Et stykke gratis landsholdsprofil og Premier League-anfører.
Det er, hvad rigtig mange store klubber i Europa har håbet på at hente i Brentford, men de må gå skuffede hjem.
Tipsbladet kan afsløre, at Christian Nørgaard har forlænget sin kontrakt med danskerklubben til sommeren 2027 og endnu en gang slået sin loyalitet fast over for det sted, der har formet ham i udlandet.
Den oprindelige aftale stod til at udløbe efter denne sæson, og der var en option på en længere periode, og nu har parterne altså lavet en ny kontrakt for yderligere to år.
Siden skiftet til Brentford i 2019 har Christian Nørgaard sat et markant aftryk i klubben, og han er i dag en kæmpe leder på et mandskab, der år efter år økonomisk bokser over sin egen vægtklasse.
For fjerde sæson i træk klarer Brentford overlevelse i verdens mest pengestærke liga, og det er altså med en dansk anfører i spidsen for mandskabet – Christian Nørgaard.

En midtbanekriger, der igen i denne sæson har spillet stort set samtlige minutter for Brentford, som han aldrig har været bedre for – det viser sig også på måltavlen med foreløbige fire mål og to assister i Premier League for det defensive anker, der ikke tidligere har lavet så mange mål i én sæson.
Med den nye kontrakt vil den 31-årige landsholdsspiller også komme op på 200 kampe i Premier League-klubben og dermed runde en vild milepæl som en af klubbens legender.
Sådan en karakter var ifølge Tipsbladets oplysninger enormt eftertragtet på transfermarkedet for større klubber end Brentford, og Christian Nørgaard havde derfor mange tilbud til overvejelse.
De stærke præstationer har således sat ham i forbindelse med et hav af klubber rundt om i Europa, og på det seneste er destinationer som Everton, Fulham og Bournemouth blevet nævnt i medierne, men han bliver, hvor han er en kæmpe stjerne – i Brentford.
I en klub og by, London, hvor familien og spilleren føler sig godt tilpasse, og derfor skal han også i de kommende to sæsoner føre Thomas Franks mandskab frem på de fineste adresser i England.
Derefter er alt åbent for Christian Nørgaard, der ikke har lagt skjul på, at han gerne vil slutte sin karriere i Brøndby.
Men det bliver ikke endnu – landsholdsprofilen tager endnu en tørn i Premier League.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Christian Nørgaards agent, Poul-Erik Petersen, fra PEP Consulting, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Tv-vært stopper på Viaplay
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED