Schmeichels Nice-frelser: Han var nødt til at lære

Kasper Schmeichel er for alvor ved at blive populær i Nice med flere flotte præstationer, og nu har hans cheftræner også rost ham forud for fredagens aftenkamp mod Auxerre.



Kasper Schmeichel har for alvor fået vendt tingene på hovedet i franske Nice, hvor han efter en sløj start med masser af kritik, pludselig er blevet helten med flere flotte præstationer. 

Han har holdt buret rent seks gange ud af de seneste syv kampe, og han ligner den målmand, som i så mange år har toppræsteret på det danske landshold og i Leicester.

Det har særligt været i 2023, at Kasper Schmeichel har storspillet, og det hænger meget godt sammen med cheftræner Didier Digard. Han blev forfremmet fra assistent til chef den 10. januar, og siden har Nice vundet seks ligakampe og spillet to uafgjorte, uden man har tabt overhovedet. 

Mediet OnzeMondial fremhæver danske Schmeichel, som den spiller, der har flyttet sig mest i en positiv retning. De citerer også Digards svar på et pressemøde onsdag, hvor han sætter ord på Schmeichels tilbagevenden til topformen.

– Jeg tror, at han var nødt til at lære, selv om han er en erfaren spiller. Han forlod en liga, som han altid har spillet i, forlod en kultur hvor han altid har udviklet sig, forlod en klub som han brugte mange år i, og som han kendte alle dele af. Han var nødt til at integrere sig hos os for at forstå, hvordan det fungerer her, siger Digard.

I dag er Schmeichel det klare førstevalg i Nice, men i starten af sæsonen konkurrerede han med Marcin Bulka om pladsen. Bulka blev dog alvorligt skulderskadet, og er det stadig, og derfor har Didier Digard ikke været nødsaget til at træffe det svære valg. 

– Det var nemmere for mig, da jeg kom til, for Bulka var skadet. Jeg valgte at indkalde dem begge og forklare hierarkiet for dem for at gøre Kasper opmærksom på den betydning, han har i gruppen. Han tager sin rolle meget seriøst, og vi høster fordelene på banen, forklarer Didier Digard.

Det er da også til at se på tallene, at det går godt for Schmeichel i Nice. Blot 19 gange har han indkasseret i 23 ligakampe, hvilket er en glimrende statistik. 

Schmeichel og Nice skal fredag aften møde Auxerre i Ligue 1.  



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane