Afsløring: Nørgaard forlænger med Brentford

Landsholdsprofilen Christian Nørgaards kontrakt i Brentford stod til at udløbe efter denne sæson, men nu har parterne lavet en ny aftale, kan Tipsbladet afsløre.



Et stykke gratis landsholdsprofil og Premier League-anfører. 

Det er, hvad rigtig mange store klubber i Europa har håbet på at hente i Brentford, men de må gå skuffede hjem. 

Tipsbladet kan afsløre, at Christian Nørgaard har forlænget sin kontrakt med danskerklubben til sommeren 2027 og endnu en gang slået sin loyalitet fast over for det sted, der har formet ham i udlandet. 

Den oprindelige aftale stod til at udløbe efter denne sæson, og der var en option på en længere periode, og nu har parterne altså lavet en ny kontrakt for yderligere to år. 

Siden skiftet til Brentford i 2019 har Christian Nørgaard sat et markant aftryk i klubben, og han er i dag en kæmpe leder på et mandskab, der år efter år økonomisk bokser over sin egen vægtklasse. 

For fjerde sæson i træk klarer Brentford overlevelse i verdens mest pengestærke liga, og det er altså med en dansk anfører i spidsen for mandskabet – Christian Nørgaard. 

En midtbanekriger, der igen i denne sæson har spillet stort set samtlige minutter for Brentford, som han aldrig har været bedre for – det viser sig også på måltavlen med foreløbige fire mål og to assister i Premier League for det defensive anker, der ikke tidligere har lavet så mange mål i én sæson.   

Med den nye kontrakt vil den 31-årige landsholdsspiller også komme op på 200 kampe i Premier League-klubben og dermed runde en vild milepæl som en af klubbens legender. 

Sådan en karakter var ifølge Tipsbladets oplysninger enormt eftertragtet på transfermarkedet for større klubber end Brentford, og Christian Nørgaard havde derfor mange tilbud til overvejelse.

De stærke præstationer har således sat ham i forbindelse med et hav af klubber rundt om i Europa, og på det seneste er destinationer som Everton, Fulham og Bournemouth blevet nævnt i medierne, men han bliver, hvor han er en kæmpe stjerne – i Brentford.

I en klub og by, London, hvor familien og spilleren føler sig godt tilpasse, og derfor skal han også i de kommende to sæsoner føre Thomas Franks mandskab frem på de fineste adresser i England. 

Derefter er alt åbent for Christian Nørgaard, der ikke har lagt skjul på, at han gerne vil slutte sin karriere i Brøndby. 

Men det bliver ikke endnu – landsholdsprofilen tager endnu en tørn i Premier League.  

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Christian Nørgaards agent, Poul-Erik Petersen, fra PEP Consulting, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser. 

I januar kunne Tipsbladet også løfte sløret for Mikkel Damsgaards nye, vilde kontrakt i Brentford. Det kan du læse mere om her.





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Her kan du se Skotland mod Danmark

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Vejen tilbage?

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

‘Køb ikke Franculino Djú’

Her trækkes der lod til VM



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Steve Coopers højre hånd afviser

Skal han allerede væk fra Tottenham?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Riemer svarer på Tøftings kritik

– Det er så ringe, begge dele!

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM