Et stykke gratis landsholdsprofil og Premier League-anfører.
Det er, hvad rigtig mange store klubber i Europa har håbet på at hente i Brentford, men de må gå skuffede hjem.
Tipsbladet kan afsløre, at Christian Nørgaard har forlænget sin kontrakt med danskerklubben til sommeren 2027 og endnu en gang slået sin loyalitet fast over for det sted, der har formet ham i udlandet.
Den oprindelige aftale stod til at udløbe efter denne sæson, og der var en option på en længere periode, og nu har parterne altså lavet en ny kontrakt for yderligere to år.
Siden skiftet til Brentford i 2019 har Christian Nørgaard sat et markant aftryk i klubben, og han er i dag en kæmpe leder på et mandskab, der år efter år økonomisk bokser over sin egen vægtklasse.
For fjerde sæson i træk klarer Brentford overlevelse i verdens mest pengestærke liga, og det er altså med en dansk anfører i spidsen for mandskabet – Christian Nørgaard.

En midtbanekriger, der igen i denne sæson har spillet stort set samtlige minutter for Brentford, som han aldrig har været bedre for – det viser sig også på måltavlen med foreløbige fire mål og to assister i Premier League for det defensive anker, der ikke tidligere har lavet så mange mål i én sæson.
Med den nye kontrakt vil den 31-årige landsholdsspiller også komme op på 200 kampe i Premier League-klubben og dermed runde en vild milepæl som en af klubbens legender.
Sådan en karakter var ifølge Tipsbladets oplysninger enormt eftertragtet på transfermarkedet for større klubber end Brentford, og Christian Nørgaard havde derfor mange tilbud til overvejelse.
De stærke præstationer har således sat ham i forbindelse med et hav af klubber rundt om i Europa, og på det seneste er destinationer som Everton, Fulham og Bournemouth blevet nævnt i medierne, men han bliver, hvor han er en kæmpe stjerne – i Brentford.
I en klub og by, London, hvor familien og spilleren føler sig godt tilpasse, og derfor skal han også i de kommende to sæsoner føre Thomas Franks mandskab frem på de fineste adresser i England.
Derefter er alt åbent for Christian Nørgaard, der ikke har lagt skjul på, at han gerne vil slutte sin karriere i Brøndby.
Men det bliver ikke endnu – landsholdsprofilen tager endnu en tørn i Premier League.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Christian Nørgaards agent, Poul-Erik Petersen, fra PEP Consulting, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Sendt hjem fra FC København-træning
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Landstræner håber på Messi
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG