Det lader efterhånden til at være et spørgsmål om tid, før Manchester United færdiggør købet af Wolverhampton-stjernen Matheus Cunha.
Interessen har været heftig beskrevet, og angiveligt vil Manchester United aktivere Cunhas frikøbsklausul, som er på 62,5 millioner pund – godt 466 millioner kroner.
Klublegenden Paul Scholes ser dog nogle røde flag ved skiftet, og han sender en advarsel om at købe Cunha, der i denne sæson nærmest har været en enmandshær for Wolverhampton med 15 mål i 29 Premier League-kampe.
– Det ligner, at han har de egenskaber, som Ruben Amorim ønsker. Amorim ved, at fysisk der er hans hold ikke stærkt eller hurtigt nok. Matheus Cunha er atletisk, og han har kvalitet med sine 15 sæsonmål.
– Lige nu er jeg bare bekymret for alle de spillere, som Manchester United henter. Det lader bare til at være sådan et dårligt sted at komme hen, skriver han i en klumme hos TNT Sports og fortsætter:
– Er han spidsangriber eller en bred spiller? Der er ingen tvivl om, at han er dygtig, og det vil være rart at hente ham, men jeg er bekymret for, hvor han passer ind.
– Du kan hente de tre bedste spillere i verden, og jeg tror stadig, at de vil have det svært på det her hold, som det er lige pt. Men selvfølgelig er klubben nødt til at starte et eller andet sted, mener Scholes.
Matheus Cunha har i denne sæson primært spillet som en slags hængende angriber eller offensiv midtbane for Wolverhampton.
Manchester United spillede i weekenden 1-1 med Bournemouth, og lige nu går klubben all in på at vinde Europa League, hvilket giver en Champions League-plads til næste sæson. Det vil også sende en masse millioner i klubbens retning, som kan bruges på spillere.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Spanien – Østrig
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT