Legende hylder brandvarm Grønbæk: Komplet spiller

Den danske landsholdslegende John Sivebæk, der selv tilbragte en stor del af karrieren i Frankrig, er meget imponeret over Albert Grønbæks start i Ligue 1.



Det går rigtigt fint for Albert Grønbæk i øjeblikket.

I sidste uge bragede den 23-årige offensivspiller ind på Danmarks landshold med to imponerende præstationer mod Schweiz og Serbien, og i søndagens hjemmekamp mod Montpellier scorede Albert Grønbæk så sit første mål i Ligue 1 efter sommerskiftet fra Bodø/Glimt til Rennes.

Albert Grønbæk assisterede her Rennes' første mål før pausen, inden den tidligere AGF'er i anden halvleg scorede til slutresultatet 3-0 på et flot mål, hvor danskeren afdriblede et par modstandere og derefter hamrede bolden i nettet.

Den store franske avis L'Equipe har efterfølgende talt med den tidligere danske landsholdsprofil John Sivebæk, der er imponeret over Albert Grønbæks udvikling. 

– Normalt tager det lidt tid, nogle måneder, at falde til i et nyt land og i en ny liga. Sproget, kulturen og spillestilen er ny. Jeg kan huske, at min egen ankomst til Saint-Etienne (i 1987, red.) ikke var nem. Men han virker allerede komfortabel og han viser stor karakterstyrke.

– Han har taget en anderledes vej. Han har udviklet sig på en anden måde, det er der ingen tvivl om. Men han var allerede en rigtig god spiller, da jeg fulgte ham på ungdomsholdene i AGF, og han var i stand til at vise sig flot frem i Norge. Ved at spille i europæiske turneringer i hver sæson fik han muligheden for at blive set af scouts fra hele Europa, og han skrev så under med Rennes, siger John Sivebæk til L'Equipe.

Ifølge John Sivebæk, der selv spillede i den franske liga fra 1987 til 1992, først for Saint-Etienne og senere for Monaco, er Albert Grønbæk en spiller, der kan lidt af det hele.

– Han er en ret komplet spiller, men hans primære kvalitet er hans løbekapacitet. Han har en ret stor motor, men han løber ikke bare i blinde. Han bevæger sig rigtigt godt. Han er i stand til at spille på alle positionerne på midtbanen, fordi han rent teknisk også er rigtigt talentfuld, lyder det fra John Sivebæk, der opnåede 87 landskampe for Danmark og var med til at blive europamester i 1992.

Efter fire spillerunder ligger Rennes på syvendepladsen i Ligue 1.





LIVE: AGF med offensive ændringer til skæbnekamp




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC Fredericia

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’