Han har scoret godt med mål for Sturm Graz, danske Mika Biereth, og det har de fået øjnene op for i fyrstedømmet Monaco.
Det er Fabrizio Romano, der skriver, at klubben fra den franske Ligue 1 har udset sig Mika Biereth som den angriber, man ønsker at købe i januar.
Den tidligere Arsenal-angriber, 21 år, har i denne sæson scoret 14 gange i 25 kampe for Sturm Graz, som købte ham fri af netop Arsenal i sommer efter et succesfuldt lejeophold i Østrig i foråret.
Ifølge Romano er Monaco og Mika Biereths lejr allerede enige om en lønpakke, og lige nu forhandler klubberne på livet løs for at få en aftale på plads, der altså kan sende U21-landsholdsspilleren til fransk fodbold.
Det vil med sikkerhed gøre ondt på Sturm Graz, hvis man ender med at miste danskeren, der har været så stærk for de forsvarende mestre, der også i denne sæson fører den østrigske Bundesliga.
Derfor krævers der efter alt at dømme et stort beløb for at slippe Mika Biereth.
Monaco er i øvrigt ikke den eneste klub, der viser interesse for angriberen. Også Hoffenheim skal lure på Mika Biereth, og det forlyder, at danskeren har en klausul i sin aftale, der gør, at klubber til sommer kan købe ham for omkring 112 millioner kroner. Læs mere her.
Men det er altså langt fra sikkert, at det når til, at frikøbsklausulen er i spil, da Monaco allerede nu forsøger at nå til enighed med Sturm Graz.
Det tyder på at blive nogle spændende dage for Mika Biereth, som kostede omkring 35 millioner kroner at købe i Arsenal.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Patrick Dorgu er med
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Gratis adgang til Superliga-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
INTERVIEW