Højbjerg er den bedste til det

Roberto De Zerbi roser Pierre-Emile Højbjerg for sine kvaliteter omkring hjørnespark, hvor danskeren er god til det hele.



En fremragende mulighed for at lave et ‘let’ mål.

Det er næsten uundgåeligt i fodbold ikke at få et hjørnespark eller to i løbet af en kamp, selv hvis man er presset langt ned i eget felt.

Derfor er det i moderne fodbold blevet vigtigere og vigtigere, at den bold, der sendes i boksen, bliver slået med så stor præcision som muligt.

Hos Marseille har det gennem det meste af sæsonen været et problem, at de, på trods af glimrende præstationer i ligaen, ikke har scoret nok mål på deres hjørnespark. Alligevel modtager den danske Pierre-Emile Højbjerg stor ros af sin cheftræner, Roberto De Zerbi, for den serv, han sender i boksen.

– Højbjerg er den, der sparker dem bedst. Desværre er det ikke Mason Greenwoods speciale, og det irriterer mig. Quentin Merlin har foden til at tage dem, men måske er han endnu ikke vant til det. Luis Henrique kan også, men han rammer dem ikke med den rette kraft, forklare Marseille bossen på pressemødet forud for søndagens møde med Angers.

Alligevel er der en ulempe ved, at den danske landsholdsanfører skal sparke hjørnesparkene for den sydfranske klub: De mangler ham nemlig inde i boksen.

– Det er rigtigt, at vi mister et par centimeter – ikke fordi han er høj, men fordi han er intelligent og til tider lidt snu. Han ved præcis, hvordan han skal bevæge sig i boksen. Men vi har andre spillere, der er stærke i luften, som Cornelius, Balerdi og Murillo, der ofte holder sig lidt tilbage for at opsnappe bolden.

Pierre-Emile Højbjerg har søndag aften mulighed for at spille sin kamp nummer 22 for Marseille, hvor han er udlejet til fra Tottenham i denne sæson.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Født i Danmark og på vej til VM