Legende hylder brandvarm Grønbæk: Komplet spiller

Den danske landsholdslegende John Sivebæk, der selv tilbragte en stor del af karrieren i Frankrig, er meget imponeret over Albert Grønbæks start i Ligue 1.



Det går rigtigt fint for Albert Grønbæk i øjeblikket.

I sidste uge bragede den 23-årige offensivspiller ind på Danmarks landshold med to imponerende præstationer mod Schweiz og Serbien, og i søndagens hjemmekamp mod Montpellier scorede Albert Grønbæk så sit første mål i Ligue 1 efter sommerskiftet fra Bodø/Glimt til Rennes.

Albert Grønbæk assisterede her Rennes' første mål før pausen, inden den tidligere AGF'er i anden halvleg scorede til slutresultatet 3-0 på et flot mål, hvor danskeren afdriblede et par modstandere og derefter hamrede bolden i nettet.

Den store franske avis L'Equipe har efterfølgende talt med den tidligere danske landsholdsprofil John Sivebæk, der er imponeret over Albert Grønbæks udvikling. 

– Normalt tager det lidt tid, nogle måneder, at falde til i et nyt land og i en ny liga. Sproget, kulturen og spillestilen er ny. Jeg kan huske, at min egen ankomst til Saint-Etienne (i 1987, red.) ikke var nem. Men han virker allerede komfortabel og han viser stor karakterstyrke.

– Han har taget en anderledes vej. Han har udviklet sig på en anden måde, det er der ingen tvivl om. Men han var allerede en rigtig god spiller, da jeg fulgte ham på ungdomsholdene i AGF, og han var i stand til at vise sig flot frem i Norge. Ved at spille i europæiske turneringer i hver sæson fik han muligheden for at blive set af scouts fra hele Europa, og han skrev så under med Rennes, siger John Sivebæk til L'Equipe.

Ifølge John Sivebæk, der selv spillede i den franske liga fra 1987 til 1992, først for Saint-Etienne og senere for Monaco, er Albert Grønbæk en spiller, der kan lidt af det hele.

– Han er en ret komplet spiller, men hans primære kvalitet er hans løbekapacitet. Han har en ret stor motor, men han løber ikke bare i blinde. Han bevæger sig rigtigt godt. Han er i stand til at spille på alle positionerne på midtbanen, fordi han rent teknisk også er rigtigt talentfuld, lyder det fra John Sivebæk, der opnåede 87 landskampe for Danmark og var med til at blive europamester i 1992.

Efter fire spillerunder ligger Rennes på syvendepladsen i Ligue 1.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

FC København – FC Fredericia

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Viborg FF – FC Midtjylland

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Topchef får nyt job i FCK

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Benhård Brian Riemer-melding

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

“Ingen er uerstattelige”



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Barcelona – Rayo Vallecano

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Millionregn over FC Midtjylland

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Randers FC – Silkeborg IF

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Så blev det officielt