PSG klar med 335 mio. for tidl. Superliga-angriber

Siden opholdet i dansk fodbold er det gået stærkt for den franske angriber Hugo Ekitike, der nu skulle være i søgelyset hos selveste Paris Saint-Germain.



Paris Saint-Germain viste i sidste uge, at de ikke mangler penge, da de valgte at forgylde Kylian Mbappé.

Mandag skriver det franske medie Foot Mercato så, at de skulle være klar til at bruge endnu flere penge, når sommerens transfervindue åbner igen. De forbereder således et bud på 335 millioner kroner for Hugo Ekitike.

Den 19-årige angriber var i foråret 2021 udlejet til Vejle Boldklub fra Stade Reims. I denne sæson har han taget kolossale skridt. Han har scoret ti mål i denne Ligue 1-sæson, og er den mest scorende spiller under 20 år i de fem store europæiske ligaer.

– Jeg ser mig selv som klar for hvad som helst. Hvad end det er at blive her eller påtage mig en ny udfordring, som alle parter er enige om. Jeg forventer mig en begivenhedsrig sommer, sagde Hugo Ekitike før sæsonens sidste kamp mod Bordeaux ifølge Foot Mercato.

– Jeg tror, at folk vil vise interesse i mig. Personligt forbliver jeg tavs, fordi jeg er omgivet af de rigtige mennesker til at tage sig af den slags.

Udover Paris Saint-Germain så skulle også Newcastle være meget interesseret i at tilknytte den unge angriber. Bayern München, Dortmund, Manchester United og Inter har ham også på radaren ifølge Foot Mercato.

Foot Mercato skriver også, at det er Luis Campos, der forventes at blive præsenteret som klubbens nye sportsdirektør, der har udset sig Hugo Ekitike.

Han skulle angiveligt være udset som erstatning for Mauro Icardi, og samtidig være et led i en ny indkøbspolitik, hvor der satses mere på unge spillere med en masse udviklingspotentiale.

Hugo Ekitike har i denne sæson noteret sig for 11 mål og fire assits i 26 kampe for Stade Reims.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Motiverede Ulve strinter på Det Skæve Tårn

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Horsens kommer tættere på oprykning

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Delaney afslører dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Snart kan det give rødt kort

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Chok i Wolfsburg

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller