Clement Bischoff er millimeter fra at sikre sig et kæmpe skifte til Premier League.
Onsdag kunne Tipsbladet løfte sløret for, at U21-landsholdsspilleren bliver solgt til Brighton for otte millioner euro, 60 millioner kroner, og at han selv får en kontrakt på fem år, der gælder fra næste sæson.
Torsdag kunne Tipsbladet også som det første medie berette, at den 19-årige midtbanespiller er rejst til England for at gennemføre lægetjekket og underskrive sin nye aftale.
Nu kan Tipsbladet så også løfte sløret for bonusserne i salget, der gør Clement Bischoff til en tangering af de dyreste salg i Brøndbys historie – Daniel Agger blev i 2006 solgt til Liverpool for samme beløb.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der nemlig bonusordninger i kontrakten mellem Brøndby og Brighton på to millioner euro, 15 millioner kroner, og det er vel at mærke så at sige letopnåelige mål.

I bonusser kan der være tilfælde, hvor en købende klub skal vinde mesterskabet eller en europæisk turnering, før bonusserne kan blive aktiveret, men i dette tilfælde omhandler de antal spillede kampe, hvorfor det må forventes, at Clement Bischoff i løbet af sin femårige periode i Brighton har stor sandsynlighed for at sikre Brøndby pengene.
Samtidig er der ifølge Tipsbladets kilder også en stor videresalgsprocent til Brøndby, såfremt Clement Bischoff skulle blive en succes og en dag blive solgt videre til en endnu større adresse end Brighton.
Det hele bliver dog først aktuelt fra næste sommer, for Clement Bischoff tager først skridtet videre til Premier League efter denne sæson.
Til den tid har Brøndby solgt en spiller, som for et år siden blev hevet op på førsteholdet fra Masterclass, for 60 millioner kroner i her og nu-betaling med 15 millioner kroner yderligere ventende i kulissen.
Og hvem ved, måske mange flere penge i fremtiden.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal enige med stjerne, men…
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg