Et stykke gratis landsholdsprofil og Premier League-anfører.
Det er, hvad rigtig mange store klubber i Europa har håbet på at hente i Brentford, men de må gå skuffede hjem.
Tipsbladet kan afsløre, at Christian Nørgaard har forlænget sin kontrakt med danskerklubben til sommeren 2027 og endnu en gang slået sin loyalitet fast over for det sted, der har formet ham i udlandet.
Den oprindelige aftale stod til at udløbe efter denne sæson, og der var en option på en længere periode, og nu har parterne altså lavet en ny kontrakt for yderligere to år.
Siden skiftet til Brentford i 2019 har Christian Nørgaard sat et markant aftryk i klubben, og han er i dag en kæmpe leder på et mandskab, der år efter år økonomisk bokser over sin egen vægtklasse.
For fjerde sæson i træk klarer Brentford overlevelse i verdens mest pengestærke liga, og det er altså med en dansk anfører i spidsen for mandskabet – Christian Nørgaard.

En midtbanekriger, der igen i denne sæson har spillet stort set samtlige minutter for Brentford, som han aldrig har været bedre for – det viser sig også på måltavlen med foreløbige fire mål og to assister i Premier League for det defensive anker, der ikke tidligere har lavet så mange mål i én sæson.
Med den nye kontrakt vil den 31-årige landsholdsspiller også komme op på 200 kampe i Premier League-klubben og dermed runde en vild milepæl som en af klubbens legender.
Sådan en karakter var ifølge Tipsbladets oplysninger enormt eftertragtet på transfermarkedet for større klubber end Brentford, og Christian Nørgaard havde derfor mange tilbud til overvejelse.
De stærke præstationer har således sat ham i forbindelse med et hav af klubber rundt om i Europa, og på det seneste er destinationer som Everton, Fulham og Bournemouth blevet nævnt i medierne, men han bliver, hvor han er en kæmpe stjerne – i Brentford.
I en klub og by, London, hvor familien og spilleren føler sig godt tilpasse, og derfor skal han også i de kommende to sæsoner føre Thomas Franks mandskab frem på de fineste adresser i England.
Derefter er alt åbent for Christian Nørgaard, der ikke har lagt skjul på, at han gerne vil slutte sin karriere i Brøndby.
Men det bliver ikke endnu – landsholdsprofilen tager endnu en tørn i Premier League.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Christian Nørgaards agent, Poul-Erik Petersen, fra PEP Consulting, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Fin lodtrækning for FCK
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
Her kan du se AGF mod Lech Poznan