,

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff

Brøndby tjener allerede 60 millioner kroner på salget af Clement Bischoff til Brighton, og det beløb kan stige til 75 millioner kroner i såkaldte letopnåelige bonusser, da salget hedder 8 + 2 millioner euro. Det kan Tipsbladet afsløre.



Clement Bischoff er millimeter fra at sikre sig et kæmpe skifte til Premier League. 

Onsdag kunne Tipsbladet løfte sløret for, at U21-landsholdsspilleren bliver solgt til Brighton for otte millioner euro, 60 millioner kroner, og at han selv får en kontrakt på fem år, der gælder fra næste sæson. 

Torsdag kunne Tipsbladet også som det første medie berette, at den 19-årige midtbanespiller er rejst til England for at gennemføre lægetjekket og underskrive sin nye aftale. 

Nu kan Tipsbladet så også løfte sløret for bonusserne i salget, der gør Clement Bischoff til en tangering af de dyreste salg i Brøndbys historie – Daniel Agger blev i 2006 solgt til Liverpool for samme beløb. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der nemlig bonusordninger i kontrakten mellem Brøndby og Brighton på to millioner euro, 15 millioner kroner, og det er vel at mærke så at sige letopnåelige mål. 

I bonusser kan der være tilfælde, hvor en købende klub skal vinde mesterskabet eller en europæisk turnering, før bonusserne kan blive aktiveret, men i dette tilfælde omhandler de antal spillede kampe, hvorfor det må forventes, at Clement Bischoff i løbet af sin femårige periode i Brighton har stor sandsynlighed for at sikre Brøndby pengene. 

Samtidig er der ifølge Tipsbladets kilder også en stor videresalgsprocent til Brøndby, såfremt Clement Bischoff skulle blive en succes og en dag blive solgt videre til en endnu større adresse end Brighton. 

Det hele bliver dog først aktuelt fra næste sommer, for Clement Bischoff tager først skridtet videre til Premier League efter denne sæson. 

Til den tid har Brøndby solgt en spiller, som for et år siden blev hevet op på førsteholdet fra Masterclass, for 60 millioner kroner i her og nu-betaling med 15 millioner kroner yderligere ventende i kulissen. 

Og hvem ved, måske mange flere penge i fremtiden.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Danske klubber scorer millioner på VM

Danskerne har stor tiltro til Norge

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De vil købe Munashe Garananga i FCK

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

De jagter Henrik Meister

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Monsterbud på vej

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud