24 timers-regel: Sådan rykker Brentford op

Brentfords Mads Bech Sørensen åbner op om, at der ikke er meget tid til at glæde sig eller være nede over deres seneste kamp. Sådan er det bare i London-klubben.



I Brentford har der igen i denne sæson været godt med vind i sejlene for Thomas Franks tropper. Blandt andet har de været ubesejrede i 21 kampe i træk i den næstbedste engelske række.

Det blev efterfulgt af tre nederlag i træk, men de er igen tilbage på sporet med en 3-0-sejr over Sheffield Wednesday onsdag. Det bliver dog ikke til den vilde jubel i London-klubben fortæller Brentfords Mads Bech Sørensen i et interview med tipsbladet.dk.

– Vi har meget fokus på, at lige meget om vi har vundet eller tabt, så kan man ærgre sig eller være glad i 24 timer, og så skal kampen være ude af systemet. Det gjorde vi også med de tre nederlag, så det nåede ikke rigtig at forplante sig.

Det var op på hesten og videre med fokus på næste kamp, lyder det fra Mads Bech Sørensen, som også erkender, at der er mange kampe på én gang i denne sæson, som har gjort det ekstra hårdt for dem.

Han peger endvidere på, at netop er dén tilgang med den korte tid til at tænke over den seneste kamp kan være nøglen til at overgå sidste sæson, hvor man var blot en sejr i playoff-finalen fra at rykke op i Premier League.

– Det handler om at holde tungen lige i munden og kun have fokus på næste kamp. Ikke tænke for langt frem. Vi tager én kamp ad gangen, og det er det vigtigste. Og så er det ligemeget om det er et nederlag eller en sejr, så er den forgangne kamp ude af systemet efter 24 timer, forklarer Brentford-spilleren.

I den seneste kamp lykkedes det også for danskeren at komme på måltavlen for Brentford, der er på andenpladsen i Championship-rækken. Læs mere om det her.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kræver flere hold i Superligaen

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt