Her smadrer Kamaldeen Mbappe, Messi og Neymar

Den tidligere FC Nordsjælland-stjerne har fået en fremragende start på livet i fransk fodbold.



Kamaldeen Sulemana satte i sommer transferrekord i Superligaen ved at blive det største salg fra en dansk klub nogensinde, og han har da også fået en stærk start på karrieren i Rennes. 

I dansk fodbold blev Kamaldeen særlig kendt for sin utrolige fart og sin evne til at sætte sine modstandere. Dette er også egenskaber, som han har taget med sig til fransk fodbold. 

Der er faktisk ingen, der overgår ham på det punkt i hele ligaen, og det er selv om hans konkurrenter er blandt andre Kylian Mbappé, Lionel Messi og Neymar. 

Ifølge tal fra hjemmesiden fbref.com, er Kamaldeen den spiller, som har driblet forbi flest modstandere efter sæsonens første 11 kampe. 

36 gange har ghaneseren driblet forbi en modspiller, og det er tre mere end Kylian Mbappé og Téji Savanier, som er på en delt andenplads. 

Hverken Lionel Messi eller Neymar er at finde i top ti, men dette hænger utvivlsomt også sammen med, at begge har døjet med skader, hvorfor de ikke har haft lige så mange kampe til at hæve deres tal. 

Af andre store profiler på listen er de to Lyon-spillere Houssem Aouar og Lucas Paquetá, som Brøndby-spillerne kun kender alt for godt. 

Statistiksiden WhoScored.com skriver desuden, at Kamaldeen Sulemana er den spiller i de fem største europæiske ligaer, som er yngre end 21 år, der har gennemført flest driblinger.

Kamaldeen har i denne sæson scoret fire mål i 11 ligakampe for Rennes, der er placeret på en femteplads. Han er startet inde i de seneste fem ligakampe for klubben.





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Randers kæmper sig tilbage to gange

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

LIVE: Evander skriver MLS-historie

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kæmpekøb retur til FC København?

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links