‘AC’ får voldsom kritik: Amatør

Ifølge den tidligere Liverpool-angriber Stan Collymore er det yderst problematisk, hvis det var nerver, der fik Andreas Christensen til at melde fra til lørdagens FA Cup-finale mod Liverpool.



Andreas Christensen spillede ikke i lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Liverpool, og ifølge avisen The Guardian var det danskeren selv, der trak sig, selvom han ikke var skadet. 

Andreas Christensen følte sig angiveligt utilpas, men ifølge The Guardian var danskerens holdkammerater ‘chokerede’ over hans beslutning. Og historien om Andreas Christensens fravalg har efterfølgende bragt sindene i kog hos flere tidligere topspillere. 

Den tidligere Liverpool-spiller José Enrique har således kritiseret Andreas Christensen, og nu er også den tidligere Liverpool-angriber Stan Collymore ude med riven efter danskeren. 

– Uanset hvilken industri, man arbejder i, så er der en klar linje mellem at agere professionelt eller som en amatør. Og lørdag faldt Christensen i sidstnævnte kategori, lyder det således, ifølge Daily Mirror, fra Andreas Christensen. 

– Så vidt jeg ved, så har han aldrig talt om at have mentale problemer. Og hans tidligere chef Maurizio Sarri har talt om, at han [Andreas Christensen, red.] nogle gange fik mavekramper på kampdagen. Så vi må gå ud fra, at han simpelthen ikke kunne håndtere weekenden. Jeg er ked af, at sige det, men det er altså en del af at være professionel fodboldspiller. 

– I den profession er der uundgåelige tests. Man skal op imod en modstander, og man skal have styr på nerverne og den slags. Og hvis du har underskrevet en kontrakt, hvori der står ‘jeg stiller mig selv til rådighed til at blive udtaget og få et vist antal tusinde udbetalt hver uge’, så må du enten acceptere det hele eller ændre din aftale. 

– Jeg har i årenes løb kendt masser af spillere, der inden en kamp låste sig inde på toilettet. Men når klokken lyder, så tager du dig sammen og du har 10 gutter omkring dig, som du går på banen sammen med, og så gør du dit arbejde. Pointen ved at være fodboldspiller er, at hvis du kan presse dine fysiske og mentale grænser til at tage ansvar i ekstreme situationer, så er det det, du gør. 

– Der er ingen, der siger, at han skal sætte helbreddet på spil eller gøre skade på sin egen krop eller sind. Men hvis det her bare handler om nerver og om at være nervøs inden store kampe, så bevæger vi os ind i det territorie, hvor det bliver latterligt. Moderne fodboldspillere vil gerne have det hele, og jeg er bekymret over, at vi snart står i en situation, hvor de vil vælge og vrage mellem de kampe, de vil spille. 

Andreas Christensen er blevet rygtet kraftigt til FC Barcelona, og Stan Collymore forudser, at danskeren kan få et problem i den spanske storklub, hvis en lignende situation opstår. 

– Lad os sige, at det sker før El Clasico i næste sæson. En kamp, der kan afgøre mesterskabet. Jeg håber, at Barcelona har undersøgt tingene ordentligt, og at de har sagt til ham ‘hør her, vi forstår, at du måske misser tre eller fire kampe om året på grund af det her, men hvis det er tilfældet, så betaler vi dig ikke for de uger, eller også kan der blive trukket nogle tusinde pund om ugen i løbet af kontraktens længde, for at dække for sådan et scenarie’. 

– Spillerne burde være mere åbne og sige ‘jeg har det her problem, der dukker op en gang imellem’, for det vil folk kunne forstå. Men du kan ikke have situationer, hvor du dropper en FA Cup-finale på dagen eller andre store dage, for det er fuldstændigt unfair. 

Det vides endnu ikke om det var nerver, der holdt Andreas Christensen ude af FA Cup-finalen, eller om danskeren havde et andet problem, der gjorde ham ukampdygtig.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Barcelona vandt 7-2

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Presset træner vil rotere mod FCM

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

Troels Bech slår fast: Glem det!

Barcelona – Newcastle United

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Interessant afsløring

Rundens hold i Superligaen – 23. runde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Sådan har du aldrig set dem før

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’