Han tog til udlandet i en tidlig alder, og siden skiftet fra FC Midtjylland til Twente har han også ført en fodboldtilværelse i både Italien, Frankrig og England.
I sidstnævnte har den nu 26-årige stopper Joachim Andersen fundet sine fødder og nyder sin tilværelse, og til Tipsbladet fortæller landsholdsprofilen, at han absolut ingen tanker har om at forlade England eller London-klubben denne sommer.
Også selv om Andersens navn af og til nævnes på løst plan i forhold til større klubber end Crystal Palace, hvor han nu hører til.
– Jeg skal ikke nogen steder i år. Jeg har ikke snakket med min agent, og jeg er super glad her. Jeg har været her et år nu og har fået ro på efter at have været lidt rundt. Men det er klart, at sker der noget sjovt, må jeg kigge på det, men jeg er virkelig glad for at være her, siger den danske stopper, der lige nu er ved at lade op til en lang og opslidende sæson i Premier League.
Sådan en sæson kommer Joachim Andersen fra. En sæson, hvor han sammen med Crystal Palace leverede store præstationer og endte på 12. pladsen i den bedste engelske række. Og danskeren var afgørende. Men der er stadig plads til forbedring.
– Vi havde fem-seks gange i sidste sæson, hvor vi smed en føring sidst i kampene. Det var mange point, vi nemt kunne have vundet. Så var vi måske endt i top syv-otte stykker, og jeg mener, der er noget at bygge på til denne sæson for os. Vi skal være mere stabile. Men jeg er spændt på den her sæson, siger danskeren.
Bag holdet er træner Patrick Vieira, som kender Joachim Andersen fra fransk fodbold, og som der er enormt respekt om fra alle i truppen.
– Det er en stor personlighed og en kæmpe legende i Premier League. Han har været på højeste niveau og ved, hvad der kræves. Der er en aura om ham, og når han taler, lytter folk med respekt. Han har gode dieer og vil spille med højt pres og stor energi. Det er sjov fodbold at spille, siger danskeren.
Og har du så været i yderligere i dialog med træneren og anbefalet ham at hente Dolberg, som han også kender?
– Ha, nej. Jeg har ikke snakket så meget med ham, og jeg tror da heller ikke, at jeg får så meget ud af at gå og sige noget til ham hele tiden. Men det er klart, at jeg da håber, at Kasper kommer. Han er en klasseangriber, men jeg kender ikke klubbens tanker.
En af årsagerne til, at Joachim Andersen heller ikke har den store behov for at komme afsted, er, at han også har fået foden inden for på landsholdet, hvor han samtidig har spillet godt de gange, han har fået chancen i startopstillingen.
– Det har virkelig givet blod på tanden, og jeg vil gerne blive ved med at være med. Så det handler om at gøre det godt i Palace, og så er det jo op til Hjulmand.
Joachim Andersen må anses for at være sikker i VM-truppen, hvis han holder sin plads i startopstillingen hos Crystal Palace, da han har vist sig som en af dem, Kasper Hjulmand kan stole på.
Danskeren har kontrakt med Palace frem til sommeren 2026.
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klu
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Froholdt på tavlen i storkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Alpha retter hård kritik
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER