150 millioner kroner.
Det er, hvad Kamaldeen Sulemana efter sigende kostede, da han i sommer forlod Superligaen og skiftede FC Nordsjælland ud med Stade Rennes. Og med det prisskilt blev han også Superligaens største salg nogensinde.
Hidtil har den driblestærke kantspilleren imidlertid vist sig at være alle pengene værd i det franske. Det siger journalist Johan Rigaud fra L’Equipe til VoetbalPrimeur.
– Prisen er ikke chokerende for en lovende ung angriber. Derudover har han allerede mere end levet op til den sum. Han er en uforudsigelig spiller, der altid kan true, har gode driblinger og ikke er bange for at lede efter kombinationer i de små rum. Han er slet ikke egoistisk, siger Johan Rigaud til det hollandske medie.
Det hollandske medies interesse for Kamaldeen Sulemana skyldes ikke mindst, at ghaneseren også længe var rygtet til Ajax, inden han skiftede til Stade Rennes.
– Faktum er, at det var meget overraskende, at Sulemana ikke valgte Ajax, fordi den klub stadig nyder den nødvendige prestige og viser tillid til unge spillere. Jeg ved ikke, hvad der gik galt, og om der kunne have været gjort noget ved det, men det er klart for mig, at Ajax er gået glip af en fremtidig topspiller, siger Johan Rigaud.
19-årige Kamaldeen Sulemana står noteret for tre mål på ni kampe for Stade Rennes, mens han flere gange har været på rundens hold hos blandt andre L’Equipe.
Senest var han på rundens hold i weekenden, efter at han lavede en assist i Stade Rennes’ sejr over PSG.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
FC København – OB
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
