Mbappé nød ikke sidste sæson: Hvad er formålet?

Kylian Mbappé ønsker at spille i de største kampe, og franskmanden ser samtidig ikke den store pointe i at score et hav af mål, hvis hans hold ikke vinder trofæer.



Kylian Mbappé har stadig ikke meldt noget ud om sine fremtidsplaner, men franskmanden har nu givet svar på de kritikere, der har kaldt ham selvisk. 

– Sidste sæson var god for mig, jeg scorede 40 mål. Men vi vandt ikke ligaen eller Champions League. I sidste ende spørger man sig selv: Hvad er formålet med at score 50 mål, hvis vi ikke vinder noget? Jeg ville foretrække at score færre mål, men så til gengæld vinde ligaen og Champions League, lyder det således, ifølge Marca, fra Kylian Mbappé. 

– Det var en god sæson, men man nyder den ikke. Målsætningene er at vinde trofæer. Det er det vigtigste.

Opsøger pres og ansvar
Kylian Mbappé lyder også som en, der ønsker at spille i en anden liga end den franske. 

– Jeg er nødt til at føle et pres og opsøge udfordringer. Jeg har altid ønsket at have ansvaret på mine skuldre. Jeg ønsker at være under pres, selv hvis det nogle gange ender med skuffelse. Det er en læringsproces. Jeg gemmer mig aldrig ikke, og det er en del af adrenalinsuset, siger Mbappé således i interviewet.

– Sådan er det, for vi ønsker at spille kampe, hvor presset er højt. Kampe, som alle ser. Jeg ser pres som en positiv ting.

Kylian Mbappés kontrakt med Paris Saint-Germain udløber den 30. juni 2022, og derfor kan franskmanden fra den 1. januar på helt lovlig vis underskrive en forhåndsaftale med en udenlandsk klub, hvis han ønsker det.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Hård dom over Kvistgaarden

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Holland – Marokko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stopper efter VM-nedtur

Tyskland – Paraguay

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag