Medie: De har set sig sure på Kasper Schmeichel

Udover præstationerne på banen ikke har været prængende for Kasper Schmeichel, så har nogle spillere ifølge fransk medie set sig sure på danskeren.



Efter 11 år ønskede Kasper Schmeichel en ny ufordring.

Det ønske fik han opfyldt på den franske sydkyst denne sommer, da OGC Nice hentede ham i Leicester City. Landsholdsmålmanden startede den første kamp på bænken, hvorefter han blev foretrukket i målet af Lucien Favre.

Hverken Lucien Favre eller Kasper Schmeichel har dog haft særligt meget vind i sejlene sidenhen. Den schweiziske cheftræner rygtes mod en fyring, mens den danske keeper er må vige pladsen for Marcin Bulka i buret.

Men det er ikke kun på banen, at præstationerne ikke har været til vanlig standard. Det franske medie RMC Sport skriver således, at Kasper Schmeichel også skaber frustrationer i spillertruppen.

– Hos Nice er Kasper Schmeichels bagland i direkte kontakt med ejer Jim Ratcliffe. Det må have forudsaget frustration. I løbet af den første dag tøvede målmandens bagland ikke med at ringe til ejeren direkte, så Favre kunne etablere danskeren på holdet, skriver mediet.

RMC Sport beskriver også om mere generelle udfordringer med Kasper Schmeichel, som har fået dele af spillertruppen til at se sig sure på ham.

– Mere generelt så overtræder målmanden, som kom fra Leicester, klubbens retningslinjer ved blandt andet at komme for sent. Det irriterer visse dele af omklædningsrummet, skriver de.

Kasper Schmeichel er lige nu samlet i landsholdslejren, inden han formentlig skal i aktion både torsdag og søndag mod henholdsvis Kroatien og Frankrig. Kasper Hjulmand har også kommenteret på målmandens situation.

Det kan du læse om HER.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Køb, køb, køb!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Han er ulykkelig’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København – Lyngby BK

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Meldes varm på ung Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

LIVE: FCK smider sejren

AGF – Brøndby IF

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt