Clement Bischoffs drømmeskifte til Brighton er faldet til jorden. I hvert fald for nu.
Den rekordstore transfer til Brighton er nemlig ikke faldet på plads, som den skulle være blevet, da Brøndby og Premier League-klubben var enige om alt, og det samme var spilleren og den engelske klub i første omgang, men efter at han rejste til England, blev betingelserne for hans aftale i Brighton ændret, så han er kommet hjem uden en kontrakt og derfor fortsat er Brøndby-spiller.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Det var også Tipsbladet, som onsdag kunne afsløre, at klubberne enige om en transfer, der ville sende otte millioner euro, 60 millioner kroner, til Superliga-klubben, og torsdag fik han grønt lys til at rejse til England for at bestå lægetjek og underskrive sin kontrakt til sommeren 2030. Gældende fra næste sæson.
Samtidig fik Brøndby, som Tipsbladet også kunne fortælle som det første medie, to millioner euro, 15 millioner kroner, med i letopnåelige bonusser samt en stor videresalgsklausul, så danskerne nikkede ja til et salg, hvorfor Clement Bischoff kunne forlade Brøndbys trup for at færdiggøre den store handel.
Men de endelige papirer aldrig blev skrevet under, fordi Bischoff-lejren og Brighton i allersidste øjeblik gik fra at være enige til at være uenige.

Den unge Brøndby-profil var på grund af skiftet til Premier League ikke med, da Brøndby fredag aften inden Superliga-starten spillede sidste testkamp i Portugal mod Rosenborg, men højst overraskende er skiftet nu gået i stykker. I hvert fald i denne omgang.
Brighton har flere gange før indgået transfers adskillige måneder før, at et skifte skulle finde sted, og derfor var der intet usædvanligt i, at Bischoff først skulle rykke til sommer – der har således ifølge Tipsbladets oplysninger ikke ligget et ønske fra Brighton om at få Bischoff i vinterens transfervindue.
Mens Clement Bischoff givetvis vil kunne sælges til anden side til sommer, da der har været massiv interesse for kanten med bejlere fra en række store klubber i Europas topligaer, er det en stor million-indsprøjtning, Brøndby her og nu står til at gå glip af, hvis ikke skiftet på et senere tidspunkt bliver genoplivet.
Bischoff fyldte 19 år i december og har spillet i samtlige Superliga-kampe for Brøndby i denne sæson, hvor han har scoret to gange og leveret en række assists ved siden af, at han er en af de Superliga-spillere, der har flest vellykkede driblinger i efterårssæsonen.
Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026 med Brøndby.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
10. gang i træk
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
El Clásico kan afgøre det hele
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
OPTAKT