Advarer: Hvor passer han ind i Man Utd?

Paul Scholes advarer Manchester United om at købe Matheus Cunha, som klubben er rygtet heftigt til.



Det lader efterhånden til at være et spørgsmål om tid, før Manchester United færdiggør købet af Wolverhampton-stjernen Matheus Cunha.

Interessen har været heftig beskrevet, og angiveligt vil Manchester United aktivere Cunhas frikøbsklausul, som er på 62,5 millioner pund – godt 466 millioner kroner.

Klublegenden Paul Scholes ser dog nogle røde flag ved skiftet, og han sender en advarsel om at købe Cunha, der i denne sæson nærmest har været en enmandshær for Wolverhampton med 15 mål i 29 Premier League-kampe.

– Det ligner, at han har de egenskaber, som Ruben Amorim ønsker. Amorim ved, at fysisk der er hans hold ikke stærkt eller hurtigt nok. Matheus Cunha er atletisk, og han har kvalitet med sine 15 sæsonmål.

– Lige nu er jeg bare bekymret for alle de spillere, som Manchester United henter. Det lader bare til at være sådan et dårligt sted at komme hen, skriver han i en klumme hos TNT Sports og fortsætter:

– Er han spidsangriber eller en bred spiller? Der er ingen tvivl om, at han er dygtig, og det vil være rart at hente ham, men jeg er bekymret for, hvor han passer ind.

– Du kan hente de tre bedste spillere i verden, og jeg tror stadig, at de vil have det svært på det her hold, som det er lige pt. Men selvfølgelig er klubben nødt til at starte et eller andet sted, mener Scholes.

Matheus Cunha har i denne sæson primært spillet som en slags hængende angriber eller offensiv midtbane for Wolverhampton.

Manchester United spillede i weekenden 1-1 med Bournemouth, og lige nu går klubben all in på at vinde Europa League, hvilket giver en Champions League-plads til næste sæson. Det vil også sende en masse millioner i klubbens retning, som kan bruges på spillere.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



LIVE

VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Stort FCK-talent er blevet solgt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Brøndby tæt på Superliga-profil