Et stykke gratis landsholdsprofil og Premier League-anfører.
Det er, hvad rigtig mange store klubber i Europa har håbet på at hente i Brentford, men de må gå skuffede hjem.
Tipsbladet kan afsløre, at Christian Nørgaard har forlænget sin kontrakt med danskerklubben til sommeren 2027 og endnu en gang slået sin loyalitet fast over for det sted, der har formet ham i udlandet.
Den oprindelige aftale stod til at udløbe efter denne sæson, og der var en option på en længere periode, og nu har parterne altså lavet en ny kontrakt for yderligere to år.
Siden skiftet til Brentford i 2019 har Christian Nørgaard sat et markant aftryk i klubben, og han er i dag en kæmpe leder på et mandskab, der år efter år økonomisk bokser over sin egen vægtklasse.
For fjerde sæson i træk klarer Brentford overlevelse i verdens mest pengestærke liga, og det er altså med en dansk anfører i spidsen for mandskabet – Christian Nørgaard.

En midtbanekriger, der igen i denne sæson har spillet stort set samtlige minutter for Brentford, som han aldrig har været bedre for – det viser sig også på måltavlen med foreløbige fire mål og to assister i Premier League for det defensive anker, der ikke tidligere har lavet så mange mål i én sæson.
Med den nye kontrakt vil den 31-årige landsholdsspiller også komme op på 200 kampe i Premier League-klubben og dermed runde en vild milepæl som en af klubbens legender.
Sådan en karakter var ifølge Tipsbladets oplysninger enormt eftertragtet på transfermarkedet for større klubber end Brentford, og Christian Nørgaard havde derfor mange tilbud til overvejelse.
De stærke præstationer har således sat ham i forbindelse med et hav af klubber rundt om i Europa, og på det seneste er destinationer som Everton, Fulham og Bournemouth blevet nævnt i medierne, men han bliver, hvor han er en kæmpe stjerne – i Brentford.
I en klub og by, London, hvor familien og spilleren føler sig godt tilpasse, og derfor skal han også i de kommende to sæsoner føre Thomas Franks mandskab frem på de fineste adresser i England.
Derefter er alt åbent for Christian Nørgaard, der ikke har lagt skjul på, at han gerne vil slutte sin karriere i Brøndby.
Men det bliver ikke endnu – landsholdsprofilen tager endnu en tørn i Premier League.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Christian Nørgaards agent, Poul-Erik Petersen, fra PEP Consulting, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE