke hurtig nok til at stoppe Mbappés sejrsmål. Kort forinden havde hans aflevering bragt Bard i problemer, og Bards aflevering blev opsnappet af Mukiele, der satte gang i 2-1-målet. Favre ville have foretrukket, at Schmeichel havde sparket langt, skriver L'Equipe således.

L'Equipe citerer endvidere Lucien Favre for, at det kostede Nice dyrt, at gæsterne forsøgte at spille sig ud bagfra.





Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

AGF-spiller idømt karantæne

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Portugal – Spanien

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

USA – Belgien

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’