– I dag smiler Kasper Dolberg

Ifølge Nice-træner Christophe Galtier er Kasper Dolberg ved godt mod og har en mulighed for at spille fra start, når Nice søndag møder Clemont.



Kasper Dolberg smiler.

Den gode melding kom fredag fra OGC Nice-træner Christophe Galtier, der på et pressemøde før weekendens kamp mod Clemont opdaterede på situationen omkring den danske landsholdsangriber.

24-årige Kasper Dolberg meldte for halvanden uge siden ud, at han har fået Type 1 Diabetes – også kaldt sukkersyge – og det er en sygdom, han skal have insulinbehandling for. Men det er en sygdom, man kan spille med, selv om behandlingen kan være tricky, fordi man skal finde ud af, hvordan man præsterer bedst i forhold til insulinen og blodsukkeret.

Heldigvis lader det til, at Dolberg allerede er kommet godt fra land i forhold til sygdommen og behandlingen.

– Han har måttet kæmpe med dette problem, men i dag smiler ham. Kasper skal tilpasse sin diæt, og han bliver fulgt tæt af den medicinske stab og af specialister. De seneste dage har han arbejdet meget, og han har en god chance for at starte på søndag, lød det fra træner Christope Galtier på pressemødet.

Danskerens ven Flavius Daniliuc var også med på pressemødet og kunne fortælle, at han er nær ven af Kasper Dolberg.

– Jeg var sammen med Kasper, da han fik nyheden (om sin sygdom, red.). Jeg er en nær ven, og jeg kan fortælle, at han arbejder stenhårdt for at komme tilbage på banen, sagde Flavius Daniliuc.

Dolbergs chance for at starte inde er også blevet forstærket af, at Amine Gouiri er blevet skadet og ikke har været i stand til at træne meget de sidste par uger.

OGC Nice ligger nummer tre i den bedste franske række efter 13 runder af Ligue 1.





Skuffende! Og ham der har været en katastrofe




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

De er tilbage i Premier League

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Værste i 16 år

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte