,

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff

Brøndby tjener allerede 60 millioner kroner på salget af Clement Bischoff til Brighton, og det beløb kan stige til 75 millioner kroner i såkaldte letopnåelige bonusser, da salget hedder 8 + 2 millioner euro. Det kan Tipsbladet afsløre.



Clement Bischoff er millimeter fra at sikre sig et kæmpe skifte til Premier League. 

Onsdag kunne Tipsbladet løfte sløret for, at U21-landsholdsspilleren bliver solgt til Brighton for otte millioner euro, 60 millioner kroner, og at han selv får en kontrakt på fem år, der gælder fra næste sæson. 

Torsdag kunne Tipsbladet også som det første medie berette, at den 19-årige midtbanespiller er rejst til England for at gennemføre lægetjekket og underskrive sin nye aftale. 

Nu kan Tipsbladet så også løfte sløret for bonusserne i salget, der gør Clement Bischoff til en tangering af de dyreste salg i Brøndbys historie – Daniel Agger blev i 2006 solgt til Liverpool for samme beløb. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der nemlig bonusordninger i kontrakten mellem Brøndby og Brighton på to millioner euro, 15 millioner kroner, og det er vel at mærke så at sige letopnåelige mål. 

I bonusser kan der være tilfælde, hvor en købende klub skal vinde mesterskabet eller en europæisk turnering, før bonusserne kan blive aktiveret, men i dette tilfælde omhandler de antal spillede kampe, hvorfor det må forventes, at Clement Bischoff i løbet af sin femårige periode i Brighton har stor sandsynlighed for at sikre Brøndby pengene. 

Samtidig er der ifølge Tipsbladets kilder også en stor videresalgsprocent til Brøndby, såfremt Clement Bischoff skulle blive en succes og en dag blive solgt videre til en endnu større adresse end Brighton. 

Det hele bliver dog først aktuelt fra næste sommer, for Clement Bischoff tager først skridtet videre til Premier League efter denne sæson. 

Til den tid har Brøndby solgt en spiller, som for et år siden blev hevet op på førsteholdet fra Masterclass, for 60 millioner kroner i her og nu-betaling med 15 millioner kroner yderligere ventende i kulissen. 

Og hvem ved, måske mange flere penge i fremtiden.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

De er tilbage i Superligaen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Atletico Madrid interesseret i dansker

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre