,

Afsløring: Bombe – Bischoff-skifte kollapset

Clement Bischoffs skifte til Brighton er faldet til jorden. I hvert fald for nu. Det kan Tipsbladet afsløre.



Clement Bischoffs drømmeskifte til Brighton er faldet til jorden. I hvert fald for nu.

Den rekordstore transfer til Brighton er nemlig ikke faldet på plads, som den skulle være blevet, da Brøndby og Premier League-klubben var enige om alt, og det samme var spilleren og den engelske klub i første omgang, men efter at han rejste til England, blev betingelserne for hans aftale i Brighton ændret, så han er kommet hjem uden en kontrakt og derfor fortsat er Brøndby-spiller.

Det kan Tipsbladet afsløre.  

Det var også Tipsbladet, som onsdag kunne afsløre, at klubberne enige om en transfer, der ville sende otte millioner euro, 60 millioner kroner, til Superliga-klubben, og torsdag fik han grønt lys til at rejse til England for at bestå lægetjek og underskrive sin kontrakt til sommeren 2030. Gældende fra næste sæson. 

Samtidig fik Brøndby, som Tipsbladet også kunne fortælle som det første medie, to millioner euro, 15 millioner kroner, med i letopnåelige bonusser samt en stor videresalgsklausul, så danskerne nikkede ja til et salg, hvorfor Clement Bischoff kunne forlade Brøndbys trup for at færdiggøre den store handel. 

Men de endelige papirer aldrig blev skrevet under, fordi Bischoff-lejren og Brighton i allersidste øjeblik gik fra at være enige til at være uenige. 

Den unge Brøndby-profil var på grund af skiftet til Premier League ikke med, da Brøndby fredag aften inden Superliga-starten spillede sidste testkamp i Portugal mod Rosenborg, men højst overraskende er skiftet nu gået i stykker. I hvert fald i denne omgang.  

Brighton har flere gange før indgået transfers adskillige måneder før, at et skifte skulle finde sted, og derfor var der intet usædvanligt i, at Bischoff først skulle rykke til sommer – der har således ifølge Tipsbladets oplysninger ikke ligget et ønske fra Brighton om at få Bischoff i vinterens transfervindue.

Mens Clement Bischoff givetvis vil kunne sælges til anden side til sommer, da der har været massiv interesse for kanten med bejlere fra en række store klubber i Europas topligaer, er det en stor million-indsprøjtning, Brøndby her og nu står til at gå glip af, hvis ikke skiftet på et senere tidspunkt bliver genoplivet.

Bischoff fyldte 19 år i december og har spillet i samtlige Superliga-kampe for Brøndby i denne sæson, hvor han har scoret to gange og leveret en række assists ved siden af, at han er en af de Superliga-spillere, der har flest vellykkede driblinger i efterårssæsonen.

Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026 med Brøndby.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den største genistreg i Superligaen?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Nedtur for Højlund og Napoli

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

‘Så brænder hele København ned’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Ivan Toney klar på choktransfer

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Kæmpe Silkeborg-kollaps

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Steve Cooper storroser stjerne

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Få mål i Herning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum