I Brentford har der igen i denne sæson været godt med vind i sejlene for Thomas Franks tropper. Blandt andet har de været ubesejrede i 21 kampe i træk i den næstbedste engelske række.
Det blev efterfulgt af tre nederlag i træk, men de er igen tilbage på sporet med en 3-0-sejr over Sheffield Wednesday onsdag. Det bliver dog ikke til den vilde jubel i London-klubben fortæller Brentfords Mads Bech Sørensen i et interview med tipsbladet.dk.
– Vi har meget fokus på, at lige meget om vi har vundet eller tabt, så kan man ærgre sig eller være glad i 24 timer, og så skal kampen være ude af systemet. Det gjorde vi også med de tre nederlag, så det nåede ikke rigtig at forplante sig.
Det var op på hesten og videre med fokus på næste kamp, lyder det fra Mads Bech Sørensen, som også erkender, at der er mange kampe på én gang i denne sæson, som har gjort det ekstra hårdt for dem.
Han peger endvidere på, at netop er dén tilgang med den korte tid til at tænke over den seneste kamp kan være nøglen til at overgå sidste sæson, hvor man var blot en sejr i playoff-finalen fra at rykke op i Premier League.
– Det handler om at holde tungen lige i munden og kun have fokus på næste kamp. Ikke tænke for langt frem. Vi tager én kamp ad gangen, og det er det vigtigste. Og så er det ligemeget om det er et nederlag eller en sejr, så er den forgangne kamp ude af systemet efter 24 timer, forklarer Brentford-spilleren.
I den seneste kamp lykkedes det også for danskeren at komme på måltavlen for Brentford, der er på andenpladsen i Championship-rækken. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Her kan man se La Liga fremover
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
