Højbjergs træner med klar trussel efter fiasko

Fredag aften led klubben et chokerende nederlag hjemme til Auxerre.



Går man og tror, det er liv og glade dage i Marseille, bare fordi man er på andenpladsen i Ligue 1, så skal man tro om. 

Fredag aften tabte man nemlig hjemme med 1-3 til Auxerre efter en skandaløs første halvleg, hvor man indkasserede alle tre mål. 

Det er slet ikke første gang i denne sæson, at Marseilles fans går skuffede hjem fra hjemmebanen Orange Velodrome. Klubben har nemlig et mindre hjemmebanekompleks i Ligue 1, hvor man er det tredjedårligste hold ud fra antallet af vundne point. 

Blot fem af slagsen har Marseille skrabet sammen, og det er bekymrende. Det er det også for cheftræner Roberto De Zerbi, der på pressemødet efter fredagens kamp truede med at forlade klubben. 

– Jeg må tage ansvar for det her nederlag. Vi har problemer på hjemmebane, det er der ingen tvivl om. 

– Jeg ved ikke, om det er på grund af manglen af mod eller personlighed. Jeg kom hertil for at spille på Velodromen, fordi jeg ville opleve det. Hvis jeg er problemet, så er jeg klar til at smutte, siger han og uddyber. 

– Jeg smutter uden pengene, dem er jeg ligeglad med. Jeg vil ikke komme med undskyldninger eller snakke udenom. Vi må se virkeligheden i øjnene, og det er min opgave.

Roberto De Zerbi stødte til klubben i sommer, efter man i sidste sæson blot sluttede på ottendepladsen. Derfor har der været en positiv stemning omkring klubben denne sæson, men hvis resultaterne går imod dem i denne spillerunde, så kan de dale ned på fjerdepladsen. 

Et potentielt mesterskab er i hvert fald langt væk. Lige nu har man seks point op til PSG, som har spillet en kamp færre end Højbjergs mandskab.





Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

AGF-spiller idømt karantæne

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Scorer vanvittig løn i Premier League

USA – Belgien

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?