Et stykke gratis landsholdsprofil og Premier League-anfører.
Det er, hvad rigtig mange store klubber i Europa har håbet på at hente i Brentford, men de må gå skuffede hjem.
Tipsbladet kan afsløre, at Christian Nørgaard har forlænget sin kontrakt med danskerklubben til sommeren 2027 og endnu en gang slået sin loyalitet fast over for det sted, der har formet ham i udlandet.
Den oprindelige aftale stod til at udløbe efter denne sæson, og der var en option på en længere periode, og nu har parterne altså lavet en ny kontrakt for yderligere to år.
Siden skiftet til Brentford i 2019 har Christian Nørgaard sat et markant aftryk i klubben, og han er i dag en kæmpe leder på et mandskab, der år efter år økonomisk bokser over sin egen vægtklasse.
For fjerde sæson i træk klarer Brentford overlevelse i verdens mest pengestærke liga, og det er altså med en dansk anfører i spidsen for mandskabet – Christian Nørgaard.

En midtbanekriger, der igen i denne sæson har spillet stort set samtlige minutter for Brentford, som han aldrig har været bedre for – det viser sig også på måltavlen med foreløbige fire mål og to assister i Premier League for det defensive anker, der ikke tidligere har lavet så mange mål i én sæson.
Med den nye kontrakt vil den 31-årige landsholdsspiller også komme op på 200 kampe i Premier League-klubben og dermed runde en vild milepæl som en af klubbens legender.
Sådan en karakter var ifølge Tipsbladets oplysninger enormt eftertragtet på transfermarkedet for større klubber end Brentford, og Christian Nørgaard havde derfor mange tilbud til overvejelse.
De stærke præstationer har således sat ham i forbindelse med et hav af klubber rundt om i Europa, og på det seneste er destinationer som Everton, Fulham og Bournemouth blevet nævnt i medierne, men han bliver, hvor han er en kæmpe stjerne – i Brentford.
I en klub og by, London, hvor familien og spilleren føler sig godt tilpasse, og derfor skal han også i de kommende to sæsoner føre Thomas Franks mandskab frem på de fineste adresser i England.
Derefter er alt åbent for Christian Nørgaard, der ikke har lagt skjul på, at han gerne vil slutte sin karriere i Brøndby.
Men det bliver ikke endnu – landsholdsprofilen tager endnu en tørn i Premier League.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Christian Nørgaards agent, Poul-Erik Petersen, fra PEP Consulting, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.
LIVE
TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
Pressede på for FC København-exit
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE