Aldrig set før: Alisson vildere end Schmeichel

Liverpool-målmandens scoring dybt inde i overtiden mod West Brom var mere imponerende, end man umiddelbart skulle tro.



Da Alisson Becker stangede bolden ind i slutminutterne af kampen mellem Liverpool og West Brom, gjorde han noget, der aldrig er sket før i Premier League.

Udover at være den første Liverpool-målmand til nogensinde at score, og den første målmand i ligaen til at score med hovedet, så var han også den første målmand nogensinde til at afgøre en kamp med en scoring i den bedste engelske række og sikre sit mandskab tre point.

Det har ingen af de fem målmænd, der har scoret i Premier League, formået.

Den brasilianske målmand steg til vejrs i det 95. minut, hvor han var lusket op ved et hjørnespark. Helt umarkeret fik han sendt bolden i kassen, og med det skrev han sig ind i historiebøgerne.

Det gjorde Peter Schmeichel også, da han tilbage i oktober 2001 blev den første målmand nogensinde til at score i en Premier League-kamp. Desværre for ham var det i Aston Villas 3-2 nederlag til Everton. Målet kom i det 90. minut, så det efterlod ikke meget tid til at vende kampen.

Heller ikke Brad Friedel, Paul Robinson, Tim Howard og Asmir Begovic’ scoringer har sikret deres respektive klubber tre point. 

Alissons scoring holder Liverpool inde i kampen om Champions League-pladserne, hvor de jagter Chelsea og Leicester. Klopps mandskab har den fordel, at de to skal møde hinanden i en indbyrdes kamp, hvorfor Liverpool mere eller mindre selv kan afgøre deres skæbne.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

AC Milan kigger på dansker

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brian Riemer peger på tre årsager

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’