Afsløring: Damsgaard får ny vanvittig kontrakt

Mikkel Damsgaard skriver under på en ny kontrakt i Brentford til en værdi af mindst en kvart milliard kroner, kan Tipsbladet afsløre.



Hvor mange unge danskere under 25 år vil kunne sige, at de til år 2030 er garanteret minimum 250 millioner kroner i løn?

Vel at mærke foruden en masse millioner af den danske valuta, som allerede er gået ind på bankkontoen.

Få. Meget, meget få. 

Men Mikkel Damsgaard er én af de sjældne. 

Tipsbladet kan afsløre, at landsholdsspilleren forlænger kontrakten i Brentford, som belønner danskeren med en fuldstændig vanvittig kontrakt, hvor han over de næste 5,5 år vil tjene over en kvart milliard kroner. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Premier League-klubben blevet enig med Mikkel Damsgaard om kontrakten til sommeren 2030, og der mangler derfor bare at blive sat underskrifter, før Mikkel Damsgaard kan tage hjem med den guldrandede kontrakt og kalde sig for den mest lønførende spiller i Brentford og en række andre Premier League-klubber. 

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Mikkel Damsgaards agent, Jens Ørgaard, fra agenturet BTAM, der har stået for kontraktforhandlingerne, men han er ikke vendt tilbage på adskillige henvendelser. 

Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Brentfords danske manager, Thomas Frank. Også uden held foreløbig.   

Arsenal klar med 300 mio. kr.
Ikke desto mindre er det et faktum, at Mikkel Damsgaard kan glæde sig over, at han med kontraktforlængelsen trækker endnu mere fra som én af Danmarks rigeste fodboldspillere. 

Den kommer oven på en utrolig god periode for den unge mand, som i tre måneder i træk på usædvanlig vis er blevet kåret til månedens spiller i Brentford.

En klub, som igen, igen i denne sæson overrasker positivt med flotte resultater, så mandskabet 22 runder inde i Premier League ligger stabilt i midten af tabellen – langt fra den famøse nedrykningsstreg. 

Den slags får naturligvis større klubber til at fatte interesse for de mest profilerede stjerner på holdet, og Mikkel Damsgaard er i kraft af sine stærke præstationer med afstand den, som i øjeblikket bliver rygtet mest væk til større adresser. 

Således har der i januar været mange spekulationer i den engelske presse om, at Arsenal er klar til at smide 300 millioner kroner efter danskeren, som med sine syv oplæg i Premier League kun har tre spillere fra andre klubber over sig på den samlede assistliste i verdens mest eftertragtede liga. 

Med denne nye kontrakt giver Brentford imidlertid langfingeren til de mange bejlere, der er ude efter Mikkel Damsgaard. 

Men det er så også en historisk dyr fuckfinger at sende af sted – den koster mere end en kvart milliard kroner. 

Mindre kunne ikke gøre det for at beholde Mikkel Damsgaards arbejdskraft ind i det næste årti. 

Brentford har på ingen måde imponeret på udebane i år, hvor det er blevet til én sejr, to uafgjorte og hele syv nederlag. Crystal Palace er ikke et hold der leverer på målfronten, hverken fortil eller bagtil og med fem uafgjorte hjemme i sæsonen, er nuværende odds 3.75 på et X hos bet365 et lovende bud. Kampen spilles søndag kl. 15.00

Uafgjort

Odds 3.75

Spil hos Bet365

Odds fra 22.1.2025. Husk at odds kan ændre sig.



Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FC København scorer 16 millioner kroner

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

‘De har problemer med os’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bekræftet: Færdig

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Stor ros til FC Midtjylland

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’