I Brentford har der igen i denne sæson været godt med vind i sejlene for Thomas Franks tropper. Blandt andet har de været ubesejrede i 21 kampe i træk i den næstbedste engelske række.
Det blev efterfulgt af tre nederlag i træk, men de er igen tilbage på sporet med en 3-0-sejr over Sheffield Wednesday onsdag. Det bliver dog ikke til den vilde jubel i London-klubben fortæller Brentfords Mads Bech Sørensen i et interview med tipsbladet.dk.
– Vi har meget fokus på, at lige meget om vi har vundet eller tabt, så kan man ærgre sig eller være glad i 24 timer, og så skal kampen være ude af systemet. Det gjorde vi også med de tre nederlag, så det nåede ikke rigtig at forplante sig.
Det var op på hesten og videre med fokus på næste kamp, lyder det fra Mads Bech Sørensen, som også erkender, at der er mange kampe på én gang i denne sæson, som har gjort det ekstra hårdt for dem.
Han peger endvidere på, at netop er dén tilgang med den korte tid til at tænke over den seneste kamp kan være nøglen til at overgå sidste sæson, hvor man var blot en sejr i playoff-finalen fra at rykke op i Premier League.
– Det handler om at holde tungen lige i munden og kun have fokus på næste kamp. Ikke tænke for langt frem. Vi tager én kamp ad gangen, og det er det vigtigste. Og så er det ligemeget om det er et nederlag eller en sejr, så er den forgangne kamp ude af systemet efter 24 timer, forklarer Brentford-spilleren.
I den seneste kamp lykkedes det også for danskeren at komme på måltavlen for Brentford, der er på andenpladsen i Championship-rækken. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Tunesien – Holland
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
OPTAKT
Paraguay – Australien
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
