I Brentford har der igen i denne sæson været godt med vind i sejlene for Thomas Franks tropper. Blandt andet har de været ubesejrede i 21 kampe i træk i den næstbedste engelske række.
Det blev efterfulgt af tre nederlag i træk, men de er igen tilbage på sporet med en 3-0-sejr over Sheffield Wednesday onsdag. Det bliver dog ikke til den vilde jubel i London-klubben fortæller Brentfords Mads Bech Sørensen i et interview med tipsbladet.dk.
– Vi har meget fokus på, at lige meget om vi har vundet eller tabt, så kan man ærgre sig eller være glad i 24 timer, og så skal kampen være ude af systemet. Det gjorde vi også med de tre nederlag, så det nåede ikke rigtig at forplante sig.
Det var op på hesten og videre med fokus på næste kamp, lyder det fra Mads Bech Sørensen, som også erkender, at der er mange kampe på én gang i denne sæson, som har gjort det ekstra hårdt for dem.
Han peger endvidere på, at netop er dén tilgang med den korte tid til at tænke over den seneste kamp kan være nøglen til at overgå sidste sæson, hvor man var blot en sejr i playoff-finalen fra at rykke op i Premier League.
– Det handler om at holde tungen lige i munden og kun have fokus på næste kamp. Ikke tænke for langt frem. Vi tager én kamp ad gangen, og det er det vigtigste. Og så er det ligemeget om det er et nederlag eller en sejr, så er den forgangne kamp ude af systemet efter 24 timer, forklarer Brentford-spilleren.
I den seneste kamp lykkedes det også for danskeren at komme på måltavlen for Brentford, der er på andenpladsen i Championship-rækken. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Snart kan det give rødt kort
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
