Medie: De har set sig sure på Kasper Schmeichel

Udover præstationerne på banen ikke har været prængende for Kasper Schmeichel, så har nogle spillere ifølge fransk medie set sig sure på danskeren.



Efter 11 år ønskede Kasper Schmeichel en ny ufordring.

Det ønske fik han opfyldt på den franske sydkyst denne sommer, da OGC Nice hentede ham i Leicester City. Landsholdsmålmanden startede den første kamp på bænken, hvorefter han blev foretrukket i målet af Lucien Favre.

Hverken Lucien Favre eller Kasper Schmeichel har dog haft særligt meget vind i sejlene sidenhen. Den schweiziske cheftræner rygtes mod en fyring, mens den danske keeper er må vige pladsen for Marcin Bulka i buret.

Men det er ikke kun på banen, at præstationerne ikke har været til vanlig standard. Det franske medie RMC Sport skriver således, at Kasper Schmeichel også skaber frustrationer i spillertruppen.

– Hos Nice er Kasper Schmeichels bagland i direkte kontakt med ejer Jim Ratcliffe. Det må have forudsaget frustration. I løbet af den første dag tøvede målmandens bagland ikke med at ringe til ejeren direkte, så Favre kunne etablere danskeren på holdet, skriver mediet.

RMC Sport beskriver også om mere generelle udfordringer med Kasper Schmeichel, som har fået dele af spillertruppen til at se sig sure på ham.

– Mere generelt så overtræder målmanden, som kom fra Leicester, klubbens retningslinjer ved blandt andet at komme for sent. Det irriterer visse dele af omklædningsrummet, skriver de.

Kasper Schmeichel er lige nu samlet i landsholdslejren, inden han formentlig skal i aktion både torsdag og søndag mod henholdsvis Kroatien og Frankrig. Kasper Hjulmand har også kommenteret på målmandens situation.

Det kan du læse om HER.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel