Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

En 19-årig Metz-spiller behandles for alvorlige brandskader efter dødsbrand på natklub i Schweiz.



Den franske fodboldklub FC Metz er i chok, fordi en af klubbens talentfulde spillere behandles for alvorlige brandskader på hospitalet.

Den 19-årige venstre back Tahirys Dos Santos blev slemt forbrændt, da han nytårsnat befandt sig i schweiziske Crans-Montana, da der opstod brand på natklubben Le Constellation Bar and Lounge i det populære skisportsområde.

Efterfølgende blev han fløjet med helikopter til et hospital i Tyskland, hvor han i øjeblikket modtager behandling for sine skader, oplyser fodboldklubben fra Frankrigs bedste række.

– Klubbens ledelse, spillere, trænere og personale er i chok og dybt berørte af denne nyhed. De udtrykker deres dybeste medfølelse med Tahirys i denne svære tid, hvor han kæmper med sine skader, skriver klubben.

Metz arbejder sammen med myndighederne på at arrangere muligheden for, at teenageren kan blive overflyttet til et hospital i nærheden af sit hjem, hvis hans tilstand gør det muligt.

Tahirys Dos Santos har ikke fået debut for Metz’ førstehold, men træner med holdet. Så sent som 20. december sad han på bænken til en fransk pokalkamp. Her sad han sammen med danskeren Jonathan Fischer, der sædvanligvis er førstemålmand i den franske klub, der ligger sidst i Ligue 1.

Omkring 40 personer er omkommet i branden på den schweiziske natklub, oplyste myndighederne torsdag eftermiddag. Derudover er cirka 115 personer sårede, og flere af dem er meldt i kritisk tilstand.

Årsagen til dødsbranden er ukendt.

/ritzau/





TransferLIVE: Uventet skifte?




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada

Jordan – Argentina

Markant ændring i Silkeborg

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane