Mbappe åbner op: Det er min eneste mulighed nu

Ved et stort pressemøde giver Kylian Mbappe svar på spørgsmål om den seneste tid.



Kylian Mbappe rystede for få dage siden fodboldverdenen, da det kom frem, at han havde meddelt sin klub Paris Saint Germain, at han ikke har planer om at udløse den klausul, der er i hans kontrakt om et år yderligere.

Dermed er der kun ét år tilbage af den franske angribers kontrakt. Torsdag var der pressemøde med det franske landshold, hvor der var voldsomt mange journalister på plads, der ville høre om Mbappes uge. Det skriver spanske AS.

– Jeg er vant til den slags ting siden en ung alder. Jeg tænker på kampen i morgen. Det er min eneste bekymring. Jeg har altid formået at jonglere begge ting. Jeg vil vise i morgen, at jeg er en stor spiller, fortæller han forud for Frankrigs kamp mod Gibraltar fredag.

Derudover fortæller han, hvordan han ser på fremtiden.

– Jeg har allerede besvaret dette spørgsmål (om min fremtid). At blive i PSG er mit eneste valg i øjeblikket, og jeg er klar til at vende tilbage til sæsonforberedelserne, fortæller han og fortsætter:

– Hvis mit brev til PSG ville forstyrre det franske landsholds koncentration? Jeg kan ikke kontrollere mediernes reaktioner og de reaktioner, der genereres udenfor, så de betyder ikke så meget for mig. Desuden blev brevet sendt før samlingen med det franske landshold og blev ikke meddelt under samlingen, lyder det fra Mbappe.

Senest har historien om den franske præsident Macrons ønske om at blande sig i Mbappes klubvalg, men her var der altså ikke de store udsigter til, at det ville kunne få nogen som helst indflydelse.

– Hvilken indflydelse har præsidenten? På min karriere i dag, i 2023, ingen. Han ønsker, at jeg bliver i Paris, og mit mål er at blive. Vi er på samme bølgelængde, fastslår den franske verdensstjerne.

PSG har desuden sat et prismærke på Mbappe, hvis de skal sælge ham i dette vindue. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Thomas Frank scorer sommerjob

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Transferfri stjerne i København