,

Monaco meldes enig med dansk angriber

Danske Mika Biereth kan blive solgt i januar, lyder det. Han skal allerede være enig om en lønpakke, og nu skal klubberne blot forhandle prisen på plads.



Han har scoret godt med mål for Sturm Graz, danske Mika Biereth, og det har de fået øjnene op for i fyrstedømmet Monaco.

Det er Fabrizio Romano, der skriver, at klubben fra den franske Ligue 1 har udset sig Mika Biereth som den angriber, man ønsker at købe i januar.

Den tidligere Arsenal-angriber, 21 år, har i denne sæson scoret 14 gange i 25 kampe for Sturm Graz, som købte ham fri af netop Arsenal i sommer efter et succesfuldt lejeophold i Østrig i foråret.

Ifølge Romano er Monaco og Mika Biereths lejr allerede enige om en lønpakke, og lige nu forhandler klubberne på livet løs for at få en aftale på plads, der altså kan sende U21-landsholdsspilleren til fransk fodbold.

Det vil med sikkerhed gøre ondt på Sturm Graz, hvis man ender med at miste danskeren, der har været så stærk for de forsvarende mestre, der også i denne sæson fører den østrigske Bundesliga.

Derfor krævers der efter alt at dømme et stort beløb for at slippe Mika Biereth.

Monaco er i øvrigt ikke den eneste klub, der viser interesse for angriberen. Også Hoffenheim skal lure på Mika Biereth, og det forlyder, at danskeren har en klausul i sin aftale, der gør, at klubber til sommer kan købe ham for omkring 112 millioner kroner. Læs mere her.

Men det er altså langt fra sikkert, at det når til, at frikøbsklausulen er i spil, da Monaco allerede nu forsøger at nå til enighed med Sturm Graz.

Det tyder på at blive nogle spændende dage for Mika Biereth, som kostede omkring 35 millioner kroner at købe i Arsenal.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Toptræner hylder Danmark og FC København

Knuser transferrekord

Norges kronprins rejser til USA

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Frankrig – Marokko

Tager kontakt om Kamil Grabara 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

Her er danskers millionløn i Lazio