Hylder SL-rekordsalg: Har overgået forventninger

Kamaldeen Sulemana imponerer stort i det franske.



150 millioner kroner.

Det er, hvad Kamaldeen Sulemana efter sigende kostede, da han i sommer forlod Superligaen og skiftede FC Nordsjælland ud med Stade Rennes. Og med det prisskilt blev han også Superligaens største salg nogensinde. 

Hidtil har den driblestærke kantspilleren imidlertid vist sig at være alle pengene værd i det franske. Det siger journalist Johan Rigaud fra L’Equipe til VoetbalPrimeur.

– Prisen er ikke chokerende for en lovende ung angriber. Derudover har han allerede mere end levet op til den sum. Han er en uforudsigelig spiller, der altid kan true, har gode driblinger og ikke er bange for at lede efter kombinationer i de små rum. Han er slet ikke egoistisk, siger Johan Rigaud til det hollandske medie.

Det hollandske medies interesse for Kamaldeen Sulemana skyldes ikke mindst, at ghaneseren også længe var rygtet til Ajax, inden han skiftede til Stade Rennes. 

– Faktum er, at det var meget overraskende, at Sulemana ikke valgte Ajax, fordi den klub stadig nyder den nødvendige prestige og viser tillid til unge spillere. Jeg ved ikke, hvad der gik galt, og om der kunne have været gjort noget ved det, men det er klart for mig, at Ajax er gået glip af en fremtidig topspiller, siger Johan Rigaud. 

19-årige Kamaldeen Sulemana står noteret for tre mål på ni kampe for Stade Rennes, mens han flere gange har været på rundens hold hos blandt andre L’Equipe.

Senest var han på rundens hold i weekenden, efter at han lavede en assist i Stade Rennes’ sejr over PSG.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kommer med frækt bud på dansk mester

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Snart sker det

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’