Kasper Schmeichel har for alvor fået vendt tingene på hovedet i franske Nice, hvor han efter en sløj start med masser af kritik, pludselig er blevet helten med flere flotte præstationer.
Han har holdt buret rent seks gange ud af de seneste syv kampe, og han ligner den målmand, som i så mange år har toppræsteret på det danske landshold og i Leicester.
Det har særligt været i 2023, at Kasper Schmeichel har storspillet, og det hænger meget godt sammen med cheftræner Didier Digard. Han blev forfremmet fra assistent til chef den 10. januar, og siden har Nice vundet seks ligakampe og spillet to uafgjorte, uden man har tabt overhovedet.
Mediet OnzeMondial fremhæver danske Schmeichel, som den spiller, der har flyttet sig mest i en positiv retning. De citerer også Digards svar på et pressemøde onsdag, hvor han sætter ord på Schmeichels tilbagevenden til topformen.
– Jeg tror, at han var nødt til at lære, selv om han er en erfaren spiller. Han forlod en liga, som han altid har spillet i, forlod en kultur hvor han altid har udviklet sig, forlod en klub som han brugte mange år i, og som han kendte alle dele af. Han var nødt til at integrere sig hos os for at forstå, hvordan det fungerer her, siger Digard.
I dag er Schmeichel det klare førstevalg i Nice, men i starten af sæsonen konkurrerede han med Marcin Bulka om pladsen. Bulka blev dog alvorligt skulderskadet, og er det stadig, og derfor har Didier Digard ikke været nødsaget til at træffe det svære valg.
– Det var nemmere for mig, da jeg kom til, for Bulka var skadet. Jeg valgte at indkalde dem begge og forklare hierarkiet for dem for at gøre Kasper opmærksom på den betydning, han har i gruppen. Han tager sin rolle meget seriøst, og vi høster fordelene på banen, forklarer Didier Digard.
Det er da også til at se på tallene, at det går godt for Schmeichel i Nice. Blot 19 gange har han indkasseret i 23 ligakampe, hvilket er en glimrende statistik.
Schmeichel og Nice skal fredag aften møde Auxerre i Ligue 1.
LIVE
TransferLIVE: Afslører Manchester United-dialog
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED