– I dag smiler Kasper Dolberg

Ifølge Nice-træner Christophe Galtier er Kasper Dolberg ved godt mod og har en mulighed for at spille fra start, når Nice søndag møder Clemont.



Kasper Dolberg smiler.

Den gode melding kom fredag fra OGC Nice-træner Christophe Galtier, der på et pressemøde før weekendens kamp mod Clemont opdaterede på situationen omkring den danske landsholdsangriber.

24-årige Kasper Dolberg meldte for halvanden uge siden ud, at han har fået Type 1 Diabetes – også kaldt sukkersyge – og det er en sygdom, han skal have insulinbehandling for. Men det er en sygdom, man kan spille med, selv om behandlingen kan være tricky, fordi man skal finde ud af, hvordan man præsterer bedst i forhold til insulinen og blodsukkeret.

Heldigvis lader det til, at Dolberg allerede er kommet godt fra land i forhold til sygdommen og behandlingen.

– Han har måttet kæmpe med dette problem, men i dag smiler ham. Kasper skal tilpasse sin diæt, og han bliver fulgt tæt af den medicinske stab og af specialister. De seneste dage har han arbejdet meget, og han har en god chance for at starte på søndag, lød det fra træner Christope Galtier på pressemødet.

Danskerens ven Flavius Daniliuc var også med på pressemødet og kunne fortælle, at han er nær ven af Kasper Dolberg.

– Jeg var sammen med Kasper, da han fik nyheden (om sin sygdom, red.). Jeg er en nær ven, og jeg kan fortælle, at han arbejder stenhårdt for at komme tilbage på banen, sagde Flavius Daniliuc.

Dolbergs chance for at starte inde er også blevet forstærket af, at Amine Gouiri er blevet skadet og ikke har været i stand til at træne meget de sidste par uger.

OGC Nice ligger nummer tre i den bedste franske række efter 13 runder af Ligue 1.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej