Manchester City har med Pep Guardiola taget mange titler, og selvom Champions League-trofæet stadig mangler i pokalskabet, så han har gjort et godt stykke arbejde med Premier Leagues førerhold.
For den danske landsholdslegende Preben Elkjær er der ingen tvivl om, at den catalanske City-manager er en stor del af årsagen for deres succes. Det fortæller han på TV3+ i optakten til kampen mellem City og PSG.
– Han har et meget tydeligt aftryk. Alle kan se, at det er hans fodboldhold, og det er det, vi allesammen godt kan lide. De spiller offensivt fodbold, og ikke alene vinder de, de gør det også på en utrolig flot måde. Så længe han er der, så vil jeg tro, at de bliver ved med at – ikke vinde hele tiden – men vinde det, de skal, fastslår eksperten.
Hos Citys lokalrivaler fra Manchester United oplevede de også at have en stor træner i front for klubben i form af Ferguson, hvorefter man ikke har vundet et mesterskab siden han forlod klubben. Her mener Elkjær også, at det kan blive virkeligheden for City, som har en aftale med Guardiola frem til 2023.
– Faren er jo altid, når man på et tidspunkt skifter. Vi så det i Manchester United da Alex Ferguson stoppede. Altså, hvis man ikke rammer helt rigtigt med dén nye træner, som skal overtage som manager, så kan det gå grueligt galt. For dem er det jo fantastisk, at de har ham til 2023, siger Elkjær.
Pep Guardiola har i løbet af sin trænerkarriere været forbi både Barcelona og Bayern München, inden han tog turen til Manchester City i 2016.
Hos Manchester City er man desuden også meget gode til at bruge mange penge. Se mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
