Legende hylder brandvarm Grønbæk: Komplet spiller

Den danske landsholdslegende John Sivebæk, der selv tilbragte en stor del af karrieren i Frankrig, er meget imponeret over Albert Grønbæks start i Ligue 1.



Det går rigtigt fint for Albert Grønbæk i øjeblikket.

I sidste uge bragede den 23-årige offensivspiller ind på Danmarks landshold med to imponerende præstationer mod Schweiz og Serbien, og i søndagens hjemmekamp mod Montpellier scorede Albert Grønbæk så sit første mål i Ligue 1 efter sommerskiftet fra Bodø/Glimt til Rennes.

Albert Grønbæk assisterede her Rennes' første mål før pausen, inden den tidligere AGF'er i anden halvleg scorede til slutresultatet 3-0 på et flot mål, hvor danskeren afdriblede et par modstandere og derefter hamrede bolden i nettet.

Den store franske avis L'Equipe har efterfølgende talt med den tidligere danske landsholdsprofil John Sivebæk, der er imponeret over Albert Grønbæks udvikling. 

– Normalt tager det lidt tid, nogle måneder, at falde til i et nyt land og i en ny liga. Sproget, kulturen og spillestilen er ny. Jeg kan huske, at min egen ankomst til Saint-Etienne (i 1987, red.) ikke var nem. Men han virker allerede komfortabel og han viser stor karakterstyrke.

– Han har taget en anderledes vej. Han har udviklet sig på en anden måde, det er der ingen tvivl om. Men han var allerede en rigtig god spiller, da jeg fulgte ham på ungdomsholdene i AGF, og han var i stand til at vise sig flot frem i Norge. Ved at spille i europæiske turneringer i hver sæson fik han muligheden for at blive set af scouts fra hele Europa, og han skrev så under med Rennes, siger John Sivebæk til L'Equipe.

Ifølge John Sivebæk, der selv spillede i den franske liga fra 1987 til 1992, først for Saint-Etienne og senere for Monaco, er Albert Grønbæk en spiller, der kan lidt af det hele.

– Han er en ret komplet spiller, men hans primære kvalitet er hans løbekapacitet. Han har en ret stor motor, men han løber ikke bare i blinde. Han bevæger sig rigtigt godt. Han er i stand til at spille på alle positionerne på midtbanen, fordi han rent teknisk også er rigtigt talentfuld, lyder det fra John Sivebæk, der opnåede 87 landskampe for Danmark og var med til at blive europamester i 1992.

Efter fire spillerunder ligger Rennes på syvendepladsen i Ligue 1.





FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Nærmer sig vild FCK-præstation

Vildt Superliga-rygte afvises

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ny FC København-stjerne imponerer

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Her er FC Københavns pris på William Clem

Surt show – dumpet!

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Har budt en milliard

Endnu et forbund i kødet på FIFA

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Jagter dansk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferjournalist med Nørgaard-melding

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Dansker i rekordtransfer

Her er Andreas Skov Olsens nye klub