Kasper Schmeichel har for alvor fået vendt tingene på hovedet i franske Nice, hvor han efter en sløj start med masser af kritik, pludselig er blevet helten med flere flotte præstationer.
Han har holdt buret rent seks gange ud af de seneste syv kampe, og han ligner den målmand, som i så mange år har toppræsteret på det danske landshold og i Leicester.
Det har særligt været i 2023, at Kasper Schmeichel har storspillet, og det hænger meget godt sammen med cheftræner Didier Digard. Han blev forfremmet fra assistent til chef den 10. januar, og siden har Nice vundet seks ligakampe og spillet to uafgjorte, uden man har tabt overhovedet.
Mediet OnzeMondial fremhæver danske Schmeichel, som den spiller, der har flyttet sig mest i en positiv retning. De citerer også Digards svar på et pressemøde onsdag, hvor han sætter ord på Schmeichels tilbagevenden til topformen.
– Jeg tror, at han var nødt til at lære, selv om han er en erfaren spiller. Han forlod en liga, som han altid har spillet i, forlod en kultur hvor han altid har udviklet sig, forlod en klub som han brugte mange år i, og som han kendte alle dele af. Han var nødt til at integrere sig hos os for at forstå, hvordan det fungerer her, siger Digard.
I dag er Schmeichel det klare førstevalg i Nice, men i starten af sæsonen konkurrerede han med Marcin Bulka om pladsen. Bulka blev dog alvorligt skulderskadet, og er det stadig, og derfor har Didier Digard ikke været nødsaget til at træffe det svære valg.
– Det var nemmere for mig, da jeg kom til, for Bulka var skadet. Jeg valgte at indkalde dem begge og forklare hierarkiet for dem for at gøre Kasper opmærksom på den betydning, han har i gruppen. Han tager sin rolle meget seriøst, og vi høster fordelene på banen, forklarer Didier Digard.
Det er da også til at se på tallene, at det går godt for Schmeichel i Nice. Blot 19 gange har han indkasseret i 23 ligakampe, hvilket er en glimrende statistik.
Schmeichel og Nice skal fredag aften møde Auxerre i Ligue 1.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Færdig: Nu er han rejst til København
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
NYHEDER
Nu vender han tilbage
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
OPTAKT