Her smadrer Kamaldeen Mbappe, Messi og Neymar

Den tidligere FC Nordsjælland-stjerne har fået en fremragende start på livet i fransk fodbold.



Kamaldeen Sulemana satte i sommer transferrekord i Superligaen ved at blive det største salg fra en dansk klub nogensinde, og han har da også fået en stærk start på karrieren i Rennes. 

I dansk fodbold blev Kamaldeen særlig kendt for sin utrolige fart og sin evne til at sætte sine modstandere. Dette er også egenskaber, som han har taget med sig til fransk fodbold. 

Der er faktisk ingen, der overgår ham på det punkt i hele ligaen, og det er selv om hans konkurrenter er blandt andre Kylian Mbappé, Lionel Messi og Neymar. 

Ifølge tal fra hjemmesiden fbref.com, er Kamaldeen den spiller, som har driblet forbi flest modstandere efter sæsonens første 11 kampe. 

36 gange har ghaneseren driblet forbi en modspiller, og det er tre mere end Kylian Mbappé og Téji Savanier, som er på en delt andenplads. 

Hverken Lionel Messi eller Neymar er at finde i top ti, men dette hænger utvivlsomt også sammen med, at begge har døjet med skader, hvorfor de ikke har haft lige så mange kampe til at hæve deres tal. 

Af andre store profiler på listen er de to Lyon-spillere Houssem Aouar og Lucas Paquetá, som Brøndby-spillerne kun kender alt for godt. 

Statistiksiden WhoScored.com skriver desuden, at Kamaldeen Sulemana er den spiller i de fem største europæiske ligaer, som er yngre end 21 år, der har gennemført flest driblinger.

Kamaldeen har i denne sæson scoret fire mål i 11 ligakampe for Rennes, der er placeret på en femteplads. Han er startet inde i de seneste fem ligakampe for klubben.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Chelsea – Tottenham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig: Nu er han rejst til København

Vil hente FC Midtjylland-profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

AGF jagter hollandsk talent

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Salah sender særlig besked

Roy Keane slagter dansk stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!