Advarer Thomas Frank: Det vil komme snigende

Brentford har stadig lidt afstand til nedrykningsstregen, men ifølge Liverpool-legenden Jamie Carragher kan Thomas Franks mandskab hurtigt komme i problemer.



Mandagens udekamp mod West Ham endte med et 4-2-nederlag, og dermed fortsatte Brentfords elendige stime, der siden begyndelsen af december har budt på 10 nederlag i danskerklubbens seneste 12 kampe i Premier League. 

Dermed er afstanden ned til nedrykningsstregen nu blot på fem point, og Brentford har samtidig spillet en kamp mere end Luton, der ligger lige under nedrykningsstregen. Ifølge Sky Sports-ekspert Jamie Carragher er der ingen tvivl om, at nervøsiteten så småt vil komme snigende nu. 

– Selvfølgelig vil den det. Det eneste, jeg vil sige, når vi kigger på den her liste over resultater, er, at siden Toney kom tilbage i kampen mod Nottingham Forest, der er der vist faktisk kun fem hold i Premier League, der har scoret flere mål end dem. Så det har de (evnen til at score mål, red.), hvilket mange andre hold i bunden ikke har, lyder det fra Jamie Carragher. 

Evertons pointstraf blev i denne reduceret fra 10 til seks point, mens Nottingham Forest potentielt også kan blive idømt en pointstraf. Disse uafklarede situationer giver noget usikkerhed i bundstriden. 

– Med tanke på det, der skete med Everton, hvor vi stadig ikke ved, hvad der kommer til at ske fremadrettet, og det samme med Nottingham Forest, må vi se, hvordan det kommer til at påvirke de andre hold, der er tæt på bunden. 

– Brentford har lidt at give af, men det kan meget hurtigt ændre sig. Vi siger som regel, at dataen over tid vil betale tilbage, i forhold til hvor de burde ligge i tabellen. Det vil Thomas Frank håbe på i de næste 12 kampe. Men jeg mener stadig, at de har nok kørende for dem, med den angriber, de har (Toney, red.). Og på hjemmebane er de stærke nok til at hente et resultat mod ethvert hold, lyder det fra Jamie Carragher. 

Brentford møder lørdag Chelsea på hjemmebane. 







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

– Schwartau-handel giver ingen mening

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Laudrup stopper på TV 2

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Argentina – Kap Verde

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jagter stor Liverpool-stjerne

Colombia – Ghana



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afviser monsterbud på Simsir

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’