Mandagens udekamp mod West Ham endte med et 4-2-nederlag, og dermed fortsatte Brentfords elendige stime, der siden begyndelsen af december har budt på 10 nederlag i danskerklubbens seneste 12 kampe i Premier League.
Dermed er afstanden ned til nedrykningsstregen nu blot på fem point, og Brentford har samtidig spillet en kamp mere end Luton, der ligger lige under nedrykningsstregen. Ifølge Sky Sports-ekspert Jamie Carragher er der ingen tvivl om, at nervøsiteten så småt vil komme snigende nu.
– Selvfølgelig vil den det. Det eneste, jeg vil sige, når vi kigger på den her liste over resultater, er, at siden Toney kom tilbage i kampen mod Nottingham Forest, der er der vist faktisk kun fem hold i Premier League, der har scoret flere mål end dem. Så det har de (evnen til at score mål, red.), hvilket mange andre hold i bunden ikke har, lyder det fra Jamie Carragher.
Evertons pointstraf blev i denne reduceret fra 10 til seks point, mens Nottingham Forest potentielt også kan blive idømt en pointstraf. Disse uafklarede situationer giver noget usikkerhed i bundstriden.
– Med tanke på det, der skete med Everton, hvor vi stadig ikke ved, hvad der kommer til at ske fremadrettet, og det samme med Nottingham Forest, må vi se, hvordan det kommer til at påvirke de andre hold, der er tæt på bunden.
– Brentford har lidt at give af, men det kan meget hurtigt ændre sig. Vi siger som regel, at dataen over tid vil betale tilbage, i forhold til hvor de burde ligge i tabellen. Det vil Thomas Frank håbe på i de næste 12 kampe. Men jeg mener stadig, at de har nok kørende for dem, med den angriber, de har (Toney, red.). Og på hjemmebane er de stærke nok til at hente et resultat mod ethvert hold, lyder det fra Jamie Carragher.
Brentford møder lørdag Chelsea på hjemmebane.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
AGF køber dansk profil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE