I svime over Højbjerg: Han er ekstraordinær

Midtbaneduoen mellem Pierre-Emile Højbjerg og Adrien Rabiot høster stor ros fra Roberto De Zerbi.



Pierre-Emile Højbjergs franske Marseille-skifte har nærmest været en stor succes hele vejen igennem, og søndag kulminerede det, da han leverede en pragtkamp og en scoring i 5-0-sejren over Montpellier. 

Her var danskeren en af de mest dominerende spillere i kampen. Eksempelvis scorer han karakteren otte ud af ti hos La Provence, hvilket kun Mason Greenwood overgik med 8,5. 

– Monstrøst. Danskeren serverede kaviar for angriberne. Han tacklede Tanguy Coulibaly, hvorefter han scorede efter oplæg af Mason Greenwood, skriver mediet om danskerens indsats. 

På midten dannede Højbjerg duo med den franske stjerne Adrien Rabiot, og det samarbejde er der stærk bund i. Det mener cheftræner Roberto De Zerbi, som på pressemødet efter kampen fremhævede de to midtbanekæmper. 

– Vi er meget heldige med at have dem. De er to ekstraordinære og intelligente spillere på et meget højt niveau, og som også har store personligheder, lyder rosen fra den italienske cheftræner. 

De to profiler kommer til at spille en nøglerolle næste weekend, når Marseille møder PSG i et vaskeægte topbrag. PSG fører lige nu Ligue 1 med 20 point, samme antal som Monaco, og tre point efter befinder Marseille sig på tredjepladsen.

Her spekulerer mediet So Foot allerede i, om Højbjerg med den hvide Marseille-trøje er den bedste midtbanespiller på banen.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

En voldsom ulighed



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Bayern München laver vildt comeback

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i