Afsløring: Damsgaard får ny vanvittig kontrakt

Mikkel Damsgaard skriver under på en ny kontrakt i Brentford til en værdi af mindst en kvart milliard kroner, kan Tipsbladet afsløre.



Hvor mange unge danskere under 25 år vil kunne sige, at de til år 2030 er garanteret minimum 250 millioner kroner i løn?

Vel at mærke foruden en masse millioner af den danske valuta, som allerede er gået ind på bankkontoen.

Få. Meget, meget få. 

Men Mikkel Damsgaard er én af de sjældne. 

Tipsbladet kan afsløre, at landsholdsspilleren forlænger kontrakten i Brentford, som belønner danskeren med en fuldstændig vanvittig kontrakt, hvor han over de næste 5,5 år vil tjene over en kvart milliard kroner. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Premier League-klubben blevet enig med Mikkel Damsgaard om kontrakten til sommeren 2030, og der mangler derfor bare at blive sat underskrifter, før Mikkel Damsgaard kan tage hjem med den guldrandede kontrakt og kalde sig for den mest lønførende spiller i Brentford og en række andre Premier League-klubber. 

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Mikkel Damsgaards agent, Jens Ørgaard, fra agenturet BTAM, der har stået for kontraktforhandlingerne, men han er ikke vendt tilbage på adskillige henvendelser. 

Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Brentfords danske manager, Thomas Frank. Også uden held foreløbig.   

Arsenal klar med 300 mio. kr.
Ikke desto mindre er det et faktum, at Mikkel Damsgaard kan glæde sig over, at han med kontraktforlængelsen trækker endnu mere fra som én af Danmarks rigeste fodboldspillere. 

Den kommer oven på en utrolig god periode for den unge mand, som i tre måneder i træk på usædvanlig vis er blevet kåret til månedens spiller i Brentford.

En klub, som igen, igen i denne sæson overrasker positivt med flotte resultater, så mandskabet 22 runder inde i Premier League ligger stabilt i midten af tabellen – langt fra den famøse nedrykningsstreg. 

Den slags får naturligvis større klubber til at fatte interesse for de mest profilerede stjerner på holdet, og Mikkel Damsgaard er i kraft af sine stærke præstationer med afstand den, som i øjeblikket bliver rygtet mest væk til større adresser. 

Således har der i januar været mange spekulationer i den engelske presse om, at Arsenal er klar til at smide 300 millioner kroner efter danskeren, som med sine syv oplæg i Premier League kun har tre spillere fra andre klubber over sig på den samlede assistliste i verdens mest eftertragtede liga. 

Med denne nye kontrakt giver Brentford imidlertid langfingeren til de mange bejlere, der er ude efter Mikkel Damsgaard. 

Men det er så også en historisk dyr fuckfinger at sende af sted – den koster mere end en kvart milliard kroner. 

Mindre kunne ikke gøre det for at beholde Mikkel Damsgaards arbejdskraft ind i det næste årti. 

Brentford har på ingen måde imponeret på udebane i år, hvor det er blevet til én sejr, to uafgjorte og hele syv nederlag. Crystal Palace er ikke et hold der leverer på målfronten, hverken fortil eller bagtil og med fem uafgjorte hjemme i sæsonen, er nuværende odds 3.75 på et X hos bet365 et lovende bud. Kampen spilles søndag kl. 15.00

Uafgjort

Odds 3.75

Spil hos Bet365

Odds fra 22.1.2025. Husk at odds kan ændre sig.





‘Nervøs’ Thomasberg klapper i




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel