Clement Bischoffs drømmeskifte til Brighton er faldet til jorden. I hvert fald for nu.
Den rekordstore transfer til Brighton er nemlig ikke faldet på plads, som den skulle være blevet, da Brøndby og Premier League-klubben var enige om alt, og det samme var spilleren og den engelske klub i første omgang, men efter at han rejste til England, blev betingelserne for hans aftale i Brighton ændret, så han er kommet hjem uden en kontrakt og derfor fortsat er Brøndby-spiller.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Det var også Tipsbladet, som onsdag kunne afsløre, at klubberne enige om en transfer, der ville sende otte millioner euro, 60 millioner kroner, til Superliga-klubben, og torsdag fik han grønt lys til at rejse til England for at bestå lægetjek og underskrive sin kontrakt til sommeren 2030. Gældende fra næste sæson.
Samtidig fik Brøndby, som Tipsbladet også kunne fortælle som det første medie, to millioner euro, 15 millioner kroner, med i letopnåelige bonusser samt en stor videresalgsklausul, så danskerne nikkede ja til et salg, hvorfor Clement Bischoff kunne forlade Brøndbys trup for at færdiggøre den store handel.
Men de endelige papirer aldrig blev skrevet under, fordi Bischoff-lejren og Brighton i allersidste øjeblik gik fra at være enige til at være uenige.

Den unge Brøndby-profil var på grund af skiftet til Premier League ikke med, da Brøndby fredag aften inden Superliga-starten spillede sidste testkamp i Portugal mod Rosenborg, men højst overraskende er skiftet nu gået i stykker. I hvert fald i denne omgang.
Brighton har flere gange før indgået transfers adskillige måneder før, at et skifte skulle finde sted, og derfor var der intet usædvanligt i, at Bischoff først skulle rykke til sommer – der har således ifølge Tipsbladets oplysninger ikke ligget et ønske fra Brighton om at få Bischoff i vinterens transfervindue.
Mens Clement Bischoff givetvis vil kunne sælges til anden side til sommer, da der har været massiv interesse for kanten med bejlere fra en række store klubber i Europas topligaer, er det en stor million-indsprøjtning, Brøndby her og nu står til at gå glip af, hvis ikke skiftet på et senere tidspunkt bliver genoplivet.
Bischoff fyldte 19 år i december og har spillet i samtlige Superliga-kampe for Brøndby i denne sæson, hvor han har scoret to gange og leveret en række assists ved siden af, at han er en af de Superliga-spillere, der har flest vellykkede driblinger i efterårssæsonen.
Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026 med Brøndby.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER