Hvor mange unge danskere under 25 år vil kunne sige, at de til år 2030 er garanteret minimum 250 millioner kroner i løn?
Vel at mærke foruden en masse millioner af den danske valuta, som allerede er gået ind på bankkontoen.
Få. Meget, meget få.
Men Mikkel Damsgaard er én af de sjældne.
Tipsbladet kan afsløre, at landsholdsspilleren forlænger kontrakten i Brentford, som belønner danskeren med en fuldstændig vanvittig kontrakt, hvor han over de næste 5,5 år vil tjene over en kvart milliard kroner.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Premier League-klubben blevet enig med Mikkel Damsgaard om kontrakten til sommeren 2030, og der mangler derfor bare at blive sat underskrifter, før Mikkel Damsgaard kan tage hjem med den guldrandede kontrakt og kalde sig for den mest lønførende spiller i Brentford og en række andre Premier League-klubber.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Mikkel Damsgaards agent, Jens Ørgaard, fra agenturet BTAM, der har stået for kontraktforhandlingerne, men han er ikke vendt tilbage på adskillige henvendelser.
Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Brentfords danske manager, Thomas Frank. Også uden held foreløbig.

Arsenal klar med 300 mio. kr.
Ikke desto mindre er det et faktum, at Mikkel Damsgaard kan glæde sig over, at han med kontraktforlængelsen trækker endnu mere fra som én af Danmarks rigeste fodboldspillere.
Den kommer oven på en utrolig god periode for den unge mand, som i tre måneder i træk på usædvanlig vis er blevet kåret til månedens spiller i Brentford.
En klub, som igen, igen i denne sæson overrasker positivt med flotte resultater, så mandskabet 22 runder inde i Premier League ligger stabilt i midten af tabellen – langt fra den famøse nedrykningsstreg.
Den slags får naturligvis større klubber til at fatte interesse for de mest profilerede stjerner på holdet, og Mikkel Damsgaard er i kraft af sine stærke præstationer med afstand den, som i øjeblikket bliver rygtet mest væk til større adresser.
Således har der i januar været mange spekulationer i den engelske presse om, at Arsenal er klar til at smide 300 millioner kroner efter danskeren, som med sine syv oplæg i Premier League kun har tre spillere fra andre klubber over sig på den samlede assistliste i verdens mest eftertragtede liga.
Med denne nye kontrakt giver Brentford imidlertid langfingeren til de mange bejlere, der er ude efter Mikkel Damsgaard.
Men det er så også en historisk dyr fuckfinger at sende af sted – den koster mere end en kvart milliard kroner.
Mindre kunne ikke gøre det for at beholde Mikkel Damsgaards arbejdskraft ind i det næste årti.
Kan Brentford knække Crystal Palace?
Brentford har på ingen måde imponeret på udebane i år, hvor det er blevet til én sejr, to uafgjorte og hele syv nederlag. Crystal Palace er ikke et hold der leverer på målfronten, hverken fortil eller bagtil og med fem uafgjorte hjemme i sæsonen, er nuværende odds 3.75 på et X hos bet365 et lovende bud. Kampen spilles søndag kl. 15.00
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
AGF – Viborg FF
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Froholdt med vild hæder i Portugal
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Salah sender særlig besked
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER