Han kan stille op for Danmark, England, Tyskland og Bosnien-Hercegovina, og indtil videre er angriber Mika Biereth ikke blevet låst til et af de fire landshold.
Men i takt med at angriberen, 22 år, brænder banerne af i fyrstedømmet Monaco, hvor han har scoret 10 gange i fire hjemmekampe i Ligue 1, er interessen for, hvor Mika Biereth skal spille landsholdsfodbold også blevet større.
Biereth er født og opvokset i England, men har spillet ungdomslandskampe for Danmark, hvor han på det seneste har været fast mand på U21-landsholdet.
Med tanke på angriberens målform er det tæt på umuligt at se, at Brian Riemer ikke skulle udtage angriberen – også med tanke på, at Kasper Dolberg er skadet. Så er spørgsmålet bare, om Biereth accepterer en landsholdsudtagelse, eller om han afviser, fordi han i stedet prøver at komme på det tyske eller engelske, som han også kan tørne ud for.
– Jamen det er jo det helt store spørgsmål. Jeg spurgte ham til det i weekenden, og der kunne jeg mærke på ham, at han er ved at være træt af at tale om det. Han skal tale med medierne, hver gang han har scoret et hattrick, og det har han gjort tre gange nu, siger journalist Luke Entwistle, der er chefredaktør på mediet Get France Fooball News, til Tipsbladet.

Han bor i den sydfranske by Nice og følger Nice, AS Monaco og Marseille, hvorfor han altså har et indgående kendskab til Monaco og Mika Biereth.
– Han har tidligere været fast besluttet på at spille for Danmark, og han har spillet ungdomslandskampe for Danmark. Han sagde ikke, at det ikke var sådan længere, men det føltes faktisk, som om han holdt en dør åben (for de andre nationer han kan spille for, red.).
– Han sagde, at hvis han gør det godt på klubholdet, kommer landsholdsfodbolden af sig selv. Det var ikke sådan et “jeg spillede for Danmark på ungdomsniveau, og det er Danmark, jeg vil spille for på seniorniveau.
– Tingene kan ende med at gå hurtigt, for hvis han bliver kaldt op til Danmarks landshold, hvilket jeg forventer, er det en stor, stor beslutning, han skal træffe. Og han skal træffe den hurtigt.
Bliver Mika Biereth udtaget til Danmarks landshold?
0 Votes
Kæmpe succes i Frankrig
Tingene er gået utroligt hurtigt for Mika Biereth. For to måneder siden var der ikke mange i Frankrig, der kendte angriberen, som efter en succesfuld tid i Sturm Graz blev købt af AS Monaco. Tidligere var Biereth i Arsenals og Fulhams ungdomsafdelinger.
Indtil videre har han taget alle med storm i Frankrig og fyrstedømmet Monaco.
– Da han kom til klubben, sagde han ‘jeg kan lide de grimme mål, jeg er bedst i boksen, og jeg får bolden over stregen’. Det, der er fantastisk med Biereth, er, at den måde, han har beskrevet sig selv på, er præcis sådan, han er på banen.
– Han er måske ikke blevet et fænomen endnu, men han er en spiller, vi slet ikke havde regnet med at tale så meget om, som vi har gjort. Det virker nærmest til, at der hver eneste weekend er en side eller et opslag om ham i L’Equipe (Frankrigs største avis, red.), siger Luke Entwistle.
Selv om Mika Biereth endnu ikke har nået til at blive kaldt et fænomen, er han godt i gang med at indprinte sig i alles bevidsthed.
Angriberen har i sine første syv kampe altså scoret 10 gange, og det har ingen andre gjort før ham – Zlatan Ibrahimovic lavede ni i sine første syv.
Og da Mika Biereth ikke var nomineret til månedens spiller i Ligue 1 senest, gav det faktisk en del reaktioner, fortæller Luke Entwistle.
– De tre nominerede var Amine Gouiri fra Marseille, Hakimi og Dembélé, der begge er fra PSG. Det var der en del utilfredshed med, og mange spurgte, hvordan man kunne se bort fra Biereth. Det viste, at der er en del bevågenhed.
Nyt skifte snart?
Den 22-årige angriber har vist sig så godt frem i AS Monaco, at der allerede nu begynder at være lidt spekulationer, om angriberen skal videre til sommer.
– Med Monaco er det bare sådan, at når en spiller gør det godt, så ender de ofte med at skifte klub. Og nu er der øje på ham, og kan han fortsætte det her niveau, så bliver det godt nok svært for dem at holde på en spiller, der scorer mål på den måde, siger Luke Entwistle.
Sikkert er det dog, at Mika Biereth er i AS Monaco i dette forår. Og hvis alt går vel, kan han snart også kalde sig dansk landsholdsspiller – Brian Riemer udtager sit landshold tirsdag i næste uge.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Kæmpe nyhed i udlandet
Klar tale: Han bør fyres nu
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIVE: Det er slut
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Albert Rudé er færdig i Kolding
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS