,

Afsløring: Bombe – Bischoff-skifte kollapset

Clement Bischoffs skifte til Brighton er faldet til jorden. I hvert fald for nu. Det kan Tipsbladet afsløre.



Clement Bischoffs drømmeskifte til Brighton er faldet til jorden. I hvert fald for nu.

Den rekordstore transfer til Brighton er nemlig ikke faldet på plads, som den skulle være blevet, da Brøndby og Premier League-klubben var enige om alt, og det samme var spilleren og den engelske klub i første omgang, men efter at han rejste til England, blev betingelserne for hans aftale i Brighton ændret, så han er kommet hjem uden en kontrakt og derfor fortsat er Brøndby-spiller.

Det kan Tipsbladet afsløre.  

Det var også Tipsbladet, som onsdag kunne afsløre, at klubberne enige om en transfer, der ville sende otte millioner euro, 60 millioner kroner, til Superliga-klubben, og torsdag fik han grønt lys til at rejse til England for at bestå lægetjek og underskrive sin kontrakt til sommeren 2030. Gældende fra næste sæson. 

Samtidig fik Brøndby, som Tipsbladet også kunne fortælle som det første medie, to millioner euro, 15 millioner kroner, med i letopnåelige bonusser samt en stor videresalgsklausul, så danskerne nikkede ja til et salg, hvorfor Clement Bischoff kunne forlade Brøndbys trup for at færdiggøre den store handel. 

Men de endelige papirer aldrig blev skrevet under, fordi Bischoff-lejren og Brighton i allersidste øjeblik gik fra at være enige til at være uenige. 

Den unge Brøndby-profil var på grund af skiftet til Premier League ikke med, da Brøndby fredag aften inden Superliga-starten spillede sidste testkamp i Portugal mod Rosenborg, men højst overraskende er skiftet nu gået i stykker. I hvert fald i denne omgang.  

Brighton har flere gange før indgået transfers adskillige måneder før, at et skifte skulle finde sted, og derfor var der intet usædvanligt i, at Bischoff først skulle rykke til sommer – der har således ifølge Tipsbladets oplysninger ikke ligget et ønske fra Brighton om at få Bischoff i vinterens transfervindue.

Mens Clement Bischoff givetvis vil kunne sælges til anden side til sommer, da der har været massiv interesse for kanten med bejlere fra en række store klubber i Europas topligaer, er det en stor million-indsprøjtning, Brøndby her og nu står til at gå glip af, hvis ikke skiftet på et senere tidspunkt bliver genoplivet.

Bischoff fyldte 19 år i december og har spillet i samtlige Superliga-kampe for Brøndby i denne sæson, hvor han har scoret to gange og leveret en række assists ved siden af, at han er en af de Superliga-spillere, der har flest vellykkede driblinger i efterårssæsonen.

Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026 med Brøndby.





Viborg FF – Vejle Boldklub

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

I svime over German Onugkha

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

– Jeg vil være den bedste

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

AGF tilbage på førstepladsen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

– Agger og Kahlenberg var specielt

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Lyngby går alene i front

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Eintracht tæmmer Gedebukke

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren