Han kan stille op for Danmark, England, Tyskland og Bosnien-Hercegovina, og indtil videre er angriber Mika Biereth ikke blevet låst til et af de fire landshold.
Men i takt med at angriberen, 22 år, brænder banerne af i fyrstedømmet Monaco, hvor han har scoret 10 gange i fire hjemmekampe i Ligue 1, er interessen for, hvor Mika Biereth skal spille landsholdsfodbold også blevet større.
Biereth er født og opvokset i England, men har spillet ungdomslandskampe for Danmark, hvor han på det seneste har været fast mand på U21-landsholdet.
Med tanke på angriberens målform er det tæt på umuligt at se, at Brian Riemer ikke skulle udtage angriberen – også med tanke på, at Kasper Dolberg er skadet. Så er spørgsmålet bare, om Biereth accepterer en landsholdsudtagelse, eller om han afviser, fordi han i stedet prøver at komme på det tyske eller engelske, som han også kan tørne ud for.
– Jamen det er jo det helt store spørgsmål. Jeg spurgte ham til det i weekenden, og der kunne jeg mærke på ham, at han er ved at være træt af at tale om det. Han skal tale med medierne, hver gang han har scoret et hattrick, og det har han gjort tre gange nu, siger journalist Luke Entwistle, der er chefredaktør på mediet Get France Fooball News, til Tipsbladet.

Han bor i den sydfranske by Nice og følger Nice, AS Monaco og Marseille, hvorfor han altså har et indgående kendskab til Monaco og Mika Biereth.
– Han har tidligere været fast besluttet på at spille for Danmark, og han har spillet ungdomslandskampe for Danmark. Han sagde ikke, at det ikke var sådan længere, men det føltes faktisk, som om han holdt en dør åben (for de andre nationer han kan spille for, red.).
– Han sagde, at hvis han gør det godt på klubholdet, kommer landsholdsfodbolden af sig selv. Det var ikke sådan et “jeg spillede for Danmark på ungdomsniveau, og det er Danmark, jeg vil spille for på seniorniveau.
– Tingene kan ende med at gå hurtigt, for hvis han bliver kaldt op til Danmarks landshold, hvilket jeg forventer, er det en stor, stor beslutning, han skal træffe. Og han skal træffe den hurtigt.
Bliver Mika Biereth udtaget til Danmarks landshold?
0 Votes
Kæmpe succes i Frankrig
Tingene er gået utroligt hurtigt for Mika Biereth. For to måneder siden var der ikke mange i Frankrig, der kendte angriberen, som efter en succesfuld tid i Sturm Graz blev købt af AS Monaco. Tidligere var Biereth i Arsenals og Fulhams ungdomsafdelinger.
Indtil videre har han taget alle med storm i Frankrig og fyrstedømmet Monaco.
– Da han kom til klubben, sagde han ‘jeg kan lide de grimme mål, jeg er bedst i boksen, og jeg får bolden over stregen’. Det, der er fantastisk med Biereth, er, at den måde, han har beskrevet sig selv på, er præcis sådan, han er på banen.
– Han er måske ikke blevet et fænomen endnu, men han er en spiller, vi slet ikke havde regnet med at tale så meget om, som vi har gjort. Det virker nærmest til, at der hver eneste weekend er en side eller et opslag om ham i L’Equipe (Frankrigs største avis, red.), siger Luke Entwistle.
Selv om Mika Biereth endnu ikke har nået til at blive kaldt et fænomen, er han godt i gang med at indprinte sig i alles bevidsthed.
Angriberen har i sine første syv kampe altså scoret 10 gange, og det har ingen andre gjort før ham – Zlatan Ibrahimovic lavede ni i sine første syv.
Og da Mika Biereth ikke var nomineret til månedens spiller i Ligue 1 senest, gav det faktisk en del reaktioner, fortæller Luke Entwistle.
– De tre nominerede var Amine Gouiri fra Marseille, Hakimi og Dembélé, der begge er fra PSG. Det var der en del utilfredshed med, og mange spurgte, hvordan man kunne se bort fra Biereth. Det viste, at der er en del bevågenhed.
Nyt skifte snart?
Den 22-årige angriber har vist sig så godt frem i AS Monaco, at der allerede nu begynder at være lidt spekulationer, om angriberen skal videre til sommer.
– Med Monaco er det bare sådan, at når en spiller gør det godt, så ender de ofte med at skifte klub. Og nu er der øje på ham, og kan han fortsætte det her niveau, så bliver det godt nok svært for dem at holde på en spiller, der scorer mål på den måde, siger Luke Entwistle.
Sikkert er det dog, at Mika Biereth er i AS Monaco i dette forår. Og hvis alt går vel, kan han snart også kalde sig dansk landsholdsspiller – Brian Riemer udtager sit landshold tirsdag i næste uge.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
TRANSFER