Mandagens udekamp mod West Ham endte med et 4-2-nederlag, og dermed fortsatte Brentfords elendige stime, der siden begyndelsen af december har budt på 10 nederlag i danskerklubbens seneste 12 kampe i Premier League.
Dermed er afstanden ned til nedrykningsstregen nu blot på fem point, og Brentford har samtidig spillet en kamp mere end Luton, der ligger lige under nedrykningsstregen. Ifølge Sky Sports-ekspert Jamie Carragher er der ingen tvivl om, at nervøsiteten så småt vil komme snigende nu.
– Selvfølgelig vil den det. Det eneste, jeg vil sige, når vi kigger på den her liste over resultater, er, at siden Toney kom tilbage i kampen mod Nottingham Forest, der er der vist faktisk kun fem hold i Premier League, der har scoret flere mål end dem. Så det har de (evnen til at score mål, red.), hvilket mange andre hold i bunden ikke har, lyder det fra Jamie Carragher.
Evertons pointstraf blev i denne reduceret fra 10 til seks point, mens Nottingham Forest potentielt også kan blive idømt en pointstraf. Disse uafklarede situationer giver noget usikkerhed i bundstriden.
– Med tanke på det, der skete med Everton, hvor vi stadig ikke ved, hvad der kommer til at ske fremadrettet, og det samme med Nottingham Forest, må vi se, hvordan det kommer til at påvirke de andre hold, der er tæt på bunden.
– Brentford har lidt at give af, men det kan meget hurtigt ændre sig. Vi siger som regel, at dataen over tid vil betale tilbage, i forhold til hvor de burde ligge i tabellen. Det vil Thomas Frank håbe på i de næste 12 kampe. Men jeg mener stadig, at de har nok kørende for dem, med den angriber, de har (Toney, red.). Og på hjemmebane er de stærke nok til at hente et resultat mod ethvert hold, lyder det fra Jamie Carragher.
Brentford møder lørdag Chelsea på hjemmebane.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW