Afsløring: Damsgaard får ny vanvittig kontrakt

Mikkel Damsgaard skriver under på en ny kontrakt i Brentford til en værdi af mindst en kvart milliard kroner, kan Tipsbladet afsløre.



Hvor mange unge danskere under 25 år vil kunne sige, at de til år 2030 er garanteret minimum 250 millioner kroner i løn?

Vel at mærke foruden en masse millioner af den danske valuta, som allerede er gået ind på bankkontoen.

Få. Meget, meget få. 

Men Mikkel Damsgaard er én af de sjældne. 

Tipsbladet kan afsløre, at landsholdsspilleren forlænger kontrakten i Brentford, som belønner danskeren med en fuldstændig vanvittig kontrakt, hvor han over de næste 5,5 år vil tjene over en kvart milliard kroner. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Premier League-klubben blevet enig med Mikkel Damsgaard om kontrakten til sommeren 2030, og der mangler derfor bare at blive sat underskrifter, før Mikkel Damsgaard kan tage hjem med den guldrandede kontrakt og kalde sig for den mest lønførende spiller i Brentford og en række andre Premier League-klubber. 

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Mikkel Damsgaards agent, Jens Ørgaard, fra agenturet BTAM, der har stået for kontraktforhandlingerne, men han er ikke vendt tilbage på adskillige henvendelser. 

Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Brentfords danske manager, Thomas Frank. Også uden held foreløbig.   

Arsenal klar med 300 mio. kr.
Ikke desto mindre er det et faktum, at Mikkel Damsgaard kan glæde sig over, at han med kontraktforlængelsen trækker endnu mere fra som én af Danmarks rigeste fodboldspillere. 

Den kommer oven på en utrolig god periode for den unge mand, som i tre måneder i træk på usædvanlig vis er blevet kåret til månedens spiller i Brentford.

En klub, som igen, igen i denne sæson overrasker positivt med flotte resultater, så mandskabet 22 runder inde i Premier League ligger stabilt i midten af tabellen – langt fra den famøse nedrykningsstreg. 

Den slags får naturligvis større klubber til at fatte interesse for de mest profilerede stjerner på holdet, og Mikkel Damsgaard er i kraft af sine stærke præstationer med afstand den, som i øjeblikket bliver rygtet mest væk til større adresser. 

Således har der i januar været mange spekulationer i den engelske presse om, at Arsenal er klar til at smide 300 millioner kroner efter danskeren, som med sine syv oplæg i Premier League kun har tre spillere fra andre klubber over sig på den samlede assistliste i verdens mest eftertragtede liga. 

Med denne nye kontrakt giver Brentford imidlertid langfingeren til de mange bejlere, der er ude efter Mikkel Damsgaard. 

Men det er så også en historisk dyr fuckfinger at sende af sted – den koster mere end en kvart milliard kroner. 

Mindre kunne ikke gøre det for at beholde Mikkel Damsgaards arbejdskraft ind i det næste årti. 

Brentford har på ingen måde imponeret på udebane i år, hvor det er blevet til én sejr, to uafgjorte og hele syv nederlag. Crystal Palace er ikke et hold der leverer på målfronten, hverken fortil eller bagtil og med fem uafgjorte hjemme i sæsonen, er nuværende odds 3.75 på et X hos bet365 et lovende bud. Kampen spilles søndag kl. 15.00

Uafgjort

Odds 3.75

Spil hos Bet365

Odds fra 22.1.2025. Husk at odds kan ændre sig.





Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland




LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Giver to spillere livstidskarantæne

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

10 spillere nægtet indrejse til USA

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Betyder det David Nielsen-fyring?

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

FC København skriver kontrakt med juvel

AGF tager pis på FC Midtjylland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Mileta Rajovic i stor optur

Brian Riemer giver klar besked

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Han er Eriksen og co’s nye træner

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Var direkte fra træningsbanen

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

– Han har måske været lagt lidt på is

Vil have ham væk fra FC København

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

I chok: Har aldrig set lignende

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring

I svime: Som en ny spiller

23 røde kort i vanvidskamp

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’