Højbjergs træner med klar trussel efter fiasko

Fredag aften led klubben et chokerende nederlag hjemme til Auxerre.



Går man og tror, det er liv og glade dage i Marseille, bare fordi man er på andenpladsen i Ligue 1, så skal man tro om. 

Fredag aften tabte man nemlig hjemme med 1-3 til Auxerre efter en skandaløs første halvleg, hvor man indkasserede alle tre mål. 

Det er slet ikke første gang i denne sæson, at Marseilles fans går skuffede hjem fra hjemmebanen Orange Velodrome. Klubben har nemlig et mindre hjemmebanekompleks i Ligue 1, hvor man er det tredjedårligste hold ud fra antallet af vundne point. 

Blot fem af slagsen har Marseille skrabet sammen, og det er bekymrende. Det er det også for cheftræner Roberto De Zerbi, der på pressemødet efter fredagens kamp truede med at forlade klubben. 

– Jeg må tage ansvar for det her nederlag. Vi har problemer på hjemmebane, det er der ingen tvivl om. 

– Jeg ved ikke, om det er på grund af manglen af mod eller personlighed. Jeg kom hertil for at spille på Velodromen, fordi jeg ville opleve det. Hvis jeg er problemet, så er jeg klar til at smutte, siger han og uddyber. 

– Jeg smutter uden pengene, dem er jeg ligeglad med. Jeg vil ikke komme med undskyldninger eller snakke udenom. Vi må se virkeligheden i øjnene, og det er min opgave.

Roberto De Zerbi stødte til klubben i sommer, efter man i sidste sæson blot sluttede på ottendepladsen. Derfor har der været en positiv stemning omkring klubben denne sæson, men hvis resultaterne går imod dem i denne spillerunde, så kan de dale ned på fjerdepladsen. 

Et potentielt mesterskab er i hvert fald langt væk. Lige nu har man seks point op til PSG, som har spillet en kamp færre end Højbjergs mandskab.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Supercomputer: De vinder Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

De viser interesse for Lyngby-profil