Aldrig set før: Alisson vildere end Schmeichel

Liverpool-målmandens scoring dybt inde i overtiden mod West Brom var mere imponerende, end man umiddelbart skulle tro.



Da Alisson Becker stangede bolden ind i slutminutterne af kampen mellem Liverpool og West Brom, gjorde han noget, der aldrig er sket før i Premier League.

Udover at være den første Liverpool-målmand til nogensinde at score, og den første målmand i ligaen til at score med hovedet, så var han også den første målmand nogensinde til at afgøre en kamp med en scoring i den bedste engelske række og sikre sit mandskab tre point.

Det har ingen af de fem målmænd, der har scoret i Premier League, formået.

Den brasilianske målmand steg til vejrs i det 95. minut, hvor han var lusket op ved et hjørnespark. Helt umarkeret fik han sendt bolden i kassen, og med det skrev han sig ind i historiebøgerne.

Det gjorde Peter Schmeichel også, da han tilbage i oktober 2001 blev den første målmand nogensinde til at score i en Premier League-kamp. Desværre for ham var det i Aston Villas 3-2 nederlag til Everton. Målet kom i det 90. minut, så det efterlod ikke meget tid til at vende kampen.

Heller ikke Brad Friedel, Paul Robinson, Tim Howard og Asmir Begovic’ scoringer har sikret deres respektive klubber tre point. 

Alissons scoring holder Liverpool inde i kampen om Champions League-pladserne, hvor de jagter Chelsea og Leicester. Klopps mandskab har den fordel, at de to skal møde hinanden i en indbyrdes kamp, hvorfor Liverpool mere eller mindre selv kan afgøre deres skæbne.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Offentliggøres i dag