Hård Schmeichel-dom: Lignede en skygge af sig selv

Kasper Schmeichel kan sagtens nå at få succes i Nice, selvom danskeren indledningsvist har lignet en skygge af den målmand, han var i Leicester. Sådan lyder det fra journalisten Lee Davey, der dækker Ligue 1.



Kasper Schmeichel har i mange år haft et omdømme som en velrespekteret målmand i Premier League, og derfor har det også overrasket mange, at danskeren har været udsat for ret meget kritik i den franske presse efter skiftet til Nice. 

I weekenden skrev den store franske avis L'Equipe således, at Kasper Schmeichel ikke er faldet godt til i Nice, hvor danskeren siges at være utilpasset. Ifølge Ligue 1-journaliisten Lee Davey har der dog også været spillemæssige udfordringer for Kasper Schmeichel. 

– Han blev kastet direkte ind i startelleveren, og han lignede med det samme en skygge af den Kasper Schmeichel, der har leveret så godt for Leicester. Han har begået nogle fejl, som vi ikke er vant til at se fra ham. Dårlig positionering, dårlig distribution og han er også blevet overlistet på forreste stolpe… det er sådan nogle fejl, han har vist i sine første kampe for Nice, siger Lee Davey således til LeicestershireLive

Ifølge Lee Davey hjælper Kasper Schmeichels gode ry i Premier League ikke danskeren i Ligue 1. 

– I Frankrig er det lige meget, hvad der er sket i fortiden. Fansene dømmer dig på det, du har præsteret for deres klub. Ens omdømme betyder meget lidt i Ligue 1. Ved at levere bedre præstationer og ved at hjælpe Nice kravle opad i tabellen vil fanbasens opfattelse af ham ændre sig, siger Lee Davey således. 

Ifølge Lee Davey hører det dog med til historien, at Nice er en lidt kaotisk klub. 

– Nice er lidt som et cirkus til tider, men hvis han præsterer, som han gjorde mod Paris Saint-Germain i sidste uge, så kan jeg ikke se, hvorfor Nice skulle lade ham gå. Han er under pres fra klubbens andenmålmand, så hvis han troede, at han ville få det nemt på rivieraen, så har han taget fejl. Men hvis han tager udfordringen op og genfinder formen, så han kan få en god og succesfuld tid i Nice. Schmeichel har niveauet til at gøre dte bedre, og der er nogle tegn på, at han er ved at finde fodfæstet, siger Lee Davey. 

Kasper Schmeichel har i denne sæson kæmpet med polske Marcin Bulka om spilletiden i Nice, og torsdag bragte lokalavisen Nice-Matin en statistisk sammenligning af de to rivaler, hvor det fremgår, at polakken har leveret tilfredsstillende, mens danskeren har skuffet. 




OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

– Cooper skyder på Schmedes

Angriber er færdig i Randers FC

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

To trænere færdige i Superliga-klub

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Går i kødet på Rasmus Højlund

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Et slag fra førstepladsen

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

– Har du snakket med din mor?

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Rigtig træls melding om Óskarsson

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet