Medie: De har set sig sure på Kasper Schmeichel

Udover præstationerne på banen ikke har været prængende for Kasper Schmeichel, så har nogle spillere ifølge fransk medie set sig sure på danskeren.



Efter 11 år ønskede Kasper Schmeichel en ny ufordring.

Det ønske fik han opfyldt på den franske sydkyst denne sommer, da OGC Nice hentede ham i Leicester City. Landsholdsmålmanden startede den første kamp på bænken, hvorefter han blev foretrukket i målet af Lucien Favre.

Hverken Lucien Favre eller Kasper Schmeichel har dog haft særligt meget vind i sejlene sidenhen. Den schweiziske cheftræner rygtes mod en fyring, mens den danske keeper er må vige pladsen for Marcin Bulka i buret.

Men det er ikke kun på banen, at præstationerne ikke har været til vanlig standard. Det franske medie RMC Sport skriver således, at Kasper Schmeichel også skaber frustrationer i spillertruppen.

– Hos Nice er Kasper Schmeichels bagland i direkte kontakt med ejer Jim Ratcliffe. Det må have forudsaget frustration. I løbet af den første dag tøvede målmandens bagland ikke med at ringe til ejeren direkte, så Favre kunne etablere danskeren på holdet, skriver mediet.

RMC Sport beskriver også om mere generelle udfordringer med Kasper Schmeichel, som har fået dele af spillertruppen til at se sig sure på ham.

– Mere generelt så overtræder målmanden, som kom fra Leicester, klubbens retningslinjer ved blandt andet at komme for sent. Det irriterer visse dele af omklædningsrummet, skriver de.

Kasper Schmeichel er lige nu samlet i landsholdslejren, inden han formentlig skal i aktion både torsdag og søndag mod henholdsvis Kroatien og Frankrig. Kasper Hjulmand har også kommenteret på målmandens situation.

Det kan du læse om HER.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

De lurer på Kjærgaard

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Portugal – DR Congo

– Jeg får så ondt i maven over det