Kamaldeen Sulemana satte i sommer transferrekord i Superligaen ved at blive det største salg fra en dansk klub nogensinde, og han har da også fået en stærk start på karrieren i Rennes.
I dansk fodbold blev Kamaldeen særlig kendt for sin utrolige fart og sin evne til at sætte sine modstandere. Dette er også egenskaber, som han har taget med sig til fransk fodbold.
Der er faktisk ingen, der overgår ham på det punkt i hele ligaen, og det er selv om hans konkurrenter er blandt andre Kylian Mbappé, Lionel Messi og Neymar.
Ifølge tal fra hjemmesiden fbref.com, er Kamaldeen den spiller, som har driblet forbi flest modstandere efter sæsonens første 11 kampe.
36 gange har ghaneseren driblet forbi en modspiller, og det er tre mere end Kylian Mbappé og Téji Savanier, som er på en delt andenplads.
Hverken Lionel Messi eller Neymar er at finde i top ti, men dette hænger utvivlsomt også sammen med, at begge har døjet med skader, hvorfor de ikke har haft lige så mange kampe til at hæve deres tal.
Af andre store profiler på listen er de to Lyon-spillere Houssem Aouar og Lucas Paquetá, som Brøndby-spillerne kun kender alt for godt.
Statistiksiden WhoScored.com skriver desuden, at Kamaldeen Sulemana er den spiller i de fem største europæiske ligaer, som er yngre end 21 år, der har gennemført flest driblinger.
Kamaldeen har i denne sæson scoret fire mål i 11 ligakampe for Rennes, der er placeret på en femteplads. Han er startet inde i de seneste fem ligakampe for klubben.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
