Holder vejret: Vil han afvise Danmark?

Mika Biereth er brandvarm i AS Monaco, og tirsdag kan han blive udtaget til A-landsholdet for første gang. Spørgsmålet er bare, om han vil med.



Han kan stille op for Danmark, England, Tyskland og Bosnien-Hercegovina, og indtil videre er angriber Mika Biereth ikke blevet låst til et af de fire landshold.

Men i takt med at angriberen, 22 år, brænder banerne af i fyrstedømmet Monaco, hvor han har scoret 10 gange i fire hjemmekampe i Ligue 1, er interessen for, hvor Mika Biereth skal spille landsholdsfodbold også blevet større.

Biereth er født og opvokset i England, men har spillet ungdomslandskampe for Danmark, hvor han på det seneste har været fast mand på U21-landsholdet.

Med tanke på angriberens målform er det tæt på umuligt at se, at Brian Riemer ikke skulle udtage angriberen – også med tanke på, at Kasper Dolberg er skadet. Så er spørgsmålet bare, om Biereth accepterer en landsholdsudtagelse, eller om han afviser, fordi han i stedet prøver at komme på det tyske eller engelske, som han også kan tørne ud for.

– Jamen det er jo det helt store spørgsmål. Jeg spurgte ham til det i weekenden, og der kunne jeg mærke på ham, at han er ved at være træt af at tale om det. Han skal tale med medierne, hver gang han har scoret et hattrick, og det har han gjort tre gange nu, siger journalist Luke Entwistle, der er chefredaktør på mediet Get France Fooball News, til Tipsbladet.

Han bor i den sydfranske by Nice og følger Nice, AS Monaco og Marseille, hvorfor han altså har et indgående kendskab til Monaco og Mika Biereth.

– Han har tidligere været fast besluttet på at spille for Danmark, og han har spillet ungdomslandskampe for Danmark. Han sagde ikke, at det ikke var sådan længere, men det føltes faktisk, som om han holdt en dør åben (for de andre nationer han kan spille for, red.).

– Han sagde, at hvis han gør det godt på klubholdet, kommer landsholdsfodbolden af sig selv. Det var ikke sådan et “jeg spillede for Danmark på ungdomsniveau, og det er Danmark, jeg vil spille for på seniorniveau.

– Tingene kan ende med at gå hurtigt, for hvis han bliver kaldt op til Danmarks landshold, hvilket jeg forventer, er det en stor, stor beslutning, han skal træffe. Og han skal træffe den hurtigt.

Bliver Mika Biereth udtaget til Danmarks landshold?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Kæmpe succes i Frankrig
Tingene er gået utroligt hurtigt for Mika Biereth. For to måneder siden var der ikke mange i Frankrig, der kendte angriberen, som efter en succesfuld tid i Sturm Graz blev købt af AS Monaco. Tidligere var Biereth i Arsenals og Fulhams ungdomsafdelinger.

Indtil videre har han taget alle med storm i Frankrig og fyrstedømmet Monaco.

– Da han kom til klubben, sagde han ‘jeg kan lide de grimme mål, jeg er bedst i boksen, og jeg får bolden over stregen’. Det, der er fantastisk med Biereth, er, at den måde, han har beskrevet sig selv på, er præcis sådan, han er på banen.

– Han er måske ikke blevet et fænomen endnu, men han er en spiller, vi slet ikke havde regnet med at tale så meget om, som vi har gjort. Det virker nærmest til, at der hver eneste weekend er en side eller et opslag om ham i L’Equipe (Frankrigs største avis, red.), siger Luke Entwistle.

Selv om Mika Biereth endnu ikke har nået til at blive kaldt et fænomen, er han godt i gang med at indprinte sig i alles bevidsthed.

Angriberen har i sine første syv kampe altså scoret 10 gange, og det har ingen andre gjort før ham – Zlatan Ibrahimovic lavede ni i sine første syv.

Og da Mika Biereth ikke var nomineret til månedens spiller i Ligue 1 senest, gav det faktisk en del reaktioner, fortæller Luke Entwistle.

– De tre nominerede var Amine Gouiri fra Marseille, Hakimi og Dembélé, der begge er fra PSG. Det var der en del utilfredshed med, og mange spurgte, hvordan man kunne se bort fra Biereth. Det viste, at der er en del bevågenhed.

Nyt skifte snart?
Den 22-årige angriber har vist sig så godt frem i AS Monaco, at der allerede nu begynder at være lidt spekulationer, om angriberen skal videre til sommer.

– Med Monaco er det bare sådan, at når en spiller gør det godt, så ender de ofte med at skifte klub. Og nu er der øje på ham, og kan han fortsætte det her niveau, så bliver det godt nok svært for dem at holde på en spiller, der scorer mål på den måde, siger Luke Entwistle.

Sikkert er det dog, at Mika Biereth er i AS Monaco i dette forår. Og hvis alt går vel, kan han snart også kalde sig dansk landsholdsspiller – Brian Riemer udtager sit landshold tirsdag i næste uge.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Nu forklarer Noah Nartey

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Interessant afsløring

Enorme Superliga-talenter udtaget

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Sådan har du aldrig set dem før



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Kevin Diks skriver historie

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Manchester City – Real Madrid

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’