Legende hylder brandvarm Grønbæk: Komplet spiller

Den danske landsholdslegende John Sivebæk, der selv tilbragte en stor del af karrieren i Frankrig, er meget imponeret over Albert Grønbæks start i Ligue 1.



Det går rigtigt fint for Albert Grønbæk i øjeblikket.

I sidste uge bragede den 23-årige offensivspiller ind på Danmarks landshold med to imponerende præstationer mod Schweiz og Serbien, og i søndagens hjemmekamp mod Montpellier scorede Albert Grønbæk så sit første mål i Ligue 1 efter sommerskiftet fra Bodø/Glimt til Rennes.

Albert Grønbæk assisterede her Rennes' første mål før pausen, inden den tidligere AGF'er i anden halvleg scorede til slutresultatet 3-0 på et flot mål, hvor danskeren afdriblede et par modstandere og derefter hamrede bolden i nettet.

Den store franske avis L'Equipe har efterfølgende talt med den tidligere danske landsholdsprofil John Sivebæk, der er imponeret over Albert Grønbæks udvikling. 

– Normalt tager det lidt tid, nogle måneder, at falde til i et nyt land og i en ny liga. Sproget, kulturen og spillestilen er ny. Jeg kan huske, at min egen ankomst til Saint-Etienne (i 1987, red.) ikke var nem. Men han virker allerede komfortabel og han viser stor karakterstyrke.

– Han har taget en anderledes vej. Han har udviklet sig på en anden måde, det er der ingen tvivl om. Men han var allerede en rigtig god spiller, da jeg fulgte ham på ungdomsholdene i AGF, og han var i stand til at vise sig flot frem i Norge. Ved at spille i europæiske turneringer i hver sæson fik han muligheden for at blive set af scouts fra hele Europa, og han skrev så under med Rennes, siger John Sivebæk til L'Equipe.

Ifølge John Sivebæk, der selv spillede i den franske liga fra 1987 til 1992, først for Saint-Etienne og senere for Monaco, er Albert Grønbæk en spiller, der kan lidt af det hele.

– Han er en ret komplet spiller, men hans primære kvalitet er hans løbekapacitet. Han har en ret stor motor, men han løber ikke bare i blinde. Han bevæger sig rigtigt godt. Han er i stand til at spille på alle positionerne på midtbanen, fordi han rent teknisk også er rigtigt talentfuld, lyder det fra John Sivebæk, der opnåede 87 landskampe for Danmark og var med til at blive europamester i 1992.

Efter fire spillerunder ligger Rennes på syvendepladsen i Ligue 1.



FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Fælder dom over Victor Froholdt

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Legende om Højlund: Her er problemet

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

– En undskyldning for tabere

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

FC København scorer 16 millioner kroner

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende