,

Monaco meldes enig med dansk angriber

Danske Mika Biereth kan blive solgt i januar, lyder det. Han skal allerede være enig om en lønpakke, og nu skal klubberne blot forhandle prisen på plads.



Han har scoret godt med mål for Sturm Graz, danske Mika Biereth, og det har de fået øjnene op for i fyrstedømmet Monaco.

Det er Fabrizio Romano, der skriver, at klubben fra den franske Ligue 1 har udset sig Mika Biereth som den angriber, man ønsker at købe i januar.

Den tidligere Arsenal-angriber, 21 år, har i denne sæson scoret 14 gange i 25 kampe for Sturm Graz, som købte ham fri af netop Arsenal i sommer efter et succesfuldt lejeophold i Østrig i foråret.

Ifølge Romano er Monaco og Mika Biereths lejr allerede enige om en lønpakke, og lige nu forhandler klubberne på livet løs for at få en aftale på plads, der altså kan sende U21-landsholdsspilleren til fransk fodbold.

Det vil med sikkerhed gøre ondt på Sturm Graz, hvis man ender med at miste danskeren, der har været så stærk for de forsvarende mestre, der også i denne sæson fører den østrigske Bundesliga.

Derfor krævers der efter alt at dømme et stort beløb for at slippe Mika Biereth.

Monaco er i øvrigt ikke den eneste klub, der viser interesse for angriberen. Også Hoffenheim skal lure på Mika Biereth, og det forlyder, at danskeren har en klausul i sin aftale, der gør, at klubber til sommer kan købe ham for omkring 112 millioner kroner. Læs mere her.

Men det er altså langt fra sikkert, at det når til, at frikøbsklausulen er i spil, da Monaco allerede nu forsøger at nå til enighed med Sturm Graz.

Det tyder på at blive nogle spændende dage for Mika Biereth, som kostede omkring 35 millioner kroner at købe i Arsenal.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Overvejer AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Nu er de færdige i Superligaen

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion