Medie: De har set sig sure på Kasper Schmeichel

Udover præstationerne på banen ikke har været prængende for Kasper Schmeichel, så har nogle spillere ifølge fransk medie set sig sure på danskeren.



Efter 11 år ønskede Kasper Schmeichel en ny ufordring.

Det ønske fik han opfyldt på den franske sydkyst denne sommer, da OGC Nice hentede ham i Leicester City. Landsholdsmålmanden startede den første kamp på bænken, hvorefter han blev foretrukket i målet af Lucien Favre.

Hverken Lucien Favre eller Kasper Schmeichel har dog haft særligt meget vind i sejlene sidenhen. Den schweiziske cheftræner rygtes mod en fyring, mens den danske keeper er må vige pladsen for Marcin Bulka i buret.

Men det er ikke kun på banen, at præstationerne ikke har været til vanlig standard. Det franske medie RMC Sport skriver således, at Kasper Schmeichel også skaber frustrationer i spillertruppen.

– Hos Nice er Kasper Schmeichels bagland i direkte kontakt med ejer Jim Ratcliffe. Det må have forudsaget frustration. I løbet af den første dag tøvede målmandens bagland ikke med at ringe til ejeren direkte, så Favre kunne etablere danskeren på holdet, skriver mediet.

RMC Sport beskriver også om mere generelle udfordringer med Kasper Schmeichel, som har fået dele af spillertruppen til at se sig sure på ham.

– Mere generelt så overtræder målmanden, som kom fra Leicester, klubbens retningslinjer ved blandt andet at komme for sent. Det irriterer visse dele af omklædningsrummet, skriver de.

Kasper Schmeichel er lige nu samlet i landsholdslejren, inden han formentlig skal i aktion både torsdag og søndag mod henholdsvis Kroatien og Frankrig. Kasper Hjulmand har også kommenteret på målmandens situation.

Det kan du læse om HER.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er danskers millionløn i Lazio

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier jubler over USA’s nedtur

Schweiz – Colombia

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Argentina – Egypten

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stor nedtur for Superliga-komet

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus