Det lader efterhånden til at være et spørgsmål om tid, før Manchester United færdiggør købet af Wolverhampton-stjernen Matheus Cunha.
Interessen har været heftig beskrevet, og angiveligt vil Manchester United aktivere Cunhas frikøbsklausul, som er på 62,5 millioner pund – godt 466 millioner kroner.
Klublegenden Paul Scholes ser dog nogle røde flag ved skiftet, og han sender en advarsel om at købe Cunha, der i denne sæson nærmest har været en enmandshær for Wolverhampton med 15 mål i 29 Premier League-kampe.
– Det ligner, at han har de egenskaber, som Ruben Amorim ønsker. Amorim ved, at fysisk der er hans hold ikke stærkt eller hurtigt nok. Matheus Cunha er atletisk, og han har kvalitet med sine 15 sæsonmål.
– Lige nu er jeg bare bekymret for alle de spillere, som Manchester United henter. Det lader bare til at være sådan et dårligt sted at komme hen, skriver han i en klumme hos TNT Sports og fortsætter:
– Er han spidsangriber eller en bred spiller? Der er ingen tvivl om, at han er dygtig, og det vil være rart at hente ham, men jeg er bekymret for, hvor han passer ind.
– Du kan hente de tre bedste spillere i verden, og jeg tror stadig, at de vil have det svært på det her hold, som det er lige pt. Men selvfølgelig er klubben nødt til at starte et eller andet sted, mener Scholes.
Matheus Cunha har i denne sæson primært spillet som en slags hængende angriber eller offensiv midtbane for Wolverhampton.
Manchester United spillede i weekenden 1-1 med Bournemouth, og lige nu går klubben all in på at vinde Europa League, hvilket giver en Champions League-plads til næste sæson. Det vil også sende en masse millioner i klubbens retning, som kan bruges på spillere.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Australien – Egypten
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT