150 millioner kroner.
Det er, hvad Kamaldeen Sulemana efter sigende kostede, da han i sommer forlod Superligaen og skiftede FC Nordsjælland ud med Stade Rennes. Og med det prisskilt blev han også Superligaens største salg nogensinde.
Hidtil har den driblestærke kantspilleren imidlertid vist sig at være alle pengene værd i det franske. Det siger journalist Johan Rigaud fra L’Equipe til VoetbalPrimeur.
– Prisen er ikke chokerende for en lovende ung angriber. Derudover har han allerede mere end levet op til den sum. Han er en uforudsigelig spiller, der altid kan true, har gode driblinger og ikke er bange for at lede efter kombinationer i de små rum. Han er slet ikke egoistisk, siger Johan Rigaud til det hollandske medie.
Det hollandske medies interesse for Kamaldeen Sulemana skyldes ikke mindst, at ghaneseren også længe var rygtet til Ajax, inden han skiftede til Stade Rennes.
– Faktum er, at det var meget overraskende, at Sulemana ikke valgte Ajax, fordi den klub stadig nyder den nødvendige prestige og viser tillid til unge spillere. Jeg ved ikke, hvad der gik galt, og om der kunne have været gjort noget ved det, men det er klart for mig, at Ajax er gået glip af en fremtidig topspiller, siger Johan Rigaud.
19-årige Kamaldeen Sulemana står noteret for tre mål på ni kampe for Stade Rennes, mens han flere gange har været på rundens hold hos blandt andre L’Equipe.
Senest var han på rundens hold i weekenden, efter at han lavede en assist i Stade Rennes’ sejr over PSG.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
OPTAKT
Holland – Japan
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
OPTAKT
Sverige – Tunesien
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
