Han har scoret godt med mål for Sturm Graz, danske Mika Biereth, og det har de fået øjnene op for i fyrstedømmet Monaco.
Det er Fabrizio Romano, der skriver, at klubben fra den franske Ligue 1 har udset sig Mika Biereth som den angriber, man ønsker at købe i januar.
Den tidligere Arsenal-angriber, 21 år, har i denne sæson scoret 14 gange i 25 kampe for Sturm Graz, som købte ham fri af netop Arsenal i sommer efter et succesfuldt lejeophold i Østrig i foråret.
Ifølge Romano er Monaco og Mika Biereths lejr allerede enige om en lønpakke, og lige nu forhandler klubberne på livet løs for at få en aftale på plads, der altså kan sende U21-landsholdsspilleren til fransk fodbold.
Det vil med sikkerhed gøre ondt på Sturm Graz, hvis man ender med at miste danskeren, der har været så stærk for de forsvarende mestre, der også i denne sæson fører den østrigske Bundesliga.
Derfor krævers der efter alt at dømme et stort beløb for at slippe Mika Biereth.
Monaco er i øvrigt ikke den eneste klub, der viser interesse for angriberen. Også Hoffenheim skal lure på Mika Biereth, og det forlyder, at danskeren har en klausul i sin aftale, der gør, at klubber til sommer kan købe ham for omkring 112 millioner kroner. Læs mere her.
Men det er altså langt fra sikkert, at det når til, at frikøbsklausulen er i spil, da Monaco allerede nu forsøger at nå til enighed med Sturm Graz.
Det tyder på at blive nogle spændende dage for Mika Biereth, som kostede omkring 35 millioner kroner at købe i Arsenal.
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub