Andreas Christensen spillede ikke i lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Liverpool, og ifølge avisen The Guardian var det danskeren selv, der trak sig, selvom han ikke var skadet.
Andreas Christensen følte sig angiveligt utilpas, men ifølge The Guardian var danskerens holdkammerater ‘chokerede’ over hans beslutning. Og historien om Andreas Christensens fravalg har efterfølgende bragt sindene i kog hos flere tidligere topspillere.
Den tidligere Liverpool-spiller José Enrique har således kritiseret Andreas Christensen, og nu er også den tidligere Liverpool-angriber Stan Collymore ude med riven efter danskeren.
– Uanset hvilken industri, man arbejder i, så er der en klar linje mellem at agere professionelt eller som en amatør. Og lørdag faldt Christensen i sidstnævnte kategori, lyder det således, ifølge Daily Mirror, fra Andreas Christensen.
– Så vidt jeg ved, så har han aldrig talt om at have mentale problemer. Og hans tidligere chef Maurizio Sarri har talt om, at han [Andreas Christensen, red.] nogle gange fik mavekramper på kampdagen. Så vi må gå ud fra, at han simpelthen ikke kunne håndtere weekenden. Jeg er ked af, at sige det, men det er altså en del af at være professionel fodboldspiller.
– I den profession er der uundgåelige tests. Man skal op imod en modstander, og man skal have styr på nerverne og den slags. Og hvis du har underskrevet en kontrakt, hvori der står ‘jeg stiller mig selv til rådighed til at blive udtaget og få et vist antal tusinde udbetalt hver uge’, så må du enten acceptere det hele eller ændre din aftale.
– Jeg har i årenes løb kendt masser af spillere, der inden en kamp låste sig inde på toilettet. Men når klokken lyder, så tager du dig sammen og du har 10 gutter omkring dig, som du går på banen sammen med, og så gør du dit arbejde. Pointen ved at være fodboldspiller er, at hvis du kan presse dine fysiske og mentale grænser til at tage ansvar i ekstreme situationer, så er det det, du gør.
– Der er ingen, der siger, at han skal sætte helbreddet på spil eller gøre skade på sin egen krop eller sind. Men hvis det her bare handler om nerver og om at være nervøs inden store kampe, så bevæger vi os ind i det territorie, hvor det bliver latterligt. Moderne fodboldspillere vil gerne have det hele, og jeg er bekymret over, at vi snart står i en situation, hvor de vil vælge og vrage mellem de kampe, de vil spille.
Andreas Christensen er blevet rygtet kraftigt til FC Barcelona, og Stan Collymore forudser, at danskeren kan få et problem i den spanske storklub, hvis en lignende situation opstår.
– Lad os sige, at det sker før El Clasico i næste sæson. En kamp, der kan afgøre mesterskabet. Jeg håber, at Barcelona har undersøgt tingene ordentligt, og at de har sagt til ham ‘hør her, vi forstår, at du måske misser tre eller fire kampe om året på grund af det her, men hvis det er tilfældet, så betaler vi dig ikke for de uger, eller også kan der blive trukket nogle tusinde pund om ugen i løbet af kontraktens længde, for at dække for sådan et scenarie’.
– Spillerne burde være mere åbne og sige ‘jeg har det her problem, der dukker op en gang imellem’, for det vil folk kunne forstå. Men du kan ikke have situationer, hvor du dropper en FA Cup-finale på dagen eller andre store dage, for det er fuldstændigt unfair.
Det vides endnu ikke om det var nerver, der holdt Andreas Christensen ude af FA Cup-finalen, eller om danskeren havde et andet problem, der gjorde ham ukampdygtig.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
