Han kan stille op for Danmark, England, Tyskland og Bosnien-Hercegovina, og indtil videre er angriber Mika Biereth ikke blevet låst til et af de fire landshold.
Men i takt med at angriberen, 22 år, brænder banerne af i fyrstedømmet Monaco, hvor han har scoret 10 gange i fire hjemmekampe i Ligue 1, er interessen for, hvor Mika Biereth skal spille landsholdsfodbold også blevet større.
Biereth er født og opvokset i England, men har spillet ungdomslandskampe for Danmark, hvor han på det seneste har været fast mand på U21-landsholdet.
Med tanke på angriberens målform er det tæt på umuligt at se, at Brian Riemer ikke skulle udtage angriberen – også med tanke på, at Kasper Dolberg er skadet. Så er spørgsmålet bare, om Biereth accepterer en landsholdsudtagelse, eller om han afviser, fordi han i stedet prøver at komme på det tyske eller engelske, som han også kan tørne ud for.
– Jamen det er jo det helt store spørgsmål. Jeg spurgte ham til det i weekenden, og der kunne jeg mærke på ham, at han er ved at være træt af at tale om det. Han skal tale med medierne, hver gang han har scoret et hattrick, og det har han gjort tre gange nu, siger journalist Luke Entwistle, der er chefredaktør på mediet Get France Fooball News, til Tipsbladet.

Han bor i den sydfranske by Nice og følger Nice, AS Monaco og Marseille, hvorfor han altså har et indgående kendskab til Monaco og Mika Biereth.
– Han har tidligere været fast besluttet på at spille for Danmark, og han har spillet ungdomslandskampe for Danmark. Han sagde ikke, at det ikke var sådan længere, men det føltes faktisk, som om han holdt en dør åben (for de andre nationer han kan spille for, red.).
– Han sagde, at hvis han gør det godt på klubholdet, kommer landsholdsfodbolden af sig selv. Det var ikke sådan et “jeg spillede for Danmark på ungdomsniveau, og det er Danmark, jeg vil spille for på seniorniveau.
– Tingene kan ende med at gå hurtigt, for hvis han bliver kaldt op til Danmarks landshold, hvilket jeg forventer, er det en stor, stor beslutning, han skal træffe. Og han skal træffe den hurtigt.
Bliver Mika Biereth udtaget til Danmarks landshold?
0 Votes
Kæmpe succes i Frankrig
Tingene er gået utroligt hurtigt for Mika Biereth. For to måneder siden var der ikke mange i Frankrig, der kendte angriberen, som efter en succesfuld tid i Sturm Graz blev købt af AS Monaco. Tidligere var Biereth i Arsenals og Fulhams ungdomsafdelinger.
Indtil videre har han taget alle med storm i Frankrig og fyrstedømmet Monaco.
– Da han kom til klubben, sagde han ‘jeg kan lide de grimme mål, jeg er bedst i boksen, og jeg får bolden over stregen’. Det, der er fantastisk med Biereth, er, at den måde, han har beskrevet sig selv på, er præcis sådan, han er på banen.
– Han er måske ikke blevet et fænomen endnu, men han er en spiller, vi slet ikke havde regnet med at tale så meget om, som vi har gjort. Det virker nærmest til, at der hver eneste weekend er en side eller et opslag om ham i L’Equipe (Frankrigs største avis, red.), siger Luke Entwistle.
Selv om Mika Biereth endnu ikke har nået til at blive kaldt et fænomen, er han godt i gang med at indprinte sig i alles bevidsthed.
Angriberen har i sine første syv kampe altså scoret 10 gange, og det har ingen andre gjort før ham – Zlatan Ibrahimovic lavede ni i sine første syv.
Og da Mika Biereth ikke var nomineret til månedens spiller i Ligue 1 senest, gav det faktisk en del reaktioner, fortæller Luke Entwistle.
– De tre nominerede var Amine Gouiri fra Marseille, Hakimi og Dembélé, der begge er fra PSG. Det var der en del utilfredshed med, og mange spurgte, hvordan man kunne se bort fra Biereth. Det viste, at der er en del bevågenhed.
Nyt skifte snart?
Den 22-årige angriber har vist sig så godt frem i AS Monaco, at der allerede nu begynder at være lidt spekulationer, om angriberen skal videre til sommer.
– Med Monaco er det bare sådan, at når en spiller gør det godt, så ender de ofte med at skifte klub. Og nu er der øje på ham, og kan han fortsætte det her niveau, så bliver det godt nok svært for dem at holde på en spiller, der scorer mål på den måde, siger Luke Entwistle.
Sikkert er det dog, at Mika Biereth er i AS Monaco i dette forår. Og hvis alt går vel, kan han snart også kalde sig dansk landsholdsspiller – Brian Riemer udtager sit landshold tirsdag i næste uge.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Kevin Diks skriver historie
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
– En gigantisk nedtur!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
AGF smider sejren i de døende sekunder
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT