,

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff

Brøndby tjener allerede 60 millioner kroner på salget af Clement Bischoff til Brighton, og det beløb kan stige til 75 millioner kroner i såkaldte letopnåelige bonusser, da salget hedder 8 + 2 millioner euro. Det kan Tipsbladet afsløre.



Clement Bischoff er millimeter fra at sikre sig et kæmpe skifte til Premier League. 

Onsdag kunne Tipsbladet løfte sløret for, at U21-landsholdsspilleren bliver solgt til Brighton for otte millioner euro, 60 millioner kroner, og at han selv får en kontrakt på fem år, der gælder fra næste sæson. 

Torsdag kunne Tipsbladet også som det første medie berette, at den 19-årige midtbanespiller er rejst til England for at gennemføre lægetjekket og underskrive sin nye aftale. 

Nu kan Tipsbladet så også løfte sløret for bonusserne i salget, der gør Clement Bischoff til en tangering af de dyreste salg i Brøndbys historie – Daniel Agger blev i 2006 solgt til Liverpool for samme beløb. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der nemlig bonusordninger i kontrakten mellem Brøndby og Brighton på to millioner euro, 15 millioner kroner, og det er vel at mærke så at sige letopnåelige mål. 

I bonusser kan der være tilfælde, hvor en købende klub skal vinde mesterskabet eller en europæisk turnering, før bonusserne kan blive aktiveret, men i dette tilfælde omhandler de antal spillede kampe, hvorfor det må forventes, at Clement Bischoff i løbet af sin femårige periode i Brighton har stor sandsynlighed for at sikre Brøndby pengene. 

Samtidig er der ifølge Tipsbladets kilder også en stor videresalgsprocent til Brøndby, såfremt Clement Bischoff skulle blive en succes og en dag blive solgt videre til en endnu større adresse end Brighton. 

Det hele bliver dog først aktuelt fra næste sommer, for Clement Bischoff tager først skridtet videre til Premier League efter denne sæson. 

Til den tid har Brøndby solgt en spiller, som for et år siden blev hevet op på førsteholdet fra Masterclass, for 60 millioner kroner i her og nu-betaling med 15 millioner kroner yderligere ventende i kulissen. 

Og hvem ved, måske mange flere penge i fremtiden.



Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

I svime over Oscar Schwartau

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Intet aftryk!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Store navne kan forlade Brøndby IF

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Marokko er blevet fodboldens mekka