‘AC’ får voldsom kritik: Amatør

Ifølge den tidligere Liverpool-angriber Stan Collymore er det yderst problematisk, hvis det var nerver, der fik Andreas Christensen til at melde fra til lørdagens FA Cup-finale mod Liverpool.



Andreas Christensen spillede ikke i lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Liverpool, og ifølge avisen The Guardian var det danskeren selv, der trak sig, selvom han ikke var skadet. 

Andreas Christensen følte sig angiveligt utilpas, men ifølge The Guardian var danskerens holdkammerater ‘chokerede’ over hans beslutning. Og historien om Andreas Christensens fravalg har efterfølgende bragt sindene i kog hos flere tidligere topspillere. 

Den tidligere Liverpool-spiller José Enrique har således kritiseret Andreas Christensen, og nu er også den tidligere Liverpool-angriber Stan Collymore ude med riven efter danskeren. 

– Uanset hvilken industri, man arbejder i, så er der en klar linje mellem at agere professionelt eller som en amatør. Og lørdag faldt Christensen i sidstnævnte kategori, lyder det således, ifølge Daily Mirror, fra Andreas Christensen. 

– Så vidt jeg ved, så har han aldrig talt om at have mentale problemer. Og hans tidligere chef Maurizio Sarri har talt om, at han [Andreas Christensen, red.] nogle gange fik mavekramper på kampdagen. Så vi må gå ud fra, at han simpelthen ikke kunne håndtere weekenden. Jeg er ked af, at sige det, men det er altså en del af at være professionel fodboldspiller. 

– I den profession er der uundgåelige tests. Man skal op imod en modstander, og man skal have styr på nerverne og den slags. Og hvis du har underskrevet en kontrakt, hvori der står ‘jeg stiller mig selv til rådighed til at blive udtaget og få et vist antal tusinde udbetalt hver uge’, så må du enten acceptere det hele eller ændre din aftale. 

– Jeg har i årenes løb kendt masser af spillere, der inden en kamp låste sig inde på toilettet. Men når klokken lyder, så tager du dig sammen og du har 10 gutter omkring dig, som du går på banen sammen med, og så gør du dit arbejde. Pointen ved at være fodboldspiller er, at hvis du kan presse dine fysiske og mentale grænser til at tage ansvar i ekstreme situationer, så er det det, du gør. 

– Der er ingen, der siger, at han skal sætte helbreddet på spil eller gøre skade på sin egen krop eller sind. Men hvis det her bare handler om nerver og om at være nervøs inden store kampe, så bevæger vi os ind i det territorie, hvor det bliver latterligt. Moderne fodboldspillere vil gerne have det hele, og jeg er bekymret over, at vi snart står i en situation, hvor de vil vælge og vrage mellem de kampe, de vil spille. 

Andreas Christensen er blevet rygtet kraftigt til FC Barcelona, og Stan Collymore forudser, at danskeren kan få et problem i den spanske storklub, hvis en lignende situation opstår. 

– Lad os sige, at det sker før El Clasico i næste sæson. En kamp, der kan afgøre mesterskabet. Jeg håber, at Barcelona har undersøgt tingene ordentligt, og at de har sagt til ham ‘hør her, vi forstår, at du måske misser tre eller fire kampe om året på grund af det her, men hvis det er tilfældet, så betaler vi dig ikke for de uger, eller også kan der blive trukket nogle tusinde pund om ugen i løbet af kontraktens længde, for at dække for sådan et scenarie’. 

– Spillerne burde være mere åbne og sige ‘jeg har det her problem, der dukker op en gang imellem’, for det vil folk kunne forstå. Men du kan ikke have situationer, hvor du dropper en FA Cup-finale på dagen eller andre store dage, for det er fuldstændigt unfair. 

Det vides endnu ikke om det var nerver, der holdt Andreas Christensen ude af FA Cup-finalen, eller om danskeren havde et andet problem, der gjorde ham ukampdygtig.







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter

Hvad f….. sker der Tullberg?

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

– Han fik et lortetilbud fra OB

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Roser Superliga-træners søn

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Spotpris – så billig er Højbjerg

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Sønderjyske melder klar transferambition ud

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Vejle Boldklub – Randers FC

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København – Silkeborg IF

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

‘Hvem fanden ringer man til?’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Det er han ekstremt god til

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand