Afsløring: Nørgaard forlænger med Brentford

Landsholdsprofilen Christian Nørgaards kontrakt i Brentford stod til at udløbe efter denne sæson, men nu har parterne lavet en ny aftale, kan Tipsbladet afsløre.



Et stykke gratis landsholdsprofil og Premier League-anfører. 

Det er, hvad rigtig mange store klubber i Europa har håbet på at hente i Brentford, men de må gå skuffede hjem. 

Tipsbladet kan afsløre, at Christian Nørgaard har forlænget sin kontrakt med danskerklubben til sommeren 2027 og endnu en gang slået sin loyalitet fast over for det sted, der har formet ham i udlandet. 

Den oprindelige aftale stod til at udløbe efter denne sæson, og der var en option på en længere periode, og nu har parterne altså lavet en ny kontrakt for yderligere to år. 

Siden skiftet til Brentford i 2019 har Christian Nørgaard sat et markant aftryk i klubben, og han er i dag en kæmpe leder på et mandskab, der år efter år økonomisk bokser over sin egen vægtklasse. 

For fjerde sæson i træk klarer Brentford overlevelse i verdens mest pengestærke liga, og det er altså med en dansk anfører i spidsen for mandskabet – Christian Nørgaard. 

En midtbanekriger, der igen i denne sæson har spillet stort set samtlige minutter for Brentford, som han aldrig har været bedre for – det viser sig også på måltavlen med foreløbige fire mål og to assister i Premier League for det defensive anker, der ikke tidligere har lavet så mange mål i én sæson.   

Med den nye kontrakt vil den 31-årige landsholdsspiller også komme op på 200 kampe i Premier League-klubben og dermed runde en vild milepæl som en af klubbens legender. 

Sådan en karakter var ifølge Tipsbladets oplysninger enormt eftertragtet på transfermarkedet for større klubber end Brentford, og Christian Nørgaard havde derfor mange tilbud til overvejelse.

De stærke præstationer har således sat ham i forbindelse med et hav af klubber rundt om i Europa, og på det seneste er destinationer som Everton, Fulham og Bournemouth blevet nævnt i medierne, men han bliver, hvor han er en kæmpe stjerne – i Brentford.

I en klub og by, London, hvor familien og spilleren føler sig godt tilpasse, og derfor skal han også i de kommende to sæsoner føre Thomas Franks mandskab frem på de fineste adresser i England. 

Derefter er alt åbent for Christian Nørgaard, der ikke har lagt skjul på, at han gerne vil slutte sin karriere i Brøndby. 

Men det bliver ikke endnu – landsholdsprofilen tager endnu en tørn i Premier League.  

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Christian Nørgaards agent, Poul-Erik Petersen, fra PEP Consulting, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser. 

I januar kunne Tipsbladet også løfte sløret for Mikkel Damsgaards nye, vilde kontrakt i Brentford. Det kan du læse mere om her.



Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

FC København nærmer sig Ilyas Houira

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Store navne kan forlade Brøndby IF

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Det kommer til at trække ud

Marokko er blevet fodboldens mekka

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

To danskere færdige i norsk klub

I chok over Nicolai Poulsen

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Intet aftryk!

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Vild Diant Ramaj-historie

Jages af FCK – nu blander storklub sig

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub