,

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff

Brøndby tjener allerede 60 millioner kroner på salget af Clement Bischoff til Brighton, og det beløb kan stige til 75 millioner kroner i såkaldte letopnåelige bonusser, da salget hedder 8 + 2 millioner euro. Det kan Tipsbladet afsløre.



Clement Bischoff er millimeter fra at sikre sig et kæmpe skifte til Premier League. 

Onsdag kunne Tipsbladet løfte sløret for, at U21-landsholdsspilleren bliver solgt til Brighton for otte millioner euro, 60 millioner kroner, og at han selv får en kontrakt på fem år, der gælder fra næste sæson. 

Torsdag kunne Tipsbladet også som det første medie berette, at den 19-årige midtbanespiller er rejst til England for at gennemføre lægetjekket og underskrive sin nye aftale. 

Nu kan Tipsbladet så også løfte sløret for bonusserne i salget, der gør Clement Bischoff til en tangering af de dyreste salg i Brøndbys historie – Daniel Agger blev i 2006 solgt til Liverpool for samme beløb. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der nemlig bonusordninger i kontrakten mellem Brøndby og Brighton på to millioner euro, 15 millioner kroner, og det er vel at mærke så at sige letopnåelige mål. 

I bonusser kan der være tilfælde, hvor en købende klub skal vinde mesterskabet eller en europæisk turnering, før bonusserne kan blive aktiveret, men i dette tilfælde omhandler de antal spillede kampe, hvorfor det må forventes, at Clement Bischoff i løbet af sin femårige periode i Brighton har stor sandsynlighed for at sikre Brøndby pengene. 

Samtidig er der ifølge Tipsbladets kilder også en stor videresalgsprocent til Brøndby, såfremt Clement Bischoff skulle blive en succes og en dag blive solgt videre til en endnu større adresse end Brighton. 

Det hele bliver dog først aktuelt fra næste sommer, for Clement Bischoff tager først skridtet videre til Premier League efter denne sæson. 

Til den tid har Brøndby solgt en spiller, som for et år siden blev hevet op på førsteholdet fra Masterclass, for 60 millioner kroner i her og nu-betaling med 15 millioner kroner yderligere ventende i kulissen. 

Og hvem ved, måske mange flere penge i fremtiden.



FCM-helt fremhæver Duncan

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Neestrup erkender FCM-misundelse

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Sergio Ramos i chokskifte?

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Storhylder Christian Nørgaard

Et utroligt smukt mareridt!

FC København scorer millionbeløb

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Klar besked til FCK-fans

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Vild med ny Eriksen-løsning

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

– Vi bør være favoritter