Clement Bischoffs drømmeskifte til Brighton er faldet til jorden. I hvert fald for nu.
Den rekordstore transfer til Brighton er nemlig ikke faldet på plads, som den skulle være blevet, da Brøndby og Premier League-klubben var enige om alt, og det samme var spilleren og den engelske klub i første omgang, men efter at han rejste til England, blev betingelserne for hans aftale i Brighton ændret, så han er kommet hjem uden en kontrakt og derfor fortsat er Brøndby-spiller.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Det var også Tipsbladet, som onsdag kunne afsløre, at klubberne enige om en transfer, der ville sende otte millioner euro, 60 millioner kroner, til Superliga-klubben, og torsdag fik han grønt lys til at rejse til England for at bestå lægetjek og underskrive sin kontrakt til sommeren 2030. Gældende fra næste sæson.
Samtidig fik Brøndby, som Tipsbladet også kunne fortælle som det første medie, to millioner euro, 15 millioner kroner, med i letopnåelige bonusser samt en stor videresalgsklausul, så danskerne nikkede ja til et salg, hvorfor Clement Bischoff kunne forlade Brøndbys trup for at færdiggøre den store handel.
Men de endelige papirer aldrig blev skrevet under, fordi Bischoff-lejren og Brighton i allersidste øjeblik gik fra at være enige til at være uenige.

Den unge Brøndby-profil var på grund af skiftet til Premier League ikke med, da Brøndby fredag aften inden Superliga-starten spillede sidste testkamp i Portugal mod Rosenborg, men højst overraskende er skiftet nu gået i stykker. I hvert fald i denne omgang.
Brighton har flere gange før indgået transfers adskillige måneder før, at et skifte skulle finde sted, og derfor var der intet usædvanligt i, at Bischoff først skulle rykke til sommer – der har således ifølge Tipsbladets oplysninger ikke ligget et ønske fra Brighton om at få Bischoff i vinterens transfervindue.
Mens Clement Bischoff givetvis vil kunne sælges til anden side til sommer, da der har været massiv interesse for kanten med bejlere fra en række store klubber i Europas topligaer, er det en stor million-indsprøjtning, Brøndby her og nu står til at gå glip af, hvis ikke skiftet på et senere tidspunkt bliver genoplivet.
Bischoff fyldte 19 år i december og har spillet i samtlige Superliga-kampe for Brøndby i denne sæson, hvor han har scoret to gange og leveret en række assists ved siden af, at han er en af de Superliga-spillere, der har flest vellykkede driblinger i efterårssæsonen.
Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026 med Brøndby.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TOPNYHED