Går man og tror, det er liv og glade dage i Marseille, bare fordi man er på andenpladsen i Ligue 1, så skal man tro om.
Fredag aften tabte man nemlig hjemme med 1-3 til Auxerre efter en skandaløs første halvleg, hvor man indkasserede alle tre mål.
Det er slet ikke første gang i denne sæson, at Marseilles fans går skuffede hjem fra hjemmebanen Orange Velodrome. Klubben har nemlig et mindre hjemmebanekompleks i Ligue 1, hvor man er det tredjedårligste hold ud fra antallet af vundne point.
Blot fem af slagsen har Marseille skrabet sammen, og det er bekymrende. Det er det også for cheftræner Roberto De Zerbi, der på pressemødet efter fredagens kamp truede med at forlade klubben.
– Jeg må tage ansvar for det her nederlag. Vi har problemer på hjemmebane, det er der ingen tvivl om.
– Jeg ved ikke, om det er på grund af manglen af mod eller personlighed. Jeg kom hertil for at spille på Velodromen, fordi jeg ville opleve det. Hvis jeg er problemet, så er jeg klar til at smutte, siger han og uddyber.
– Jeg smutter uden pengene, dem er jeg ligeglad med. Jeg vil ikke komme med undskyldninger eller snakke udenom. Vi må se virkeligheden i øjnene, og det er min opgave.
Roberto De Zerbi stødte til klubben i sommer, efter man i sidste sæson blot sluttede på ottendepladsen. Derfor har der været en positiv stemning omkring klubben denne sæson, men hvis resultaterne går imod dem i denne spillerunde, så kan de dale ned på fjerdepladsen.
Et potentielt mesterskab er i hvert fald langt væk. Lige nu har man seks point op til PSG, som har spillet en kamp færre end Højbjergs mandskab.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE