Aldrig set før: Alisson vildere end Schmeichel

Liverpool-målmandens scoring dybt inde i overtiden mod West Brom var mere imponerende, end man umiddelbart skulle tro.



Da Alisson Becker stangede bolden ind i slutminutterne af kampen mellem Liverpool og West Brom, gjorde han noget, der aldrig er sket før i Premier League.

Udover at være den første Liverpool-målmand til nogensinde at score, og den første målmand i ligaen til at score med hovedet, så var han også den første målmand nogensinde til at afgøre en kamp med en scoring i den bedste engelske række og sikre sit mandskab tre point.

Det har ingen af de fem målmænd, der har scoret i Premier League, formået.

Den brasilianske målmand steg til vejrs i det 95. minut, hvor han var lusket op ved et hjørnespark. Helt umarkeret fik han sendt bolden i kassen, og med det skrev han sig ind i historiebøgerne.

Det gjorde Peter Schmeichel også, da han tilbage i oktober 2001 blev den første målmand nogensinde til at score i en Premier League-kamp. Desværre for ham var det i Aston Villas 3-2 nederlag til Everton. Målet kom i det 90. minut, så det efterlod ikke meget tid til at vende kampen.

Heller ikke Brad Friedel, Paul Robinson, Tim Howard og Asmir Begovic’ scoringer har sikret deres respektive klubber tre point. 

Alissons scoring holder Liverpool inde i kampen om Champions League-pladserne, hvor de jagter Chelsea og Leicester. Klopps mandskab har den fordel, at de to skal møde hinanden i en indbyrdes kamp, hvorfor Liverpool mere eller mindre selv kan afgøre deres skæbne.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’