Manchester City har med Pep Guardiola taget mange titler, og selvom Champions League-trofæet stadig mangler i pokalskabet, så han har gjort et godt stykke arbejde med Premier Leagues førerhold.
For den danske landsholdslegende Preben Elkjær er der ingen tvivl om, at den catalanske City-manager er en stor del af årsagen for deres succes. Det fortæller han på TV3+ i optakten til kampen mellem City og PSG.
– Han har et meget tydeligt aftryk. Alle kan se, at det er hans fodboldhold, og det er det, vi allesammen godt kan lide. De spiller offensivt fodbold, og ikke alene vinder de, de gør det også på en utrolig flot måde. Så længe han er der, så vil jeg tro, at de bliver ved med at – ikke vinde hele tiden – men vinde det, de skal, fastslår eksperten.
Hos Citys lokalrivaler fra Manchester United oplevede de også at have en stor træner i front for klubben i form af Ferguson, hvorefter man ikke har vundet et mesterskab siden han forlod klubben. Her mener Elkjær også, at det kan blive virkeligheden for City, som har en aftale med Guardiola frem til 2023.
– Faren er jo altid, når man på et tidspunkt skifter. Vi så det i Manchester United da Alex Ferguson stoppede. Altså, hvis man ikke rammer helt rigtigt med dén nye træner, som skal overtage som manager, så kan det gå grueligt galt. For dem er det jo fantastisk, at de har ham til 2023, siger Elkjær.
Pep Guardiola har i løbet af sin trænerkarriere været forbi både Barcelona og Bayern München, inden han tog turen til Manchester City i 2016.
Hos Manchester City er man desuden også meget gode til at bruge mange penge. Se mere om det her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
