Går man og tror, det er liv og glade dage i Marseille, bare fordi man er på andenpladsen i Ligue 1, så skal man tro om.
Fredag aften tabte man nemlig hjemme med 1-3 til Auxerre efter en skandaløs første halvleg, hvor man indkasserede alle tre mål.
Det er slet ikke første gang i denne sæson, at Marseilles fans går skuffede hjem fra hjemmebanen Orange Velodrome. Klubben har nemlig et mindre hjemmebanekompleks i Ligue 1, hvor man er det tredjedårligste hold ud fra antallet af vundne point.
Blot fem af slagsen har Marseille skrabet sammen, og det er bekymrende. Det er det også for cheftræner Roberto De Zerbi, der på pressemødet efter fredagens kamp truede med at forlade klubben.
– Jeg må tage ansvar for det her nederlag. Vi har problemer på hjemmebane, det er der ingen tvivl om.
– Jeg ved ikke, om det er på grund af manglen af mod eller personlighed. Jeg kom hertil for at spille på Velodromen, fordi jeg ville opleve det. Hvis jeg er problemet, så er jeg klar til at smutte, siger han og uddyber.
– Jeg smutter uden pengene, dem er jeg ligeglad med. Jeg vil ikke komme med undskyldninger eller snakke udenom. Vi må se virkeligheden i øjnene, og det er min opgave.
Roberto De Zerbi stødte til klubben i sommer, efter man i sidste sæson blot sluttede på ottendepladsen. Derfor har der været en positiv stemning omkring klubben denne sæson, men hvis resultaterne går imod dem i denne spillerunde, så kan de dale ned på fjerdepladsen.
Et potentielt mesterskab er i hvert fald langt væk. Lige nu har man seks point op til PSG, som har spillet en kamp færre end Højbjergs mandskab.
LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT