Han har scoret godt med mål for Sturm Graz, danske Mika Biereth, og det har de fået øjnene op for i fyrstedømmet Monaco.
Det er Fabrizio Romano, der skriver, at klubben fra den franske Ligue 1 har udset sig Mika Biereth som den angriber, man ønsker at købe i januar.
Den tidligere Arsenal-angriber, 21 år, har i denne sæson scoret 14 gange i 25 kampe for Sturm Graz, som købte ham fri af netop Arsenal i sommer efter et succesfuldt lejeophold i Østrig i foråret.
Ifølge Romano er Monaco og Mika Biereths lejr allerede enige om en lønpakke, og lige nu forhandler klubberne på livet løs for at få en aftale på plads, der altså kan sende U21-landsholdsspilleren til fransk fodbold.
Det vil med sikkerhed gøre ondt på Sturm Graz, hvis man ender med at miste danskeren, der har været så stærk for de forsvarende mestre, der også i denne sæson fører den østrigske Bundesliga.
Derfor krævers der efter alt at dømme et stort beløb for at slippe Mika Biereth.
Monaco er i øvrigt ikke den eneste klub, der viser interesse for angriberen. Også Hoffenheim skal lure på Mika Biereth, og det forlyder, at danskeren har en klausul i sin aftale, der gør, at klubber til sommer kan købe ham for omkring 112 millioner kroner. Læs mere her.
Men det er altså langt fra sikkert, at det når til, at frikøbsklausulen er i spil, da Monaco allerede nu forsøger at nå til enighed med Sturm Graz.
Det tyder på at blive nogle spændende dage for Mika Biereth, som kostede omkring 35 millioner kroner at købe i Arsenal.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bayern München laver vildt comeback
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Tottenham henter forløsende sejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Arsenal vinder og lægger pres på City
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT