Afsløring: Damsgaard får ny vanvittig kontrakt

Mikkel Damsgaard skriver under på en ny kontrakt i Brentford til en værdi af mindst en kvart milliard kroner, kan Tipsbladet afsløre.



Hvor mange unge danskere under 25 år vil kunne sige, at de til år 2030 er garanteret minimum 250 millioner kroner i løn?

Vel at mærke foruden en masse millioner af den danske valuta, som allerede er gået ind på bankkontoen.

Få. Meget, meget få. 

Men Mikkel Damsgaard er én af de sjældne. 

Tipsbladet kan afsløre, at landsholdsspilleren forlænger kontrakten i Brentford, som belønner danskeren med en fuldstændig vanvittig kontrakt, hvor han over de næste 5,5 år vil tjene over en kvart milliard kroner. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Premier League-klubben blevet enig med Mikkel Damsgaard om kontrakten til sommeren 2030, og der mangler derfor bare at blive sat underskrifter, før Mikkel Damsgaard kan tage hjem med den guldrandede kontrakt og kalde sig for den mest lønførende spiller i Brentford og en række andre Premier League-klubber. 

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Mikkel Damsgaards agent, Jens Ørgaard, fra agenturet BTAM, der har stået for kontraktforhandlingerne, men han er ikke vendt tilbage på adskillige henvendelser. 

Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Brentfords danske manager, Thomas Frank. Også uden held foreløbig.   

Arsenal klar med 300 mio. kr.
Ikke desto mindre er det et faktum, at Mikkel Damsgaard kan glæde sig over, at han med kontraktforlængelsen trækker endnu mere fra som én af Danmarks rigeste fodboldspillere. 

Den kommer oven på en utrolig god periode for den unge mand, som i tre måneder i træk på usædvanlig vis er blevet kåret til månedens spiller i Brentford.

En klub, som igen, igen i denne sæson overrasker positivt med flotte resultater, så mandskabet 22 runder inde i Premier League ligger stabilt i midten af tabellen – langt fra den famøse nedrykningsstreg. 

Den slags får naturligvis større klubber til at fatte interesse for de mest profilerede stjerner på holdet, og Mikkel Damsgaard er i kraft af sine stærke præstationer med afstand den, som i øjeblikket bliver rygtet mest væk til større adresser. 

Således har der i januar været mange spekulationer i den engelske presse om, at Arsenal er klar til at smide 300 millioner kroner efter danskeren, som med sine syv oplæg i Premier League kun har tre spillere fra andre klubber over sig på den samlede assistliste i verdens mest eftertragtede liga. 

Med denne nye kontrakt giver Brentford imidlertid langfingeren til de mange bejlere, der er ude efter Mikkel Damsgaard. 

Men det er så også en historisk dyr fuckfinger at sende af sted – den koster mere end en kvart milliard kroner. 

Mindre kunne ikke gøre det for at beholde Mikkel Damsgaards arbejdskraft ind i det næste årti. 

Brentford har på ingen måde imponeret på udebane i år, hvor det er blevet til én sejr, to uafgjorte og hele syv nederlag. Crystal Palace er ikke et hold der leverer på målfronten, hverken fortil eller bagtil og med fem uafgjorte hjemme i sæsonen, er nuværende odds 3.75 på et X hos bet365 et lovende bud. Kampen spilles søndag kl. 15.00

Uafgjort

Odds 3.75

Spil hos Bet365

Odds fra 22.1.2025. Husk at odds kan ændre sig.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Viaplay deler stor nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Hemmelig samtale med storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Angriber meldes tæt på

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

– Det er meget svært for Nørgaard

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer