Højbjergs træner med klar trussel efter fiasko

Fredag aften led klubben et chokerende nederlag hjemme til Auxerre.



Går man og tror, det er liv og glade dage i Marseille, bare fordi man er på andenpladsen i Ligue 1, så skal man tro om. 

Fredag aften tabte man nemlig hjemme med 1-3 til Auxerre efter en skandaløs første halvleg, hvor man indkasserede alle tre mål. 

Det er slet ikke første gang i denne sæson, at Marseilles fans går skuffede hjem fra hjemmebanen Orange Velodrome. Klubben har nemlig et mindre hjemmebanekompleks i Ligue 1, hvor man er det tredjedårligste hold ud fra antallet af vundne point. 

Blot fem af slagsen har Marseille skrabet sammen, og det er bekymrende. Det er det også for cheftræner Roberto De Zerbi, der på pressemødet efter fredagens kamp truede med at forlade klubben. 

– Jeg må tage ansvar for det her nederlag. Vi har problemer på hjemmebane, det er der ingen tvivl om. 

– Jeg ved ikke, om det er på grund af manglen af mod eller personlighed. Jeg kom hertil for at spille på Velodromen, fordi jeg ville opleve det. Hvis jeg er problemet, så er jeg klar til at smutte, siger han og uddyber. 

– Jeg smutter uden pengene, dem er jeg ligeglad med. Jeg vil ikke komme med undskyldninger eller snakke udenom. Vi må se virkeligheden i øjnene, og det er min opgave.

Roberto De Zerbi stødte til klubben i sommer, efter man i sidste sæson blot sluttede på ottendepladsen. Derfor har der været en positiv stemning omkring klubben denne sæson, men hvis resultaterne går imod dem i denne spillerunde, så kan de dale ned på fjerdepladsen. 

Et potentielt mesterskab er i hvert fald langt væk. Lige nu har man seks point op til PSG, som har spillet en kamp færre end Højbjergs mandskab.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’