Han tog til udlandet i en tidlig alder, og siden skiftet fra FC Midtjylland til Twente har han også ført en fodboldtilværelse i både Italien, Frankrig og England.
I sidstnævnte har den nu 26-årige stopper Joachim Andersen fundet sine fødder og nyder sin tilværelse, og til Tipsbladet fortæller landsholdsprofilen, at han absolut ingen tanker har om at forlade England eller London-klubben denne sommer.
Også selv om Andersens navn af og til nævnes på løst plan i forhold til større klubber end Crystal Palace, hvor han nu hører til.
– Jeg skal ikke nogen steder i år. Jeg har ikke snakket med min agent, og jeg er super glad her. Jeg har været her et år nu og har fået ro på efter at have været lidt rundt. Men det er klart, at sker der noget sjovt, må jeg kigge på det, men jeg er virkelig glad for at være her, siger den danske stopper, der lige nu er ved at lade op til en lang og opslidende sæson i Premier League.
Sådan en sæson kommer Joachim Andersen fra. En sæson, hvor han sammen med Crystal Palace leverede store præstationer og endte på 12. pladsen i den bedste engelske række. Og danskeren var afgørende. Men der er stadig plads til forbedring.
– Vi havde fem-seks gange i sidste sæson, hvor vi smed en føring sidst i kampene. Det var mange point, vi nemt kunne have vundet. Så var vi måske endt i top syv-otte stykker, og jeg mener, der er noget at bygge på til denne sæson for os. Vi skal være mere stabile. Men jeg er spændt på den her sæson, siger danskeren.
Bag holdet er træner Patrick Vieira, som kender Joachim Andersen fra fransk fodbold, og som der er enormt respekt om fra alle i truppen.
– Det er en stor personlighed og en kæmpe legende i Premier League. Han har været på højeste niveau og ved, hvad der kræves. Der er en aura om ham, og når han taler, lytter folk med respekt. Han har gode dieer og vil spille med højt pres og stor energi. Det er sjov fodbold at spille, siger danskeren.
Og har du så været i yderligere i dialog med træneren og anbefalet ham at hente Dolberg, som han også kender?
– Ha, nej. Jeg har ikke snakket så meget med ham, og jeg tror da heller ikke, at jeg får så meget ud af at gå og sige noget til ham hele tiden. Men det er klart, at jeg da håber, at Kasper kommer. Han er en klasseangriber, men jeg kender ikke klubbens tanker.
En af årsagerne til, at Joachim Andersen heller ikke har den store behov for at komme afsted, er, at han også har fået foden inden for på landsholdet, hvor han samtidig har spillet godt de gange, han har fået chancen i startopstillingen.
– Det har virkelig givet blod på tanden, og jeg vil gerne blive ved med at være med. Så det handler om at gøre det godt i Palace, og så er det jo op til Hjulmand.
Joachim Andersen må anses for at være sikker i VM-truppen, hvis han holder sin plads i startopstillingen hos Crystal Palace, da han har vist sig som en af dem, Kasper Hjulmand kan stole på.
Danskeren har kontrakt med Palace frem til sommeren 2026.
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klu
LIVE
TransferLIVE: Høj løn udfordrer Superliga-exit
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER