Det lader efterhånden til at være et spørgsmål om tid, før Manchester United færdiggør købet af Wolverhampton-stjernen Matheus Cunha.
Interessen har været heftig beskrevet, og angiveligt vil Manchester United aktivere Cunhas frikøbsklausul, som er på 62,5 millioner pund – godt 466 millioner kroner.
Klublegenden Paul Scholes ser dog nogle røde flag ved skiftet, og han sender en advarsel om at købe Cunha, der i denne sæson nærmest har været en enmandshær for Wolverhampton med 15 mål i 29 Premier League-kampe.
– Det ligner, at han har de egenskaber, som Ruben Amorim ønsker. Amorim ved, at fysisk der er hans hold ikke stærkt eller hurtigt nok. Matheus Cunha er atletisk, og han har kvalitet med sine 15 sæsonmål.
– Lige nu er jeg bare bekymret for alle de spillere, som Manchester United henter. Det lader bare til at være sådan et dårligt sted at komme hen, skriver han i en klumme hos TNT Sports og fortsætter:
– Er han spidsangriber eller en bred spiller? Der er ingen tvivl om, at han er dygtig, og det vil være rart at hente ham, men jeg er bekymret for, hvor han passer ind.
– Du kan hente de tre bedste spillere i verden, og jeg tror stadig, at de vil have det svært på det her hold, som det er lige pt. Men selvfølgelig er klubben nødt til at starte et eller andet sted, mener Scholes.
Matheus Cunha har i denne sæson primært spillet som en slags hængende angriber eller offensiv midtbane for Wolverhampton.
Manchester United spillede i weekenden 1-1 med Bournemouth, og lige nu går klubben all in på at vinde Europa League, hvilket giver en Champions League-plads til næste sæson. Det vil også sende en masse millioner i klubbens retning, som kan bruges på spillere.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?