Clement Bischoff er millimeter fra at sikre sig et kæmpe skifte til Premier League.
Onsdag kunne Tipsbladet løfte sløret for, at U21-landsholdsspilleren bliver solgt til Brighton for otte millioner euro, 60 millioner kroner, og at han selv får en kontrakt på fem år, der gælder fra næste sæson.
Torsdag kunne Tipsbladet også som det første medie berette, at den 19-årige midtbanespiller er rejst til England for at gennemføre lægetjekket og underskrive sin nye aftale.
Nu kan Tipsbladet så også løfte sløret for bonusserne i salget, der gør Clement Bischoff til en tangering af de dyreste salg i Brøndbys historie – Daniel Agger blev i 2006 solgt til Liverpool for samme beløb.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der nemlig bonusordninger i kontrakten mellem Brøndby og Brighton på to millioner euro, 15 millioner kroner, og det er vel at mærke så at sige letopnåelige mål.

I bonusser kan der være tilfælde, hvor en købende klub skal vinde mesterskabet eller en europæisk turnering, før bonusserne kan blive aktiveret, men i dette tilfælde omhandler de antal spillede kampe, hvorfor det må forventes, at Clement Bischoff i løbet af sin femårige periode i Brighton har stor sandsynlighed for at sikre Brøndby pengene.
Samtidig er der ifølge Tipsbladets kilder også en stor videresalgsprocent til Brøndby, såfremt Clement Bischoff skulle blive en succes og en dag blive solgt videre til en endnu større adresse end Brighton.
Det hele bliver dog først aktuelt fra næste sommer, for Clement Bischoff tager først skridtet videre til Premier League efter denne sæson.
Til den tid har Brøndby solgt en spiller, som for et år siden blev hevet op på førsteholdet fra Masterclass, for 60 millioner kroner i her og nu-betaling med 15 millioner kroner yderligere ventende i kulissen.
Og hvem ved, måske mange flere penge i fremtiden.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT