Det går rigtigt fint for Albert Grønbæk i øjeblikket.
I sidste uge bragede den 23-årige offensivspiller ind på Danmarks landshold med to imponerende præstationer mod Schweiz og Serbien, og i søndagens hjemmekamp mod Montpellier scorede Albert Grønbæk så sit første mål i Ligue 1 efter sommerskiftet fra Bodø/Glimt til Rennes.
Albert Grønbæk assisterede her Rennes' første mål før pausen, inden den tidligere AGF'er i anden halvleg scorede til slutresultatet 3-0 på et flot mål, hvor danskeren afdriblede et par modstandere og derefter hamrede bolden i nettet.
Den store franske avis L'Equipe har efterfølgende talt med den tidligere danske landsholdsprofil John Sivebæk, der er imponeret over Albert Grønbæks udvikling.
– Normalt tager det lidt tid, nogle måneder, at falde til i et nyt land og i en ny liga. Sproget, kulturen og spillestilen er ny. Jeg kan huske, at min egen ankomst til Saint-Etienne (i 1987, red.) ikke var nem. Men han virker allerede komfortabel og han viser stor karakterstyrke.
– Han har taget en anderledes vej. Han har udviklet sig på en anden måde, det er der ingen tvivl om. Men han var allerede en rigtig god spiller, da jeg fulgte ham på ungdomsholdene i AGF, og han var i stand til at vise sig flot frem i Norge. Ved at spille i europæiske turneringer i hver sæson fik han muligheden for at blive set af scouts fra hele Europa, og han skrev så under med Rennes, siger John Sivebæk til L'Equipe.
Ifølge John Sivebæk, der selv spillede i den franske liga fra 1987 til 1992, først for Saint-Etienne og senere for Monaco, er Albert Grønbæk en spiller, der kan lidt af det hele.
– Han er en ret komplet spiller, men hans primære kvalitet er hans løbekapacitet. Han har en ret stor motor, men han løber ikke bare i blinde. Han bevæger sig rigtigt godt. Han er i stand til at spille på alle positionerne på midtbanen, fordi han rent teknisk også er rigtigt talentfuld, lyder det fra John Sivebæk, der opnåede 87 landskampe for Danmark og var med til at blive europamester i 1992.
Efter fire spillerunder ligger Rennes på syvendepladsen i Ligue 1.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
Horsens kæmpede sig til point mod FCN
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE