Hvor mange unge danskere under 25 år vil kunne sige, at de til år 2030 er garanteret minimum 250 millioner kroner i løn?
Vel at mærke foruden en masse millioner af den danske valuta, som allerede er gået ind på bankkontoen.
Få. Meget, meget få.
Men Mikkel Damsgaard er én af de sjældne.
Tipsbladet kan afsløre, at landsholdsspilleren forlænger kontrakten i Brentford, som belønner danskeren med en fuldstændig vanvittig kontrakt, hvor han over de næste 5,5 år vil tjene over en kvart milliard kroner.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Premier League-klubben blevet enig med Mikkel Damsgaard om kontrakten til sommeren 2030, og der mangler derfor bare at blive sat underskrifter, før Mikkel Damsgaard kan tage hjem med den guldrandede kontrakt og kalde sig for den mest lønførende spiller i Brentford og en række andre Premier League-klubber.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Mikkel Damsgaards agent, Jens Ørgaard, fra agenturet BTAM, der har stået for kontraktforhandlingerne, men han er ikke vendt tilbage på adskillige henvendelser.
Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Brentfords danske manager, Thomas Frank. Også uden held foreløbig.

Arsenal klar med 300 mio. kr.
Ikke desto mindre er det et faktum, at Mikkel Damsgaard kan glæde sig over, at han med kontraktforlængelsen trækker endnu mere fra som én af Danmarks rigeste fodboldspillere.
Den kommer oven på en utrolig god periode for den unge mand, som i tre måneder i træk på usædvanlig vis er blevet kåret til månedens spiller i Brentford.
En klub, som igen, igen i denne sæson overrasker positivt med flotte resultater, så mandskabet 22 runder inde i Premier League ligger stabilt i midten af tabellen – langt fra den famøse nedrykningsstreg.
Den slags får naturligvis større klubber til at fatte interesse for de mest profilerede stjerner på holdet, og Mikkel Damsgaard er i kraft af sine stærke præstationer med afstand den, som i øjeblikket bliver rygtet mest væk til større adresser.
Således har der i januar været mange spekulationer i den engelske presse om, at Arsenal er klar til at smide 300 millioner kroner efter danskeren, som med sine syv oplæg i Premier League kun har tre spillere fra andre klubber over sig på den samlede assistliste i verdens mest eftertragtede liga.
Med denne nye kontrakt giver Brentford imidlertid langfingeren til de mange bejlere, der er ude efter Mikkel Damsgaard.
Men det er så også en historisk dyr fuckfinger at sende af sted – den koster mere end en kvart milliard kroner.
Mindre kunne ikke gøre det for at beholde Mikkel Damsgaards arbejdskraft ind i det næste årti.
Kan Brentford knække Crystal Palace?
Brentford har på ingen måde imponeret på udebane i år, hvor det er blevet til én sejr, to uafgjorte og hele syv nederlag. Crystal Palace er ikke et hold der leverer på målfronten, hverken fortil eller bagtil og med fem uafgjorte hjemme i sæsonen, er nuværende odds 3.75 på et X hos bet365 et lovende bud. Kampen spilles søndag kl. 15.00
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC København-krisen fortsætter
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT