Advarer: Hvor passer han ind i Man Utd?

Paul Scholes advarer Manchester United om at købe Matheus Cunha, som klubben er rygtet heftigt til.



Det lader efterhånden til at være et spørgsmål om tid, før Manchester United færdiggør købet af Wolverhampton-stjernen Matheus Cunha.

Interessen har været heftig beskrevet, og angiveligt vil Manchester United aktivere Cunhas frikøbsklausul, som er på 62,5 millioner pund – godt 466 millioner kroner.

Klublegenden Paul Scholes ser dog nogle røde flag ved skiftet, og han sender en advarsel om at købe Cunha, der i denne sæson nærmest har været en enmandshær for Wolverhampton med 15 mål i 29 Premier League-kampe.

– Det ligner, at han har de egenskaber, som Ruben Amorim ønsker. Amorim ved, at fysisk der er hans hold ikke stærkt eller hurtigt nok. Matheus Cunha er atletisk, og han har kvalitet med sine 15 sæsonmål.

– Lige nu er jeg bare bekymret for alle de spillere, som Manchester United henter. Det lader bare til at være sådan et dårligt sted at komme hen, skriver han i en klumme hos TNT Sports og fortsætter:

– Er han spidsangriber eller en bred spiller? Der er ingen tvivl om, at han er dygtig, og det vil være rart at hente ham, men jeg er bekymret for, hvor han passer ind.

– Du kan hente de tre bedste spillere i verden, og jeg tror stadig, at de vil have det svært på det her hold, som det er lige pt. Men selvfølgelig er klubben nødt til at starte et eller andet sted, mener Scholes.

Matheus Cunha har i denne sæson primært spillet som en slags hængende angriber eller offensiv midtbane for Wolverhampton.

Manchester United spillede i weekenden 1-1 med Bournemouth, og lige nu går klubben all in på at vinde Europa League, hvilket giver en Champions League-plads til næste sæson. Det vil også sende en masse millioner i klubbens retning, som kan bruges på spillere.







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Kæmper om det samme trænerjob

Medier sender ham hjem til AGF

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Han var i spil som Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jess Thorup fyret

Manchester United afbryder forhandlingerne

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro