Afsløring: Damsgaard får ny vanvittig kontrakt

Mikkel Damsgaard skriver under på en ny kontrakt i Brentford til en værdi af mindst en kvart milliard kroner, kan Tipsbladet afsløre.



Hvor mange unge danskere under 25 år vil kunne sige, at de til år 2030 er garanteret minimum 250 millioner kroner i løn?

Vel at mærke foruden en masse millioner af den danske valuta, som allerede er gået ind på bankkontoen.

Få. Meget, meget få. 

Men Mikkel Damsgaard er én af de sjældne. 

Tipsbladet kan afsløre, at landsholdsspilleren forlænger kontrakten i Brentford, som belønner danskeren med en fuldstændig vanvittig kontrakt, hvor han over de næste 5,5 år vil tjene over en kvart milliard kroner. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Premier League-klubben blevet enig med Mikkel Damsgaard om kontrakten til sommeren 2030, og der mangler derfor bare at blive sat underskrifter, før Mikkel Damsgaard kan tage hjem med den guldrandede kontrakt og kalde sig for den mest lønførende spiller i Brentford og en række andre Premier League-klubber. 

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Mikkel Damsgaards agent, Jens Ørgaard, fra agenturet BTAM, der har stået for kontraktforhandlingerne, men han er ikke vendt tilbage på adskillige henvendelser. 

Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Brentfords danske manager, Thomas Frank. Også uden held foreløbig.   

Arsenal klar med 300 mio. kr.
Ikke desto mindre er det et faktum, at Mikkel Damsgaard kan glæde sig over, at han med kontraktforlængelsen trækker endnu mere fra som én af Danmarks rigeste fodboldspillere. 

Den kommer oven på en utrolig god periode for den unge mand, som i tre måneder i træk på usædvanlig vis er blevet kåret til månedens spiller i Brentford.

En klub, som igen, igen i denne sæson overrasker positivt med flotte resultater, så mandskabet 22 runder inde i Premier League ligger stabilt i midten af tabellen – langt fra den famøse nedrykningsstreg. 

Den slags får naturligvis større klubber til at fatte interesse for de mest profilerede stjerner på holdet, og Mikkel Damsgaard er i kraft af sine stærke præstationer med afstand den, som i øjeblikket bliver rygtet mest væk til større adresser. 

Således har der i januar været mange spekulationer i den engelske presse om, at Arsenal er klar til at smide 300 millioner kroner efter danskeren, som med sine syv oplæg i Premier League kun har tre spillere fra andre klubber over sig på den samlede assistliste i verdens mest eftertragtede liga. 

Med denne nye kontrakt giver Brentford imidlertid langfingeren til de mange bejlere, der er ude efter Mikkel Damsgaard. 

Men det er så også en historisk dyr fuckfinger at sende af sted – den koster mere end en kvart milliard kroner. 

Mindre kunne ikke gøre det for at beholde Mikkel Damsgaards arbejdskraft ind i det næste årti. 

Brentford har på ingen måde imponeret på udebane i år, hvor det er blevet til én sejr, to uafgjorte og hele syv nederlag. Crystal Palace er ikke et hold der leverer på målfronten, hverken fortil eller bagtil og med fem uafgjorte hjemme i sæsonen, er nuværende odds 3.75 på et X hos bet365 et lovende bud. Kampen spilles søndag kl. 15.00

Uafgjort

Odds 3.75

Spil hos Bet365

Odds fra 22.1.2025. Husk at odds kan ændre sig.





Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt


Bekræfter: FC København får svar meget snart

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Chokerende, FCK – den er helt gal

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Roony Bardghji med drømmekamp

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Liverpool-træner er ked af prædikat

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge