Åbner døren for dansker efter ny brøler

Chelsea-cheftræner Enzo Maresca er ikke tilfreds med sin målmand Robert Sanchez, hvilket kan bane vejen for danske Filip Jörgensen.



Han har kun optrådt to gange i Premier League i denne sæson, men danske Filip Jörgensen kan potentielt få chancen igen, når Chelsea møder West Ham på næste mandag.

I lørdagens brag mod Manchester City dummede Chelseas førstevalg Robert Sanchez sig nemlig endnu en gang, da spanierens skovtur kom til at koste dyrt ved Erling Haalands 2-1-scoring på Etihad Stadium.

Det var anden runde i træk, at Robert Sanchez endte med at koste et mål for Chelsea, og efter 3-1-nederlaget til Manchester City åbnede London-klubbens cheftræner Enzo Maresca tilsyneladende døren for, at han nu kan vælge at skifte ud på målmandspositionen.

– Vi stoler helt sikker på Robert, men samtidig er han bevidst om, at han begår fejl. Vi stoler fortsat på Robert, men vi har en hel uge, vi skal se reaktionen og tage en beslutning til de næste kampe, lød det, ifølge Daily Mail, fra Enzo Maresca.

Chelsea-bossen understregede samtidig, at Sanchez ‘er langt fra, hvor jeg gerne vil have, at han skal være’.

– Robert er helt sikkert fuldstændigt klar over, at han er nødt til at gøre det bedre. Det han udmærket godt. Lige nu er det, som det er. Han er den første til at vide, at han skal gøre det bedre, lød det fra Maresca.

Ifølge den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Redknapp tyder det på, at Enzo Maresca heller ikke er fuldstændigt overbevist om Filip Jörgensens kvaliteter.

– Problemet er, at jeg heller ikke tror, at den anden målmand (Jörgensen, red.) er på det øverste niveau, så Maresca tænker formentlig over, hvad han skal gøre. Det (Sanchez’ fejl, red.) gør alle nervøse, og det er ret åbenlyst nu. Chelseas fans er nervøse, når han har bolden, og de er bekymrede for, at han begår en fejl, og han gør det værre, når han laver ting som det, vi så i dag, lød det fra Jamie Redknapp efter lørdagens kamp.

Filip Jörgensen har i denne sæson spillet 13 kampe for Chelsea, men danskeren har primært optrådt i Conference League og i pokalturneringerne.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kroatien – Ghana

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage