,

Afsløring: Bombe – Bischoff-skifte kollapset

Clement Bischoffs skifte til Brighton er faldet til jorden. I hvert fald for nu. Det kan Tipsbladet afsløre.



Clement Bischoffs drømmeskifte til Brighton er faldet til jorden. I hvert fald for nu.

Den rekordstore transfer til Brighton er nemlig ikke faldet på plads, som den skulle være blevet, da Brøndby og Premier League-klubben var enige om alt, og det samme var spilleren og den engelske klub i første omgang, men efter at han rejste til England, blev betingelserne for hans aftale i Brighton ændret, så han er kommet hjem uden en kontrakt og derfor fortsat er Brøndby-spiller.

Det kan Tipsbladet afsløre.  

Det var også Tipsbladet, som onsdag kunne afsløre, at klubberne enige om en transfer, der ville sende otte millioner euro, 60 millioner kroner, til Superliga-klubben, og torsdag fik han grønt lys til at rejse til England for at bestå lægetjek og underskrive sin kontrakt til sommeren 2030. Gældende fra næste sæson. 

Samtidig fik Brøndby, som Tipsbladet også kunne fortælle som det første medie, to millioner euro, 15 millioner kroner, med i letopnåelige bonusser samt en stor videresalgsklausul, så danskerne nikkede ja til et salg, hvorfor Clement Bischoff kunne forlade Brøndbys trup for at færdiggøre den store handel. 

Men de endelige papirer aldrig blev skrevet under, fordi Bischoff-lejren og Brighton i allersidste øjeblik gik fra at være enige til at være uenige. 

Den unge Brøndby-profil var på grund af skiftet til Premier League ikke med, da Brøndby fredag aften inden Superliga-starten spillede sidste testkamp i Portugal mod Rosenborg, men højst overraskende er skiftet nu gået i stykker. I hvert fald i denne omgang.  

Brighton har flere gange før indgået transfers adskillige måneder før, at et skifte skulle finde sted, og derfor var der intet usædvanligt i, at Bischoff først skulle rykke til sommer – der har således ifølge Tipsbladets oplysninger ikke ligget et ønske fra Brighton om at få Bischoff i vinterens transfervindue.

Mens Clement Bischoff givetvis vil kunne sælges til anden side til sommer, da der har været massiv interesse for kanten med bejlere fra en række store klubber i Europas topligaer, er det en stor million-indsprøjtning, Brøndby her og nu står til at gå glip af, hvis ikke skiftet på et senere tidspunkt bliver genoplivet.

Bischoff fyldte 19 år i december og har spillet i samtlige Superliga-kampe for Brøndby i denne sæson, hvor han har scoret to gange og leveret en række assists ved siden af, at han er en af de Superliga-spillere, der har flest vellykkede driblinger i efterårssæsonen.

Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026 med Brøndby.



Danmark trækker overskrifter: ‘Kæphøj!’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Hylder ny United-spiller

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Steve Coopers højre hånd afviser

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

– Han tog mig på røven!

Vil købe dansk landsholdsbobler

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– Jeg var mega ked af det

– Alle ønskede at sende et signal

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Forventer friske danskere efter fiasko

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Pione Sisto på vej væk?

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Ny kæmpeklub er interesseret

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’