Aldrig set før: Alisson vildere end Schmeichel

Liverpool-målmandens scoring dybt inde i overtiden mod West Brom var mere imponerende, end man umiddelbart skulle tro.



Da Alisson Becker stangede bolden ind i slutminutterne af kampen mellem Liverpool og West Brom, gjorde han noget, der aldrig er sket før i Premier League.

Udover at være den første Liverpool-målmand til nogensinde at score, og den første målmand i ligaen til at score med hovedet, så var han også den første målmand nogensinde til at afgøre en kamp med en scoring i den bedste engelske række og sikre sit mandskab tre point.

Det har ingen af de fem målmænd, der har scoret i Premier League, formået.

Den brasilianske målmand steg til vejrs i det 95. minut, hvor han var lusket op ved et hjørnespark. Helt umarkeret fik han sendt bolden i kassen, og med det skrev han sig ind i historiebøgerne.

Det gjorde Peter Schmeichel også, da han tilbage i oktober 2001 blev den første målmand nogensinde til at score i en Premier League-kamp. Desværre for ham var det i Aston Villas 3-2 nederlag til Everton. Målet kom i det 90. minut, så det efterlod ikke meget tid til at vende kampen.

Heller ikke Brad Friedel, Paul Robinson, Tim Howard og Asmir Begovic’ scoringer har sikret deres respektive klubber tre point. 

Alissons scoring holder Liverpool inde i kampen om Champions League-pladserne, hvor de jagter Chelsea og Leicester. Klopps mandskab har den fordel, at de to skal møde hinanden i en indbyrdes kamp, hvorfor Liverpool mere eller mindre selv kan afgøre deres skæbne.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De lurer på Vejle-profil

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Barcelona-stjerne får stor hæder

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk