Hylder SL-rekordsalg: Har overgået forventninger

Kamaldeen Sulemana imponerer stort i det franske.



150 millioner kroner.

Det er, hvad Kamaldeen Sulemana efter sigende kostede, da han i sommer forlod Superligaen og skiftede FC Nordsjælland ud med Stade Rennes. Og med det prisskilt blev han også Superligaens største salg nogensinde. 

Hidtil har den driblestærke kantspilleren imidlertid vist sig at være alle pengene værd i det franske. Det siger journalist Johan Rigaud fra L’Equipe til VoetbalPrimeur.

– Prisen er ikke chokerende for en lovende ung angriber. Derudover har han allerede mere end levet op til den sum. Han er en uforudsigelig spiller, der altid kan true, har gode driblinger og ikke er bange for at lede efter kombinationer i de små rum. Han er slet ikke egoistisk, siger Johan Rigaud til det hollandske medie.

Det hollandske medies interesse for Kamaldeen Sulemana skyldes ikke mindst, at ghaneseren også længe var rygtet til Ajax, inden han skiftede til Stade Rennes. 

– Faktum er, at det var meget overraskende, at Sulemana ikke valgte Ajax, fordi den klub stadig nyder den nødvendige prestige og viser tillid til unge spillere. Jeg ved ikke, hvad der gik galt, og om der kunne have været gjort noget ved det, men det er klart for mig, at Ajax er gået glip af en fremtidig topspiller, siger Johan Rigaud. 

19-årige Kamaldeen Sulemana står noteret for tre mål på ni kampe for Stade Rennes, mens han flere gange har været på rundens hold hos blandt andre L’Equipe.

Senest var han på rundens hold i weekenden, efter at han lavede en assist i Stade Rennes’ sejr over PSG.





Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Kolding køber stor profil

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Officielt: FCM henter landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’