Mandagens udekamp mod West Ham endte med et 4-2-nederlag, og dermed fortsatte Brentfords elendige stime, der siden begyndelsen af december har budt på 10 nederlag i danskerklubbens seneste 12 kampe i Premier League.
Dermed er afstanden ned til nedrykningsstregen nu blot på fem point, og Brentford har samtidig spillet en kamp mere end Luton, der ligger lige under nedrykningsstregen. Ifølge Sky Sports-ekspert Jamie Carragher er der ingen tvivl om, at nervøsiteten så småt vil komme snigende nu.
– Selvfølgelig vil den det. Det eneste, jeg vil sige, når vi kigger på den her liste over resultater, er, at siden Toney kom tilbage i kampen mod Nottingham Forest, der er der vist faktisk kun fem hold i Premier League, der har scoret flere mål end dem. Så det har de (evnen til at score mål, red.), hvilket mange andre hold i bunden ikke har, lyder det fra Jamie Carragher.
Evertons pointstraf blev i denne reduceret fra 10 til seks point, mens Nottingham Forest potentielt også kan blive idømt en pointstraf. Disse uafklarede situationer giver noget usikkerhed i bundstriden.
– Med tanke på det, der skete med Everton, hvor vi stadig ikke ved, hvad der kommer til at ske fremadrettet, og det samme med Nottingham Forest, må vi se, hvordan det kommer til at påvirke de andre hold, der er tæt på bunden.
– Brentford har lidt at give af, men det kan meget hurtigt ændre sig. Vi siger som regel, at dataen over tid vil betale tilbage, i forhold til hvor de burde ligge i tabellen. Det vil Thomas Frank håbe på i de næste 12 kampe. Men jeg mener stadig, at de har nok kørende for dem, med den angriber, de har (Toney, red.). Og på hjemmebane er de stærke nok til at hente et resultat mod ethvert hold, lyder det fra Jamie Carragher.
Brentford møder lørdag Chelsea på hjemmebane.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Portugal skuffede stort mod DR Congo
NYHEDER
Succestræner død af kræft
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
OPTAKT
Canada – Qatar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT