Kamaldeen Sulemana satte i sommer transferrekord i Superligaen ved at blive det største salg fra en dansk klub nogensinde, og han har da også fået en stærk start på karrieren i Rennes.
I dansk fodbold blev Kamaldeen særlig kendt for sin utrolige fart og sin evne til at sætte sine modstandere. Dette er også egenskaber, som han har taget med sig til fransk fodbold.
Der er faktisk ingen, der overgår ham på det punkt i hele ligaen, og det er selv om hans konkurrenter er blandt andre Kylian Mbappé, Lionel Messi og Neymar.
Ifølge tal fra hjemmesiden fbref.com, er Kamaldeen den spiller, som har driblet forbi flest modstandere efter sæsonens første 11 kampe.
36 gange har ghaneseren driblet forbi en modspiller, og det er tre mere end Kylian Mbappé og Téji Savanier, som er på en delt andenplads.
Hverken Lionel Messi eller Neymar er at finde i top ti, men dette hænger utvivlsomt også sammen med, at begge har døjet med skader, hvorfor de ikke har haft lige så mange kampe til at hæve deres tal.
Af andre store profiler på listen er de to Lyon-spillere Houssem Aouar og Lucas Paquetá, som Brøndby-spillerne kun kender alt for godt.
Statistiksiden WhoScored.com skriver desuden, at Kamaldeen Sulemana er den spiller i de fem største europæiske ligaer, som er yngre end 21 år, der har gennemført flest driblinger.
Kamaldeen har i denne sæson scoret fire mål i 11 ligakampe for Rennes, der er placeret på en femteplads. Han er startet inde i de seneste fem ligakampe for klubben.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
